1

Ferguson jako firma głównie produkująca tunery DVB-T i satelitarne ma od niedawna w ofercie sygnowany własną marką tablet. Jest kierowany głównie do najbardziej wymagających użytkowników. Czym nas zaskoczy? Czy będę pisał o nich w superlatywach, czy może jednak wysiłki twórców na nic się zdały? Zapraszam do lektury.

Zawartość pudełka oraz specyfikacja

Pudełko jest dość obszerne, ale nie ma co się dziwić. W środku jest całkiem bogato, ponieważ w komplecie otrzymujemy prócz samego urządzenia ładowarkę, kabel odłączany mikroUSB, adapter z mikroUSB na zwykłe USB, słuchawki oraz klawiaturę z pokrowcem. Pokrowiec ma miejsce na tablet i klawiaturę oraz daje się delikatnie regulować. Jest całkiem bogato jak za tą cenę, więc w zasadzie urządzenie ma bardzo dobry start.

spec

Samo urządzenie ma coś niecoś do zaproponowania. Jest to typowy tablet ze standardowym systemem Windows 8.1, więc i procesor ma 32-bitową architekturę. Jest nim Intel Atom Z3735 o czterech rdzeniach i zegarze 1,8 GHz na jednym z nich. Pamięci do dyspozycji jest trochę zbyt mało, gdyż do dyspozycji zostaje nam raptem 5 GB. Możemy je rozszerzyć do całych 32 GB kartami pamięci, ale to nie to samo. Urządzenie zaopatrzono w 1 GB pamięci RAM, która wydaje się być wystarczająca, nawet przy większym zapotrzebowaniu. Ekran ma 8 cali i rozdzielczość 1280×800, która może być wystarczająca dla niemal każdego. 5 MPx aparat wygląda na całkiem niezły jak na tablet i można się tutaj pochwalić zdjęciami, nawet w gorszych warunkach oświetleniowych. Bateria ma 4000 mAh i jest zdecydowanie słabszym ogniwem. Nad komponentami panuje Windows 8.1, czyli najpełniejsza wersja systemu znana z laptopów i PC.

Z ciekawostek dodam, że producent w wymiarach napisał, że grubość urządzenia ma 5 mm. Gdyby byłoby to prawdą wtedy S8 znalazłby się w czołówce wśród najcieńszych tabletów na świecie. W specyfikacji zostawiam takie dane jakie pozostawił Ferguson.

Jakość wykonania i design

Przedni panel to głównie chroniące szkło, ale jaka to ochrona, niestety nie przedstawiono. W każdym razie jest to twarde i niespecjalnie rysujące się tworzywo. Z tyłu również zadbano o jakość, ponieważ tylna część to miły w dotyku metal, który występuje w dwóch kolorach: złotym (miałem przyjemność jej używać) i srebrnym. Same obrzeża to już plastik, ale nie miałem wrażenia, że znacznie gorszej jakości. Sam wygląd urządzenia, choć bardzo spokojny to może się podobać, biorąc wyważone wymiary i mały profil. Mnie przypadł do gustu.

Klawiatura daje wrażenie plastikowej i bardzo lekkiej tandety (może trochę przesadzam). Ma lekko ściśnięty układ klawiszy, więc należy się na nowo przyzwyczaić. Istotną wadą jest brak prawego Altu, który przydaje się w polskim języku do wprowadzania znaków diakrytycznych. Klawisze wciskały się niepewnie, bez wyczuwalnego kliku i czasem ze skrzypnięciem. Ogólnie nie używałem tego akcesorium, bo dla mnie było niewygodne i naciśnięcie losowych klawiszy nie dawało 100% pewności na sukces. Klawisze funkcyjne jak dla mnie zostały niepotrzebnie powiększone. Dużo lepsze wrażenie robił pokrowiec, który był z miłego i zimnego materiału. Magnesy ładnie i pewnie łączyły się by utworzyć stojak dla tabletu jednym i szybkim ruchem ręki. Nie odnosiło się wrażenia, że konstrukcja się rozpadnie bez szczególnego powodu.

Z przodu prócz ekranu jest jeszcze kamerka do wideorozmów. Lewa krawędź zawiera port do ładowania i wymiany danych mikroUSB oraz słuchawek 3,5 mm. Przeciwna strona to pusta powierzchnia z ujściem mikrofonu. Górny brzeg zawiera przycisk włączania/blokady, podłużny klawisz zmiany intensywności dźwięku , a także wejście na karty mikroSD. Tył to w rogu aparat, który odznacza się w widoczny sposób na obudowie. Metalowa powierzchnia posiada tylko informacje o produkcie, przyciskach i zastosowanym procesorze.

Ekran

8-calowy IPS robi wrażenie. Wyświetla obraz o rozdzielczości 1280×800, a przy tym odznacza się ładnymi i żywymi kolorami. Rozczarowują kąty widzenia, przy których zmniejsza się w znaczący sposób jasność. Jeśli chodzi o spoglądanie “na wprost” to jest zdecydowanie lepiej. Jasność wystarczy do spokojnej obsługi w świetle słońca, choć może występować dyskomfort. Zadbano o dobrej jakości ekran, ale kąty widzenia mogłyby być większe.

Bateria

Akumulator przedstawiany jest jako znakomitej żywotności. Jeśli miałbym być szczery to polemizowałbym. Wszystko zależy pod jakim względem brać te zarzuty. W obszarze urządzeń wyposażonych w Windows 8.1 (bez RT) to ten oferowany czas mógłby być nienajgorszy. Ale jeśli brać pod uwagę takie systemy jak Android i Windows RT to jest zdecydowanie gorzej. Prawda jest jednak taka, że one są oparte o inną platformę co może je pod tym względem wyżej postawić od Fergusona. Jak dla mnie czas do 4 godzin działania to zbyt mało, by było w ten sposób zadowalające. Do tego czas czuwania zawiódł mnie bardzo mocno. Baterii ubywało garściami po kilku godzinach bezczynności i z połową baterii nie jest w stanie wytrzymać nawet doby. Obwiniać mogę tylko system, który jest zasobożerny, brakuje jakichkolwiek usprawnień do czasu działania.

Aparat

5 megapiksela pokazuje, że nie zrobi na nas większego wrażenia. Widać, że optyka jest budżetowa, ale czasem jeszcze czymś pozytywnym zaskoczy. Z mniej pozytywnych aspektów należy zaliczyć średnie oddanie barw w pomieszczeniach, prześwietlenia fotografii i tylko dostateczną ilość szczegółów. Oczywiście dość duże szumy przy słabym oświetleniu. Za to szczegóły na fotografiach zostają i jest ich tyle, że osoby mniej wymagające będą zadowolone. Szybkość rejestrowania obrazu migawki względem rzeczywistości mogłaby być płynniejsza, co lepiej uwieczniłoby ruch. Aplikacja jest również bardzo prosta i pozwala tylko na podstawowe operacje. Mimo wszystko gdybym pod ręką nie miał niczego bardziej odpowiedniego to zrobiłbym zdjęcie przez S8 i nie żałowałbym.

Filmy można nagrywać nawet w Full HD i niezłą płynnością, ale z średnią liczbą szczegółów. Na tym już bym się nie skupiał, bo to nie ma sensu.

Zdecydowanie lepiej sprawdza się kamerka do wideorozmów. Ta działa znacznie lepiej, gdy wykorzystamy ją w sposób do tego przeznaczony, czyli będziemy spotykać się twarzą w twarz, bo z efektu i spotkania powinniśmy być zadowoleni. Płynność filmu nie musi stać na wysokim poziomie, a ilość szczegółów wystarcza, by rozmówca nacieszył się z widoku naszej twarzy.

Software

Interfejs

Co by tu napisać… Nad wszystkim panuje wszechmogący Windows 8.1 z wszędobylskimi kafelkami. Sam system nie został w ogóle zmodyfikowany przez Fergusona, ale to w tym przypadku nie dziwi. Fajne jest to, że do dyspozycji został oddany system 32-bitowy z procesorem Intel Atom i grafiką Intel HD, a to znaczy, że tak naprawdę otrzymujemy pełnoprawny system operacyjny, taki sam jaki spotkać można w PC i laptopach. Z tego samego powodu pamięci jaka nam pozostała to tak niewiele. Możliwości są ogromne, dzięki oprogramowaniu, ale zostało to zaprzepaszczone ilością wolnej przestrzeni, która nie starcza tak naprawdę na nic. Należy w takiej sytuacji skorzystać z wejścia kart pamięci lub używać przelotki w celu podłączania zewnętrznych pamięci. To drugie już przestaje być takie wygodne.

Jest też druga kwestia, którą muszę poruszyć. Stabilność systemu daje sporo do życzenia. Chodzi mi tutaj głównie o jego działanie, które czasami zamraża się, nie możemy nic zrobić i pozostaje nam reset po przytrzymaniu dwóch przycisków. Czasem nie można sprzętu odblokować i pozostaje czarny ekran, a innym razem po uruchomieniu wita nas ten sam ekran z podświetleniem. Wtedy niestety, ale musimy wymusić ręcznie restart. Naprawdę szkoda.

Internet

Jako przeglądarki możemy używać zaimplementowanego Internet Explorera w trybie PC lub tabletowym. Ale nikt nie broni nam możliwości zainstalowania sobie takiego Chrome’a, Firefoxa, Opery, czy każdej innej dowolnej aplikacji. Jest to pełny system z pełnym oprogramowaniem, więc i mamy pełne możliwości. A to znaczy, że jeśli jakaś strona nam nie otworzy się tak jak powinna to może to być wina kodu strony i jego implementacji dla danego silnika.

Multimedia

W zestawie dołączono słuchawki, które są tylko i wyłącznie dodatkiem. Jeśli chodzi o filmy i nie zależy nam na jakości dźwięku to możemy z nich skorzystać. Głośniki same w sobie nie należą do szczególnie dobrych, więc i tutaj producent zawodzi. Jakość dźwięku jest średnia, trochę modulowana w celu poprawy pasm, ale gdy trzeba to głośność pokazuje pazur. Jeśli tylko jakieś formaty nie odtwarzają się to można pobrać z sieci dowolną paczkę kodeków i cieszyć się z dowolnego pliku audio i wideo.

multim

Wydajność oraz gry

Tutaj jest trochę różnie i nie mogę jednoznacznie powiedzieć jak jest. Z jednej strony jak trafi się na moment, że wszystko działa bez zarzutu to tak jest. W innym wypadku zdarzają się jakieś zamyślenia, przycinki, a w mniej satysfakcjonujących chwilach to pozostaje sam czarny ekran, wtedy to już tylko wymuszony restart. W każdym innym wypadku mógłby działać bardzo sprawnie. Wciąż jest trochę do zrobienia, by poprawić stabilność, która jest chwiejna. To może najbardziej irytować i powodować złość. Jest jednak nadzieja na to, że producent wyda odpowiednie łatki, które poprawią ten aspekt.

W grach nie jest źle, a jest nawet bardzo dobrze. Wszystko oczywiście zależy od grymasu oprogramowania, które lubi się zbuntować. FIFA 15, Asphalt 8, a widziałem nawet próby grania w pierwszą część Crisisa, powodują że można się uśmiechnąć i zasiąść za sterami szybkiego autka, lub dać nową osobowość wirtualnemu bohaterowi. To czy uda nam się osiągnąć odpowiedni poziom grywalności zależy niestety od współczynnika losowości, czy w danym momencie Windows będzie jeszcze nas słuchał, czy odwróci się i zostawi focha.

Łączność i komunikacja

W tablecie zawarto najważniejsze dla każdego właściciela przenośnego ekranu technologie. WiFi 802.11 b/g/n, bluetooth 4.0 i to w zasadzie najważniejsze elementy. WiFi jak i bluetooth działają bez najmniejszych trudności czy kłopotów ze stabilnością czy zasięgiem. Nie ma też co narzekać na mikrofon i kamerkę do rozmów wideo, które zapewniają jakość na odpowiednim poziomie.

Podsumowanie

Urządzenie jest kawałkiem naprawdę ładnego i solidnego sprzętu. Stylistyka zachęca do kupna, widać swego rodzaju oryginalność. Do tego bogato wyposażone wnętrze pudełka, które aż prosi, by się nie zastanawiać. Trochę gorzej wypada jeśli przyjdzie nam wykorzystywać sprzęt na co dzień zastępując nim swojego laptopa lub PC. W obecnym stanie nie byłbym na siłach by zawierzyć w jego stabilność, a z powodu krótkiego działania na akumulatorze, nie mógłbym poświęcić swoich prac. Klawiatura również pozostawiła mi sporo złej energii. Nie zmienia to faktu, że to mnie mógł dostać się felerny model, który zepsuł mi zdanie o nim, a na sklepowych półkach jest poprawiona wersja, bez tych problemów. Jeśli miałbym go komuś polecić to zrobiłbym to wtedy, gdy byłbym pewien, że producent wziął sobie do serca moje zdanie i naprawił panujące obecnie kłopoty.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact

Wcześniejszy wpis

Samsung Level On – recenzja

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Tablety