0

Krüger&Matz coraz śmielej rozwija swoje portfolio. Machina stopniowo się rozkręca, a polski producent zachęca swoimi produktami i stara się trafić w gusta klientów. W kraju Windows Phone ma się całkiem nieźle względem innych światowych rynków, a Lechpol (który jest właścicielem marki) postanowił i w tym kierunku mieć co pokazać. Ich pierwszym smartfonem z systemem Microsoftu jest Soul 2, którego już wcześniej recenzowałem w postaci Soula. Różnice są niewielkie względem pierwszej edycji i poza systemem (tam dostępny był Android) oraz drobnymi zmianami wizualnymi to tak naprawdę to samo urządzenie. Przekonajcie się jak na nim zasuwa Windows.

Hardware

Zawartość pudełka oraz specyfikacja

W zasadzie pudełko to to samo co znajdziemy w starszym odpowiedniku, o ciemnej, charakterystycznej kolorystyce. Wewnątrz również brak zmian. W zestawie urządzenie, ładowarka z oddzielnym kabelkiem oraz słabej jakości słuchawki. Nie zmienia to faktu, że wyposażenie jest odpowiednie i w pełni wystarczające, chociaż słuchawki można było dorzucić lepsze, gdyż firma w swoim dorobku ma mnóstwo tego typu produktów świetnej jakości i w rozsądnej cenie. Szkoda, że się nie pokusili.

spec

Specyfikacja smartfona nie różni się w zasadzie w żaden sposób względem poprzednika, ale przypomnę co tam zaproponowano. Nad pracą urządzenia czuwa Qualcomm Snapdragon 200 z zegarem 1,2 GHz i czterema rdzeniami. Grafiką zarządza dość słaby moduł Adreno 302, który zdecydowanie bardziej rozwinął skrzydła w wersji z Androidem. Jest to bardzo lekkie urządzenie oraz o cienkim profilu. Ma 4,7 cala, wyświetla 16 milionów kolorów na panelu IPS, a rozdzielczość ma 720p. Pamięć została powiększona z 4 GB do 8 GB oraz jak poprzednio znalazła się tu obsługa kart mikroSD. RAMu mamy tu 1 GB i jest to wystarczająca ilość. Aparat to 8 megapikseli, które tu okazało się porażką. Bateria nie jest pojemnym ogniwem i ma tylko 1750 mAh. W specyfikacji producenta występuje informacja o czujniku światła, ale sam sprzęt go nie posiada (brak trybu automatycznego). Oczywiście urządzeniem steruje, zamiast poczciwego Androida, Windows Phone 8.1, który obsługuje dwie karty mikroSIM.

Jakość wykonania i design

Soul 2 frontem oraz okalającą go ramką nie różni się wcale względem poprzednika. Wciąż przód to tafla zimnego szkła z dziwnymi optycznymi klawiszami pod ekranem (okręgiem i kropkami). Jest to ponownie solidnie spasowane urządzenie o wadze piórkowej i niezwykle cienkim profilu. Zmienił się tył, który teraz stał się matowym tworzywem sztucznym zamiast błyszczącego. Ładniejszy nie jest, zbiera już przy pierwszym chwycie wszelki brud czy pot, ale nie zostawia tłuszczu, który powodował u mnie znaczny dyskomfort, a od aparycji wolę jednak pewny chwyt. Sama klapka stała się też w pełni czarna, a w dolnych rejonach pojawiło się logo systemu. Teraz jest zdecydowanie lepiej.

Innych zmian nie znajdziemy w wyglądzie, ale jeszcze raz go przedstawię. Front to szkło skrywające słuchawkę, czujnik zbliżeniowy i aparat, niżej wyświetlacz, a pod nim przyciski dotykowe świecące się na jasny fioletowy kolor (jak prawdziwy mężczyzna jestem w stanie zarejestrować tylko 16 kolorów ;)). Górna krawędź zawiera port słuchawek 3,5 mm, oraz ładowarki mikroUSB, prawa skrywa przycisk power i blokady, dolna wycięcie na mikrofon, a lewa podłużny przycisk głośności. Tył posiada w rogu aparat z lampą doświetlającą z boku i informacją o umieszczonej soczewce poniżej. Po środku znalazł się model, niżej ikona Windows Phone oraz producenta, a także niewielka kratka maskownicy.

Ekran

Wyświetlacz jest chroniony przez szkło (nie napisano jakie zabezpieczenie zastosowano). Ekran ma 4,7 cala i wyświetla obraz składający się z 720×1280 pikseli. Jest to panel IPS o wysokiej jasności, dość żywych kolorach, świetnych kątach widzenia i trochę za jasnej czerni. Nie ma tu żadnego problemu w odróżnieniu ekranu od ramki, zdecydowanie lepiej sprawdziłby się tu AMOLED. IPS lepiej radzą sobie z wyświetlaniem bieli i jeśli czerń okazałaby się problemem to polecam zmienić w systemie z czarnego motywu na biały. W każdym razie ekran uważam za zaletę, gdyż do czerni przyzwyczaiłem się dość szybko.

Bateria

1750 mAh to niewiele w czasach, gdy ten standard przesuwa się naprzód. Małą pojemność można wytłumaczyć niską wagą oraz tym, że urządzenie jest bardzo cienkie. Windows Phone 8.1 umie radzić sobie z taką pojemnością ogniwa i jeśli tylko nie przyświeca nam myśl by grać na nim to możemy spokojnie dotrzymać w pełni naładowaną baterię rano do wieczora przy intensywnym wykorzystaniu internetu, dzwonieniu i smsowaniu. Przy mniejszym użyciu zużycie również maleje i możemy osiągnąć nawet dwie doby, bacząc na baterię. Leżąc i czuwając smartfon może potrzymać tydzień roboczy raczej bez przeszkód.

Aparat

W opisywanym modelu aparat okazał się całkiem przyzwoity, ale z pewnymi mankamentami. Mianowicie największą porażką okazała się domyślna aplikacja w systemie, która jest mało wydajna i daje podgląd z dużymi przycięciami i próba zarejestrowania szybkiego ruchu może się nie powieść, a w lepszym przypadku będzie rozmazany. Poza tym opcji modyfikacji jest niewiele i trochę to smuci. Sama aplikacja uruchamia się szybko, jak i również rejestruje kolejne fotografie i w zasadzie jeśli tylko chcemy sfotografować jakiś krajobraz lub chwilę bez dużego ruchu to będzie to ładne zdjęcie. Same fotografie wychodzą bez rewelacji, ale jak najbardziej poprawnie i bez większych przekłamań.

Filmy można nagrywać w 480p. Płynny obraz pokazuje, że aplikacja może działać dobrze. Problemy z płynnością pojawiają się w momencie, gdy następuje ustawianie ostrości, która w momencie nagrywania nie działa. Z jednej strony to dobrze, gdyż zarejestrowany materiał jest bardzo płynny, ale nie pozwala skupić się na innych elementach co może zniszczyć film.

Druga kamerka radzi sobie całkiem nieźle, choć z dużymi szumami. Tutaj również jest problem z płynnością, jeśli tylko chcemy zrobić zdjęcie, na filmach działa to bardzo przyzwoicie. Tutaj na szczęście raczej rzadko będziemy potrzebować zmieniać punkt odniesienia, więc konieczność działania na bieżąco fokusa nie jest wymagana.

Software

Interfejs

Jest to moje pierwsze spotkanie z Windows Phone 8.1, ale dziękuję bardzo, że to ja zostałem tym szczęściarzem i miałem przyjemność używać tego smartfona przez 2 tygodnie. Windows Phone 8 zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Poprzednio miałem do czynienia z Windows Phone 8 w Lumii 720 i to był znaczny czas temu. Teraz zrozumiałem, że Microsoft wysłuchał wołania użytkowników i dodał wiele rozmaitych usprawnień. W końcu centrum powiadomień jak w Androidzie (wysuwane z góry), chociaż wolałbym, by pomyśleli o jakimś bardziej oryginalnym rozwiązaniu. Szybkość reakcji systemu i płynności działania wciąż robi wrażenie i jestem pełen podziwu jak system może działać szybko bez względu na zapchanie aplikacjami. Sam system to niezmodyfikowana wersja Windows Phone 8.1 z uruchomioną obsługą dwóch kart SIM, które bardzo fajnie zaznaczono w urządzeniu, mianowicie oba mają dwa różne kolory motywu i łatwo się zorientować na którą przychodzą połączenia lub wiadomości, oraz z jakiej chcemy skorzystać. Dodatkowo fajne jest rozdzielenie aplikacji do obsługi kart na dwie oznaczone kolorem przewodnim, z możliwością ich połączenia w jedną, jeśli tylko mamy ochotę. Widać, że Microsoft swój twór dobrze przygotował do obsługi dual SIM.

Muszę dodać, że umożliwienie pisanie przeciągnięciami palca we wbudowanej klawiaturze (odpowiednik Swype) jest naprawdę wygodnym rozwiązaniem, tym bardziej, że w systemie zagnieżdżono bardzo rozbudowany słownik z ogromną bazą słów. Do tego bardzo często dobrze rozpoznaje planowane słowo przy pierwszym ruchu.

Windows Phone wspominam bardzo dobrze i żałuję, że musiałem zwrócić sprzęt, bo pracowało mi się na nim niezwykle przyjemnie.

Internet

Zainstalowany fabrycznie Internet Explorer to dobra przeglądarka. Jest szybka, ma wszystkie potrzebne najbardziej opcje, choć mogłyby być łatwiej dostępne i bardziej pod ręką. Tutaj śmiganie po dowolnej stronie jest dosłowne. Przybliżanie, oddalanie czy szybkie przewijanie na koniec strony jednym szybkim ruchem sprawia, że chce się działać na tym urządzeniu. Muszę jednak przyznać, że nie wszystkie strony wyświetlały się poprawnie.

Multimedia

Dodane słuchawki to opisywane wcześniej słabej jakości “pchełki”, które często można spotkać przy najtańszych urządzeniach. Naprawdę szkoda, wiedząc że przecież ten sam producent robi przyzwoity klasy sprzęt audio, a sam jestem szczęśliwym posiadaczem obecnie KM-108M, które sobie chwalę. Z tymi słuchawkami nastawienie na maksymalną głośność może powodować ryzyko utraty słuchu. Ale nawet na takim poziomie jakość dźwięku nie straciła nic ze swojej świetności. Głośnik jest przyzwoity jak na tą klasę sprzętu. Dźwięk czysty, bez zniekształceń, choć brakuje trochę niższego basu to i tak byłem zadowolony. Maksymalne nastawy głośności sprawiały, że telefon był słyszalny w dość dużym poziomie hałasu. Muszę się jednak przyczepić do aplikacji która jest do bólu prosta i nie daje żadnej możliwości majstrowania przy pasmach, nawet gotowymi ustawieniami. Trochę szkoda.

multim

Wydajność oraz gry

Trochę o wydajności już napisałem w sekcji Interfejs i tutaj mogę jedynie potwierdzić, że jest pod tym względem zadziwiająco dobrze, a pewnie wiele osób wiedzą, że firma z Redmond nie jest znana z dobrej optymalizacji. Windows Phone to zdecydowanie jeden z najlepiej działających systemów, w dodatku w wersji 8.1 stał się naprawdę funkcjonalny. Pozbyto się sporej ilości niedoróbek z poprzednich wersji, dodano nowe funkcje, a mimo to wciąż jest tak szybkim i sprawnie działającym systemem. Wciąż jednak jest pewien problem z grami.

Jeśli chodzi o wydajność układu graficznego to jest bardzo średnio. Gry bardziej skomplikowane graficznie jak na przykład Tiny Troopers już są pewnym wyzwaniem. A nadmienię, że nie należy do wysokiej klasy gier 3D. W każdym razie widać było, że telefon się poci i próbuje z całych sił zapewnić nam grywalną rozrywkę. W wersji androidowej telefonu ta sama gra działałaby znacznie płynniej. Windows Phone jest świetnym rozwiązaniem, jeśli skupimy się na wykorzystaniu mocy obliczeniowej procesora głównego, aniżeli modułu graficznego.

Jakość połączeń i łączność

W zasadzie jak na to, że telefon nie jest modelem za duże pieniądze to posiada wszystko co posiadać powinien. HSPA+, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS i obsługę dwóch kart. Dwie karty SIM działały jednocześnie, nie rozłączały się bez jakiegoś specjalnego powodu, a ich rozpoznanie (to na którą przychodziły połączenia i wiadomości) sprawiły, że używanie dwóch kart naraz stało się przyjemnością. Z innymi technologiami, również nie miałem żadnych problemów. GPS łapał fiksa po kilku sekundach, WiFi łączyło się również po kilku sekundach, a żadne z nich nie zrywało połączenia, nawet w trudniejszych warunkach.

Do połączeń muszę się troszkę przyczepić, gdyż słuchawka była trochę za cicha i jakość mogłaby być trochę lepsza. Czasami z powodu tej jakości nie mogłem zrozumieć rozmówcy, ale zdarzało się to sporadycznie. Windows Phone mile mnie zaskoczył, gdy w uszach miałem słuchawki i słuchałem muzyki. W momencie, gdy docierała do mnie wiadomość głos syntezatora mowy (trochę za bardzo było słychać ten metaliczny podźwięk w głosie) pytał się mnie, czy odczytać wiadomość, zaraz potem podpowiadał co mu odpowiedzieć, by mógł poczynić akcję. Po odczytaniu pytał się, czy zadzwonić do nadawcy i to wszystko bez sięgania do kieszeni spodni. Tego wcześniej nie miałem!

Podsumowanie

Jeśli miałbym wybierać między Androidem, a Windows Phonem to w obecnej formie system Microsoftu do mnie przemówił. Choć wciąż Zielonego Robocika uważam za ten jeden jedyny to mimo wszystko rozważyłbym zakup jego konkurenta. Soul 2 naprawdę mile mnie zaskakiwał i choć granie na nim było raczej dużym wyzwaniem, to nie uważam tego za priorytet. Krüger&Matz odwalił kawał świetnej roboty produkując ten smartfon i nie zamykając się tylko na system Google’a. Polacy naprawdę umieją produkować sprzęt, więc doceniajmy ich za to kupując rodzime produkty. I ten uważam za świetne połączenie ceny i jakości. Będę więc go polecał kolejnym osobom.

Historia firm. Jak zjeść Nokię, krótki poradnik.

Wcześniejszy wpis

Zmobilizowane nowinki 02.02.2015

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Smartfony