Zmobilizowane nowinki 31.01.2015

[dropcap size=dropcap]1.[/dropcap]Nowe trio od Gigabyte. Tajwański producent płyt głównych i kart graficznych od lat wytwarza również smartfony pod marką GSmart, której rozpoznawalność w Polsce wydaje się znikoma. Telefonów Gigabyte próżno szukać w ofercie operatorów, nigdy nie startowały w wyścigach flagowców, zagospodarowując raczej szerokie spektrum urządzeń średniej klasy. Od dawna dostępne są na polskim rynku. Być może nie wyróżniają się szczególną elegancją, ale zazwyczaj łagodnie traktują kieszenie nabywców. Zapewne tę tradycję podtrzymają trzy nowe modele GSmartów: Guru GX, Mika MX i Roma RX. Wszystkie posiadają ekran o przekątnej 5 cali i na tym podobieństwa się kończą. Guru GX to IPS 1080 x 1920 z Gorilla Glass 3, Snapdragon 615, 2 GB RAM, 32 GB pamięci masowej, bateria 2300 mAh, aparaty 13 Mpx (Sony) i 5 Mpx. Mika MX zadowala się skromniejszym wyposażeniem: IPS 840 x 960, Snapdragon 410, 1 GB RAM, 8 GB pamięci masowej, bateria 3000 mAh, aparaty 5 i 2 Mpx. Roma RX zaspokoi zapewne potrzeby użytkowników o niewielkich wymaganiach: rozdzielczość 480 x 854, Mediatek MT6582 (4 x Cortex-A7), 512 MB RAM, 4 GB pamięci masowej, bateria 2000 mAh, aparaty 5 i 0.3 Mpx.

New_GSmarts

[dropcap size=dropcap]2.[/dropcap]Huawei nie zwalnia. Rok 2014 był dla Chińczyków bardzo udany. W przedstawionej strategii na najbliższe 12 miesięcy nie ma nic zaskakującego – zapowiadana jest ofensywa na prawie wszystkich mobilnych frontach. Potwierdzono jedynie brak zainteresowania platformą Windows Phone/Windows 10, natomiast rozwijane będą wszystkie dotychczasowe linie smartfonów z Androidem, ze szczególnym naciskiem na klasę premium. Ich nowych przedstawicieli nie ujrzymy jednak na zbliżających się targach MWC. Pojawią się tam natomiast odświeżone tablety, a przede wszystkim kilka nowości z dziedziny wearables, wśród których gwiazdą ma być niepodobny do żadnego z dotychczasowych inteligentny zegarek. Wszystkie gadżety mają wspierać nową technologię Fitness Device Platform. Indagowany o szczegóły „ubieralnej” strategii jeden z szefów Huawei enigmatycznie odpowiedział: „Odmienność jest bardzo istotna. Nie zamierzamy pokazywać czegoś, co już jest znane”.

[dropcap size=dropcap]3.[/dropcap]Nowe 64-bitowe SoC Mediateka. Nadal nie cichną pogłoski, że jedna z odmian nadchodzącego HTC One M9 może wykorzystywać moc obliczeniową nowo narodzonego potwora – MT6795 (8 rdzeni big.LITTLE + PowerVR G6200). Stworzone chwilę wcześniej układy MT6732 (4 x Cortex-A53) oraz MT6752 (8 x Cortex-A53) już zasilają kilka chińskich smartfonów, a w przyszłości mogą zagrozić bliźniaczo podobnym Snapdragonom – odpowiednio 410 i 615. Przy zbliżonej wydajności (przynajmniej na papierze) mogą pochwalić się dużo niższą ceną. Mediatek, licząc na wygryzienie Qualcomma, przygotowuje jeszcze tańsze, lekko tylko odchudzone warianty wymienionych wyżej dwóch czipów. Główną różnicą jest zastosowanie nieco mniej wydajnego GPU Mali-T720 w miejsce wcześniejszego Mali-T760.

[dropcap size=dropcap]4.[/dropcap]Popularność Dual SIM wśród smartfonów z Androidem. Aplikacja OpenSignal umożliwia zobrazowanie na mapie rozmieszczenia stacji BTS i punktów dostępowych WiFi. Jej twórcy zebrali dane pochodzące od ok. miliona użytkowników i przedstawili statystyki dotyczące telefonów obsługujących dwie karty SIM. Przede wszystkim rzucają się w oczy znaczne różnice terytorialne. W wielu krajach, głównie azjatyckich, nasycenie Dual SIM-ami przekracza 40%. Rekordzistą jest jednak Nigeria (65,7%), a na trzecim miejscu uplasowało się inne afrykańskie państwo – Tanzania (58,2%). Na drugim biegunie znalazła się Korea Południowa (0,4%), Norwegia (0,9%) i Japonia (1%). W Europie najczęściej obserwujemy wyniki kilku-, kilkunastoprocentowe (Polska – 16,3%), choć zdarzają się wyjątki bliskie ogólnoświatowej średniej wynoszącej 26%. Wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, ale zidentyfikowano ponad 10 tysięcy różnych modeli obsługujących dwie karty SIM. Wśród nich pierwsze cztery miejsca w rankingu popularności okupują smartfony Samsunga.

Źródła: GSM Arena, Pocket-lint, GizChina, OpenSignal

More Stories
Update aplikacji Google+