Zmobilizowane nowinki 27.01.2015

1. Redmi 2 dostępny w bogatszej edycji. Następca hitowego Redmi 1S, podobnie jak poprzednik miał na pokładzie „zaledwie” 1GB RAM i 8GB pamięci wewnętrznej. Bez cudów, ale w tej cenie była to i tak przyzwoita propozycja. Jeśli jednak jesteście bardziej wymagającymi użytkownikami, bez obaw – dziś potwierdzona została wersja wyposażona w 2GB RAM i 16GB pamięci wewnętrznej, reszta specyfikacji prezentuje się identycznie jak w słabszej (Snapdragon 410 i ekran 720p). Poszkodowani czuć się mogą jedynie ci, którzy szukając wyższej wydajności zdążyli już zamówić pierwszą edycję – będą musieli anulować zamówienie, jeśli chcą zakupić nową.

2. Samsung Z1 otrzymał dwie aktualizacje OTA. Mimo, ze Tizen napędza póki co jedynie dość niszowy model, Samsung dba o swój nowy ekosystem – rzadko zdarza się, by Androidowe modele giganta otrzymały aż dwie aktualizacje w ciągu jednego tygodnia. Brak niestety dokładniejszych informacji na temat celu aktualizacji – zgadywać można jedynie, ze to poprawa bugów lub wydajności, choć niewykluczone że w systemie pojawiły się jakieś nowe opcje.

3. Samsung rezygnuje z S810 z powodów biznesowych? Obecność na rynku dwóch już modeli z mającym rzekomo problemy z przegrzewaniem się Snapdragonem 810 (LG G Flex 2 i Xiaomi Mi Note Pro) zadaje kłam teoriom Samsunga jakoby problemy techniczne chipsetu uniemożliwiały użycie go w S6. Bardzo możliwe okazuje się, że przyczyna jest inna. Po pierwsze Exynos 7420 wytwarzany jest w technologii 14nm, co pozwala na zwiększenie zegarów rdzeni A57 o 500 MHz wobec 20nm Snapdragona 810 (kolejno 2.1 Ghz vs 1.6 Ghz) przy zachowaniu tego samego zużycia energii i ilości wydzielanego ciepła. Po drugie, dotychczas koreański producent skazany był na chipy Qualcomma ze względu na zintegrowane moduły LTE w nich zawarte – zużycie energii było znacznie mniejsze niż w przypadku zewnętrznych rozwiązań. Teraz jednak, gdy i Exynosy mają wbudowane moduły LTE, Snapdragony staja się dla Samsunga zbędne – jedyną ich przewagą zdaje się być popularność marki Qualcomm związana także z lepszym wsparciem nieoficjalnym dla modeli z chipsetami tej firmy niż z Exynosami.

4. LG pozwie Qualcomma za specjalną edycję Snapdragona 810 dla Samsunga? LG wydała na świat pierwszy model napędzany nowym dzieckiem Qualcomma – LG G Flex 2. Obie firmy zapewniły, ze chip nie ma problemów z przegrzewaniem się. Qualcomm zaoferował jednak dla Samsungowi zmodyfikowaną edycję 810-ki. Samsung zaś ogłosił, iż ta cierpi na problemy z przegrzewaniem się. Według LG ta plotka złą sławą okrywa także standardową wersję chipsetu, obecną w nowym Flexie i może negatywnie odbić się na wynikach sprzedaży. Firmie nie podoba się także specjalne traktowanie konkurenta. W związku z tym LG rozważa złożenie pozwu przeciw Qualcommowi. Na razie jednak żadna z trzech firm nie ogłosiła swojego stanowiska wobec tej sytuacji.

 

More Stories
Sony Xperia XA – recenzja