0

Tym razem w nasze ręce trafiło kolejne ciekawe urządzenie. Jest to urządzenie cieszące się dobrym ekranem, aparatem oraz 8-rdzeniowym procesorem. Mianowicie jest to 2-slotowy flagowiec od Prestigio – model MultiPhone PSP5508DUO. Czy urządzenie jest warte uwagi? Tego dowiemy się w poniższej recenzji.

Zawartość pudełka oraz specyfikacja

Smartfon dotarł do mnie w ładnym, kwadratowym pudełku. Jest ono bardzo solidnie wykonane i nie jest tak małe jak u konkurencji, co powoduje, że nie ma problemu z ponownym spakowaniu urządzenia – zostaje jeszcze trochę miejsca na dołożenie dodatków. W zestawie oprócz ładowarki i papierów dostajemy dokanałowe słuchawki, które co prawda są średniej jakości. Najciekawszą rzeczą jest silikonowy case dostarczany wraz z telefonem – nie musimy dokupywać, a te bardzo dobrze pasuje.

SPECYFIKACJA

 

Jak możecie zauważyć sama specyfikacja ma się czym pochwalić. Jak już wspomniałem w oczy rzuca się 8-rdzeniowy procesor oraz aparat, który posiada podwójne doświetlanie LED tyłu, a nawet doświetlenie z przodu – przyda się do robienia popularnych ,,selfie”. Układ graficzny nie jest najwyższych lotów, ale daje radę. Obraz wyświetlanych jest na 5-calowym ekranie HD wykonanym w technologii IPS. Ekran jest pokryty szkłem odpornym na zarysowania DragonTrail Glass. Całość waży niewiele – jedynie 129 g. Całość obsługuje system Android 4.4.2 KitKat bez nakładki graficznej, co w tym przypadku zaliczam na plus. W systemie jest jedynie kilka dodatków usprawniających np. pracę aparatu lub DualSIM.

Jakość wykonania i design

Materiały użyte do wykończenia nie powalają na kolana, jednakże wyróżniają się ponad niektóre smartfony. Posiada metalowe wykończenia i wygląda wszystko bardzo efektownie. Tył wygląda jakby był z metalu, jednakże są w rzeczywistości w plastiku. Telefon dotarł do mnie z  oznakami wcześniejszego używania w postaci odprysków na tyle obudowy. Ekran jest pokryty szkłem odpornym na zarysowania DragonTrail Glass. Po ekranem znajdują się dotykowe przyciski, które są niezbyt czułe na dotyk. Całość jest bardzo spójna – nic nie skrzypi, trzeszczy. Bateria w telefonie nie jest wymienialna – do kart SIM dostajemy się z boków obudowy.

Jak widać całość wygląda całkiem nieprzeciętnie – szkoda, że samo wykonanie pozostawia sporo do życzenia, głównie pod względem odprysków.

Ekran

20150118_114226

Wyświetlacz to bardzo mocna strona tego telefonu. Jest on bardzo jasny i wyrazisty. Bardzo rozsądna rozdzielczość powoduje, że obraz jest odpowiednio wyrazisty, a zarazem nie pobiera zbyt wiele energii. Jasność może być regulowana automatycznie, za pomocą czujnika oświetlenia. Bardzo dobra biel i naturalne kolory sprawiają, że przeglądanie internetu, a nawet zwykła obsługa telefonu sprawia wiele przyjemności. Czerń jest trochę słabsza, ale nie jest to aż tak widoczne.

Słabszą strona tego telefonu jest panel dotykowy. Czasami staje się mało responsywny lub reaguje z drobnym opóźnieniem. Mam nadzieję, że jest to do naprawienia za pomocą aktualizacji oprogramowania.

Bateria

Bateria to niezbyt dobry atut tego telefonu. Co prawda praca na baterii nie jest tutaj największym problemem. Telefon zużywa bardzo mało energii w stanie czuwania. Telefon wytrzymał 3 godziny 40 minut przeglądania internetu i dodatkowo 50 minut słuchania radia przez internet. Problemem jest tu natomiast pokazywanie faktycznego stanu poziomu energii. Telefon potrafi przez 40 minut nie zejść nawet 1%, a potem nagle poziom maleje do 85%. Gdy poziom energii dobił do 15% postanowiłem posłuchać muzyki. Już po 4 minutach telefon się wyłączył i bateria była całkowicie rozładowania. Zauważyłem, że ten problem dotyczy wielu urządzeń z układami od MediaTek. Wszystko możecie zobaczyć na poniższym wykresie:

Screenshot_2015-01-18-14-29-05 Screenshot_2015-01-18-14-29-124

EDYCJA: Po resecie do ustawień fabrycznych wszystko wydaje się być dobrze. Nie wiem czym to było spowodowane.

Aparat

Aparat w Prestigio to dosyć ciekawa propozycja. 13 Mpix i podwójna dioda doświetlająca mogą wydawać się dobrą propozycją. Tak samo 5 Mpix aparat w przodu, który również posiada diodę doświetlającą. Jakość zdjęć jest na dobrym poziomie, ale najbardziej byłem zdziwiony jakością zdjęć z przedniego obiektywu. Tak samo jest w przypadku filmów. Tył pozwala na nagrywanie w 1080p, a tył w 720p. W obu przypadków filmy wychodzą bardzo dobre, choć brakuje tutaj dobrej stabilizacji obrazu. Gorzej zdjęcia wypadają przy słabym oświetleniu – czasami na zdjęciach powstają bardzo wyraźnie szumy. Najlepiej jak sami ocenicie jakość zdjęć przeglądając je.

Spróbujcie odróżnić, które z nich wykonane są przednią kamerką 🙂

Teraz dwa filmy. Jeden wykonany z tylnej, drugi z przedniej.

Software

Prestigio posiada Androida w wersji 4.4.2 bez żadnych nakładek. Posiada jedynie usprawnienia w postaci obsługi kart SIM, aparatu czy obsługi profilów głośności. System sam w sobie jest bardzo ładny, nie brakuje mu niczego. Mam jednak pewien niesmak. Telefon posiada bardzo dużą ilość niepotrzebnych aplikacji, które na szczęście można bez problemu usunąć. Niestety reklamy aplikacji znajdują się już podczas startu systemu, co sprawia, że telefon wygląda bardzo komercyjnie. Telefon posiada bardzo starą wersję aplikacji Muzyka, jeszcze z czasów Androida 2.2. Szkoda, bo obok znajduje się ładna aplikacja Muzyka Play. Smartfon pracuje w miarę płynnie, choć czasami doznaje drobnych opóźnień.

Internet

Jeśli chodzi o przeglądanie internetu to jest to już standard w różnych urządzeniach. Znajduje się tam prosta przeglądarka bez żadnych specjalnych dodatków. Druga to znana już wszystkim Google Chrome. Dzięki dobremu, czytelnemu ekranowi przeglądanie stron internetowych to czysta przyjemność. Transfer i opóźnienia przez WiFi i przez 3G jest na jak najbardziej akceptowalnym poziomie.

Screenshot_2015-01-18-02-18-15

 

Multimedia

Głośnik wbudowany w urządzenie jest dosyć przeciętnej jakości. Jest on tam tylko aby wydawać podstawowe tony. Słuchawki dostarczone z produktem również są przeciętnej jakości – zakres tonów jest niewielki. Samo wyjście słuchawkowe jest bardzo słabe. Te same słuchawki na Note 3 Neo działają o wiele lepiej. Opcje poprawiające jakość dźwięku nie dają efektu, a nawet czasami pogarszają, Nie jest do dobry punkt tego telefonu.

Natomiast z obsługą różnych formatów plików nie ma najmniejszych problemów, mimo, że jest to zwykła aplikacja Galerii dostarczana z Android. Jest lepiej od innych urządzeń, które testowałem. Poniżej pokazuję, krótki spis przetestowanych formatów:

Formaty plików:

Nieobsługiwane: wmv, aiff, su

Obsługiwane: 3gp, avi, mov, rmvb, mp3, flac, wav

Wydajność

Na papierze urządzenie wygląda na bardzo wydajne. Jednakże wspomniałem wcześniej o drobnych przycięciach, które występują podczas obsługi systemu. Postanowiłem sprawdzić jak ta sprawa wygląda w benchmarkach. Okazuje się, że wydajność procesora jest na bardzo wysokim poziomie. Gorzej jest z wydajnością graficzną, jednak daje ona radę uciągnąć bardziej zaawansowane efekty. Ogólne wyniki w benchmarkach są wyższe od flagowców (HTC One, LG G3). Poniżej przedstawiam tabelę przedstawiającą wyniki z różnych benchmarków.

 

Miałem problemy z uruchomieniem programu LinPack, jednakże dowiedziałem się, że ta aplikacja ma problemy z tymi procesorami. Jak widać wyniki są na bardzo akceptowalnym poziomie.

GPS

Na początku, gdy próbowałem przetestować GPS w pomieszczeniu, myślałem, że nie działa, ponieważ nie znajdywał ani jednej satelity. Gdy udałem się na dwór, udało się ustalić moją pozycję. Użyte było około 7-8 satelit co jest akceptowalnym wynikiem, choć u konkurencji działa to o wiele lepiej. Mimo to aplikacja pokazuje dużą dokładność pozycji. Oczywiście testy odbywały się z użyciem asysty A-GPS.

Screenshot_2015-01-18-11-56-05

 

Jakość rozmów i komunikacja

Jeżeli chodzi o standardy to telefon posiada Bluetooth 4.0 LE, WiFI b/g/n oraz modem 3G. Nic specjalnego tutaj nie znajdziemy, głownie brakuje mi tutaj standardu LTE. Modem 3G jest dostępny tylko dla jednej karty SIM, druga musi działać w standardzie 2G. Za to nie mam żadnych zastrzeżeń do działania tych funkcji.

Jakość rozmów telefonicznych również jest na dosyć zadowalającym poziomie, choć istnieje wiele innych, lepszych smartfonów w tej kategorii. Dźwięk jest w miarę głośny, również po drugiej stronie słychać nas w miarę w porządku.

Podsumowanie

Prestigio MultiPhone PSP5508DUO to dobry smartfon dla ludzi szukających w miarę wydajnego i płynnego smartfona z Dual SIM. Natomiast leżeli szukacie multimedialnego smartfona to możecie być lekko zawiedzeni. Natomiast do grania w gry, przeglądania internetu i rzadkiego słuchania muzyki polecam jak najbardziej. Polecam również używanie dołączonego do smartfona pokrowca, ponieważ tył bardzo szybko łapie odpryski i może wyglądać to niezbyt ładnie.

Programowanie na Androida krok po kroku – cz. 14 – podstawy grafiki 2D

Wcześniejszy wpis

Zmobilizowane nowinki 26.01.2015

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Smartfony