3

Dzisiaj przetestujemy nawigację GPS firmy Navitel. Użytkownicy smartfonów Prestigio mogą cieszyć się pełną wersją programu przez 90 dni. Pozostali użytkownicy mogą pobrać nawigację ze Sklepu Play i testować ją przez 7 dni. Już na początku powiem, aby nie utracić okresu próbnego należy wcześniej posiadać najnowszą wersję aplikacji.

Navitel został przetestowany na telefonie Prestigio MultiPhone PSP5508DUO, którego recenzję możecie przeczytać tutaj. Do testów użyłem wspomagania połączeniem internetowym, aby wykorzystać wszystkie funkcje programu.

Interfejs

Aplikacja jest niemalże w pełni spolszczona. Nie zauważyłem żadnych błędów z wyjątkiem klawiatury o której wspomnę w późniejszej części artykułu. Nawigacja bardzo ładnie pokazuję trasę. Zaznacza najważniejsze punkty POI na mapie, numery domów, a nawet  pogodę w miastach przez które przejeżdżamy (oczywiście po włączeniu internetu). Nawigacja przybliża widok, gdy w pobliżu znajduje się wiele krzyżowań i innych skomplikowanych elementów drogi. Natomiast gdy jedziemy prostą drogą widok się oddala i dzięki temu widzimy co czeka nas w następnym punkcie podróży. Oczywiście to wszystko możemy ręczenie regulować. W nocy nawigacja przełącza się w tryb nocny, który nie męczy oczu. Przekroczenie prędkości jest sygnalizowane niezbyt przyjemnym dźwiękiem, również w rogu wyświetla się obecne ograniczenie prędkości. W bardzo prosty sposób możemy zgłosić zdarzenie drogowe w miejscu w którym się znajdujemy, dzięki temu pomoże to objechać przeszkodę innym użytkownikom Navitela. Na górze wyświetlane są stany baterii, kompasu, pogody i wiele innych. Znajduje się tam również pasek pokazujący, jaką część naszej trasy już przejechaliśmy. Do interfejsu nie mam większych zastrzeżeń.

Konfiguracja programu, ustawianie trasy przejazdu

Program posiada całkiem spore możliwości dostosowania pracy programu. Może być problematyczne odnalezienie niektórych funkcji. Technicznie patrząc to aplikacja nie integruje się z systemem. Używa ona np. własnej klawiatury (domyślnie ustawionej w języku rosyjskim), osobnego włącznika GPS. To drugie spowodowało, że przez 15 minut szukałem dlaczego program nie wytycza trasy. Okazało się, że domyślnie w ustawieniach programu GPS był wyłączony, mimo, że w ustawieniach systemu Android pozycjonowanie GPS było włączone. Co ciekawe zastanawiałem się jak wyłączyć ten program. Przycisk wstecz powodował jedynie wyjście do launchera, ale powiadomienie aplikacji nadal było. Okazało się, że należy wcisnąć zielony przycisk menu, a następnie ikonkę wyłączania. Na szczęscie wytyczanie trasy nie jest zbyt trudne, jedynym utrudnieniem może być wciśniecie przycisku EN na klawiaturze, aby przełączyć klawiaturę na angielski. Niestety ta klawiatura nie obsługuje polskich ogonków, mimo to aplikacja domyśli się jakie miasto mieliśmy na myśli.

Prowadzenie, wytyczanie trasy, mapa

Nawigację testowałem na domyślnych ustawieniach. Odnalezienie sygnału GPS odbyło się w trakcie wpisywania adresu trasy, dzięki czemu nie musiałem czekać ani sekundy na ustalenie pozycji. Na początek spróbowałem przejechać się 9-kilometrową drogą. Nie była ona skomplikowana, do celu była tak na prawdę jedna sensowna droga. Na początku byłem nawet zadowolony, ale rozczarowałem się jak nawigacja kazała jechać na skróty, drogą gdzie był zakaz wjazdu. Tutaj nawigacja dostaje dużego minusa.

Ale nie poddałem się i spróbowałem przetestować ją na dłuższej trasie bo aż około 70 kilometrów. Zawsze w nawigacjach ceniłem sobie możliwość omijania korków w środku miasta i poprowadzenia niewiele dłuższą, ale szybsza trasą. W moim przypadku obie drogi były podobnej długości. Była to godzina 14 w sobotę, wiele rodzin wybierało się gdzieś na ferie zimowe, mimo to nawigacja proponowała pojechanie przez środek miasta, gdzie znajdowało się bardzo wiele sygnalizacji. Nawigacja co prawda posiada funkcję omijania korków,  jednakże tutaj nie spełniła ona moich oczekiwań. Postanowiłem jednak pojechać trasą, którą znałem na pamięć. Ciekaw byłem jak program zareaguje na pojechaniu inną trasą niż wytyczyła. Zajęło jej powiem ponad minutę, aby wyznaczyć nową trasę, zachowywała się jakby straciła sygnał GPS, ale Android twierdził, że lokalizacja jest ustalona.

Słabo też działa wykrywania fotoradarów po drodze. Konkurencyjna nawigacja na tej trasie wykrywa niemalże wszystkie fotoradary, ta wykryła ich bardzo mało.

Dobrze natomiast działa wykrywanie konkretnego miejsca. Dojechanie pod konkretny budynek lub adres nie stanowiło problemu. Adresy były bardzo dokładne, nie mam tutaj zastrzeżeń.

Asystent głosowy

W roli asystenta głosowego wcieliła się pani Magda. Ogólnie mówi bardzo przyjemnie i w miarę dokładnie. W niektórych momentach asystent zachowywał się bardzo naturalnie, nie jak syntezator mowy. Jednakże jest kilka mankamentów, które trochę denerwują w trakcie jazdy. Asystent, aby powiadomić, którym wyjazdem powinniśmy zjechać z ronda mówi “Na rondzie użyj trzeciego wyjazdu”. Brzmi to trochę nienaturalnie, można przecież użyć np. “Na rondzie zjedź trzecim wyjazdem”. Brakuję tutaj także trochę przewidywalności. Jeśli zjeżdżamy z ronda i za 50 m znajduje się rozjazd to wypadałoby o tym powiadomić wcześniej np. “Na rondzie zjedź trzecim wyjazdem, a następnie skręć w prawo”, ponieważ potem może być na to za późno. Zdziwiony byłem również, że skrzyżowaniu asystent nie powiadomił mnie w którą stronę skręcić, a jedynie powiedział, abym trzymał się prawego pasa. To takie kilka mankamentów do których można się przyczepić. Poza tym reszta działa bez zarzutu.

Podsumowanie

Navitel to dobra nawigacja z potencjałem, ale producent musi poprawić kilka mankamentów. Przede wszystkim poprawić trochę mapy i wytyczanie optymalnych tras biorąc pod uwagę różne czynniki. Druga rzecz to poprawa interfejsu. Ustawienia należy lepiej pogrupować, a interfejs i API przystosować do tego co oferuje już Android. Przydałoby się również odświeżenie lektora i  zwiększenie dokładności powiadamiania o elementach trasy. Mam nadzieję, że producent zamierza jeszcze aktywnie wspierać tą aplikację. Muszę przyznać, że podczas testów pojawiło się wiele aktualizacji do programu co dobrze świadczy o producencie.

Facebook Lite – koniec zasobożernego Facebooka

Wcześniejszy wpis

Godfire: Rise of Prometheus – recenzja

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać