Zmobilizowane nowinki 20.01.15

1. Lumia 532 gotowa na Windowsa 10. Tak twierdzi Microsoft i choć nie znajdziemy tego na karcie katalogowej produktu, to taka informacja pojawia się w opisie pod linkiem w Google/Bingu, gdy wpiszemy „Lumia 532”. I choć samo w sobie nie jest to nic nie zwykłego, bo gigant z Redmond od dawna zapowiadał, że wszystkie jego produkty zarówno low-endowe jak i high-endowe otrzymają aktualizację do nowej wersji systemu, to własnie otrzymaliśmy potwierdzenie, że OS będzie nazywał się po prostu Windows 10. W pewnym sensie jest to więc „koniec” Windows Phone – Microsoft wypełnia swoją ideę unifikacji systemu. Więcej szczegółów na temat nowego Windowsa powinniśmy poznać na jutrzejszej konferencji firmy.

2. Nowe procesory Qualcomma. Chyba właśnie poznaliśmy wszystkie niespodzianki jakie szykował nam na nadchodzący rok czołowy dostawca mobilnych SoC. Największą z nich jest bez wątpienia Snapdragon 820, który będzie zawierał 64-bitowych następców słynnych rdzeni Krait – ukrytych pod pseudonimem Taipan. Co to dokładnie oznacza? Otóż dotychczasowo produkowane przez Qualcomma SoC dla flagowców pracowały na autorskich rdzeniach Krait, które dzięki niesamowitej wydajności zdobyły uznanie dużych graczy na rynku i wyniosły Qualcomma na szczyt. Niestety ostatnia przesiadka na architekturę 64-bitową oznacza kres życia tej technologii. Qualcomm nie zdążył opracować jej następcy na czas toteż w borykającym się z problemami technicznym Snapdragonie 810 zmuszony był użyć „zwyczajnych” rdzeni ARM. Prace trwały jednak pełną parą i to właśnie Snapdragon 820 z architekturą Taipan jest prawdziwym następcą poczciwych 800. Oprócz tego mamy jeszcze jeden chip z serii 800 – Snapdragon 815 i kilka pozycji z średniobudżetowej serii 6xx. Specyfikację wszystkich możecie zobaczyć na poniższym obrazku:

qualcomm-SoC-2015

 

 3. HP zapowiada Pro Slate 8 i 12 – tablety 4:3 z nowoczesnymi rysikami. Specyfikacja obu modeli stoi na najwyższym poziomie – sercem obu maszyn jest Snapdragon 800 wspierany przez 2GB RAM. Gwoździem programu jest jednak obecny w obu modelach 'Duet Pen’. Na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, choć zdecydowanie inaczej niż klasyczne rysiki. I rzeczywiście, to nie zwyczajny dodatek, a napędzane technologią Qualcomma inteligentne rysiki, które nasze rysunki po papierze… przeniosą na ekran tabletu. Jest to już druga generacja tych urządzeń, niestety targetowane są one w klientów biznesowych – ceny są więc zaporowe i wynoszą odpowiednio 449$ za Slate 8 i 569$ za Slate 12.

4. Renesans formatu 4:3 w urządzeniach mobilnych? Czy ktoś na sali pamięta jeszcze stare monitory CRT? Wielkie pudła, które gościły kiedyś na naszych biurkach wyparte zostały przez panoramiczne (i cieńsze) modele o formatach 16:9 i 16:10. Trend na takie rozdzielczości panował również w tabletach, ostatnio jednak Nexus 9 zawitał do nas własnie z ekranem 4:3. Chyba znalazło się wielu entuzjastów tego rozwiązania, bowiem najnowsza linia Galaxy Tab Samsunga prawdopodnie także postawi na ten format ekranu. Według wielu na takich urządzeniach pracuje się wygodniej niż na szerokich panoramicznych, a i oglądanie filmów czy granie nie jest problemem.

 

More Stories
Sony Xperia M2