[dropcap size=dropcap]1.[/dropcap]Desay Magical Mirror X5. Przed premierą iPhone’a 6 świat wstrzymał oddech: będzie szafir czy nie? Ostatecznie niezwykle twardej ale trudnej w produkcji i kosztownej ochrony ekranu zabrakło, za to w międzyczasie pojawiła się ona w egzotycznej Kyocerze Brigadier i w specjalnej wersji Ascenda P7. Oba telefony nie celowały być może w skrajnie rozrzutnych nabywców, ale szafirowe wykończenie dodawało urządzeniom prestiżu. Teraz jednak krystaliczny tlenek glinu został odarty z resztek dostojeństwa przez mało znaną chińską firmę Desay, która postanowiła przykryć nim wyświetlacz swojego najnowszego smartfona, którego cena i specyfikacja ewidentnie wymierzona jest w klasę „średniaków” i to raczej w jej dolny przedział. Za ok. 160 dolarów otrzymujemy 5-calowy ekran 720 x 1280, 4-rdzeniowego MediaTeka, 1 GB RAM, 16 GB pamięci masowej oraz aparaty 13 i 5 Mpx.
[dropcap size=dropcap]2.[/dropcap]Oppo R1C. Producent wyróżniających się oryginalnymi rozwiązaniami smartfonów postanowił zhańbić szlachetne tworzywo w inny sposób. Cena urządzenia jest bardziej godna szafiru niż w wypadku Desay’a (ponad 400 dolarów), natomiast kryształ nie dostąpił zaszczytu chronienia ekranu i został zepchnięty na „plecki”, ustępując miejsca na reprezentacyjnym froncie pospolitemu szkłu. O dziwo podstawowe parametry Oppo R1C są bardzo podobne do opisywanego wyżej rywala. Na korzyść R1C przemawia jedynie żwawszy procesor (Snapdragon 615) i 2 GB RAM.
[dropcap size=dropcap]3.[/dropcap]Lumia 435. Nasilająca się od pewnego czasu na rynkach wschodzących bezpardonowa wojna cenowa najwyraźniej nie uszła uwagi Microsoftu. Oficjalnie zaprezentowany dziś smartfon ma trafić na wybrane rynki Azji i Europy w lutym, w cenie będącej równowartością ok. 80 dolarów. Specyfikacja przedstawia się dość skromnie: 4-calowy wyświetlacz 480 x 800, dwurdzeniowy Snapdragon 200, 1 GB RAM, 8 GB pamięci wbudowanej (rozszerzalnej do 128 GB), stałoogniskowe aparaty 2 i 0,3 Mpx. Microsoft pochwalił się również minimalnie droższym i niemalże identycznym modelem Lumia 532. Jedyną istotną jego przewagą jest zastosowanie 4-rdzeniowej odmiany Snapdragona 200 i głównego aparatu 5 Mpx. Interesujące, czy niewątpliwie atrakcyjne ceny nowych Lumii będą w stanie zainteresować nabywców pomimo nieobecności marki Nokia.
[dropcap size=dropcap]4.[/dropcap]Cena Samsunga Z1. Marcin Skrzekut wspomniał wczoraj o atrakcyjnej funkcjonalności pierwszego smartfona z Tizenem. Równie atrakcyjnie przedstawia się jego oficjalna cena w Indiach, gdzie właśnie zadebiutował – ok. 90 dolarów. Na razie brak jakichkolwiek informacji o planach rozszerzenia dystrybucji na inne kraje.
[dropcap size=dropcap]5.[/dropcap]Galaxy E5 i E7. Również w Indiach odbędzie się premiera dwóch przedstawicieli nowej linii „średniaków” Samsunga. Jako że informację tę oficjalnie podało m. in. polskie biuro prasowe firmy, można zakładać że smartfony prędzej czy później pojawią się również na innych rynkach. Notka prasowa nie zawiera w pełni precyzyjnych danych, a na branżowych portalach można znaleźć sporo sprzecznych informacji dotyczących m. in. zastosowanych procesorów i rozdzielczości wyświetlaczy. Pewne wydają się przekątne ekranów (5 i 5,5 cala) , tryb DualSIM i brak obsługi LTE, a także orientacyjne ceny: 310 i 370 dolarów.
[dropcap size=dropcap]6.[/dropcap]Pasmo 700 MHz w Europie. Częstotliwości nośne z niższego zakresu są niezwykle cenne dla operatorów komórkowych. Z jednej strony propagacja fal radiowych jest tutaj skuteczniejsza (większy zasięg i penetracja wnętrz budynków) , a z drugiej – pojemność informacyjna sieci ograniczona względnie niewielką szerokością pasma. Zakończenie przeciągającego się przetargu na częstotliwości 800 MHz może okazać się zbawieniem dla obszarów słabiej zurbanizowanych, ale w dłuższej perspektywie, przy rosnącym zainteresowaniu dostępem do internetu za pośrednictwem LTE, przepustowość stacji 800 MHz może okazać się niewystarczająca. W związku z tym Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje, w wyniku których ma zostać przyjęty plan uwolnienia do 2020 roku częstotliwości z zakresu 700 MHz. W wielu krajach to pasmo z powodzeniem jest już wykorzystywane w sprzęcie mobilnym, natomiast na Starym Kontynencie wciąż okupują je telewizje naziemne i systemy mikrofonów bezprzewodowych.
Źródła: Wall Street Journal, Android Headlines, Phone Arena, Ubergizmo, Biuro Prasowe Samsung Electronics Polska, GigaOm.