Zmobilizowane nowinki 13.01.2015

1. Sony sprzeda swój smartfonowy biznes? Nie jest tajemnicą, że firma nie jest w najlepszej kondycji finansowej od bardzo dawna (choć sukces PS4 daje nieco lepsze nadzieje na przyszłość), a dział mobilny Sony jest jednym z działów firmy, który nieprzerwanie notuje straty. Podczas ostatniego wywiadu CEO Sony Kazuo Hirai zdradził, że jest gotowy na wszystko, by uratować firmę – nawet jeśli oznaczałoby się to pozbycie działu odpowiedzialnego za smartfony. Realny pozostaje także scenariusz fuzji z inną popularną marką (pamiętacie jeszcze Sony Ericsson?). Na chwilę obecną Sony nie prowadziło jeszcze żadnych rozmów w sprawie sprzedaży, jednak jak samo przyznaje „żaden biznes nie jest wieczny”.

 2. Łącznie 560 000 aplikacji w sklepach Windowsów. Prowadzona przez Microsoft strona ujawniła, że łącznie w Windows i Windows Phone Store znalazło się już 560 000 aplikacji. Potwierdza to więc opinię, że problemem ekosystemu nie jest brak samych aplikacji,  a niektórych konkretnych, hitowych tytułów. Developerzy nadal mają w zwyczaju robić aplikację na iOS, by po jej sukcesie stworzyć port na Androida… a WP pozostaje w większości przypadków zapomniany.

3. HTC (M8) otrzymuje Lollipopa. Aktualizacja OTA jest dostępna dla posiadaczy Edycji Developerskiej i wolnorynkowej. Paczka wazy około 580MB, niestety jeżeli swój egzemplarz nabyliście u operatora, zwyczajowo poczekacie sobie nieco dłużej.

 4. Tizenowy Z1 Samsunga uruchomi androidowe gry i aplikacje. Nowe dziecko koreańskiego producenta, jeśli tylko zainstalujemy OpenMobile Application Compatibility Layer z wbudowanego sklepu bez problemu uruchomi każdą dedykowaną zielonemu robocikowi aplikację. Oznacza to, że mimo „niemowlęcego” wieku system ma na starcie całkiem pokaźną bibliotekę. Wydajność jest ponoć taka sama jak w porównywalnych maszynkach Androidowych, z nieco tylko większym zużyciem baterii. Czynni to więc z Z1 znacznie bardziej atrakcyjnego budżetowca, niż dotychczas się on zapowiadał.

 5. Galaxy S6 już w produkcji, w bonusie… odchudzony TouchWiz! Nakładka Samsunga wraz z każdą kolejną wersją systemu obrastała w kolejne funkcje stając się produktem coraz bardziej ociężałym. Wygląda jednak, że ktoś w dowództwie firmy nareszcie posłuchał narzekań fanów i według plotek najnowsza odsłona ma mieć wydajność taką jak ta czystego Androida w Nexusie 6. Plotka głosi też, że rodzinny rynek S6 może nawiedzić już w lutym, choć zwyczajowo na konkrety jeszcze poczekamy.

6. Autodesk 123 Sculpt+ – modelowanie 3D na Androidzie. I choć szczerze wątpię, by na małych dotykowych ekranach bez  użycia rysika (którego większość sprzętów nie posiada) udało się stworzyć powalające dzieła, warto nawet nowy program Autodesk zobaczyć jako ciekawostkę. Stworzone przez siebie dzieła możemy wyeksportować w celu dalszej obróbki na PC, zamówić jako prawdziwą figurkę 3D lub jeśli nas na to nie stać zwyczajnie podzielić się ze społecznością i pooglądać pracę innych. Minimalnym wymogiem jest posiadanie sprzętu z Androidem 4.2, sama aplikacja jest na tyle dobrze zoptymalizowane, że powinna działać na mid-endowym sprzęcie. Jeśli chcecie się pobawić w wolnej chwili – oto link.

More Stories
HTC U Play
HTC U12 – poznaliśmy sporo szczegółów