Zmobilizowane nowinki 24.12.2014

[dropcap size=dropcap]1.[/dropcap]Brak ram dla RAM. Do niedawna nieprzekraczalną granicę dla pamięci operacyjnej w procesorach mobilnych stanowiły 4 GB. Pojawienie się 64-bitowej architektury ARMv8 i intelowskich Atomów z architekturą Silvermont zniosło tę barierę, ale zarówno pojemność dostępnych modułów RAM jak i ich apetyt na energię nie zachęcały producentów do zbyt śmiałego jej przekraczania. Sytuację powinno nieco poprawić wdrożenie przez Samsunga produkcji czipów 6 i 8 Gb (w procesie litograficznym 20 nm), które są podstawą modułów 2 i 3 GB (już wytwarzanych) oraz 4 GB (planowanych na początek przyszłego roku). Warto podkreślić, że mówimy o układach LPDDR4, które z jednej strony są wydajniejsze i mniej energochłonne od dotychczas stosowanych LPDDR3, a z drugiej – na razie nieobsługiwane przez żaden z dotychczasowych SoC, poza jednym wyjątkiem – nadchodzącym Snapdragonem 810. Na większe, szybsze i mniej żarłoczne pamięci RAM w smartfonach przyjdzie więc trochę poczekać, ale nie widać powodów dla których ekspansja LPDDR4 miałyby być w przyszłości zatrzymana.

[dropcap size=dropcap]2.[/dropcap]Przeźroczysty lisek. Mobilny system Mozilli rozwija się dość niemrawo, a niewielka ilość kontrolowanych przezeń smartfonów może być zarówno pochodną jak i jedną z przyczyn tego stanu rzeczy. Do nielicznych producentów którzy próbują coś zdziałać w tym obszarze należy LG. Ponad rok temu Koreańczycy skonstruowali model Fireweb, głównie z myślą o Ameryce Łacińskiej, a obecnie przy współpracy z japońskim operatorem KDDI próbują wzbudzić zainteresowanie Firefox OS w Kraju Kwitnącej Wiśni. Niezłym parametrom smartfona nazwanego Fx0 (Snapdragon 400, 1,5 GB RAM, 16 GB ROM, kamery 8 i 2 Mpx, LTE, NFC) towarzyszy niezbyt zachęcająca cena – ok. 400 USD. Być może nabywców zdoła przekonać dość niecodzienne wzornictwo.

LG_Fx0_firefox

[dropcap size=dropcap]3.[/dropcap]Prawie cała linia Note z Lizakiem. Galaxy Note 4 już doczekał się aktualizacji, a to że jego poprzednik niecierpliwie przebiera nogami w kolejce nie powinno być raczej dla nikogo większym zaskoczeniem. Natomiast dla posiadaczy Note 2 miłą niespodzianką może okazać się informacja zamieszczona na stronie fińskiego oddziału Samsunga, sugerująca kontynuowanie wsparcia dla tego już ponad dwuletniego phabletu. Niestety założyciel rodu na dobre już chyba utknął na Żelowej Fasolce.

[dropcap size=dropcap]4.[/dropcap]Trzy serca Ary. Realizacja projektu modułowego smartfona Google wchodzi w końcową fazę – jego prezentacja spodziewana jest w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dla podstawowej i zapewne najtańszej wersji Ary przeznaczone będą procesory Rockchipa, z którym umowy podpisano jeszcze w sierpniu, natomiast obecnie zaproszono do współpracy Marvella i Nvidię. Procesory Armada PXA1928 i Tegra K1 niechybnie znajdą się w sferze zainteresowań bardziej wymagających fanów LEGO-telefonów. Przynajmniej ten ostatni układ z pewnością stanie się obiektem westchnień mobilnych graczy.

Źródła: Sammobile, KDDI, Samsung Finnland, Google ATAP.

More Stories
płatmość smartwatchem
Jaki smartwatch będzie najlepszy do płatności zbliżeniowych?