0

Android zrobił na mnie wrażenie cztery lata temu, kiedy zakupiłem swój pierwszy smartfon. Już po dwóch miesiącach zmieniłem domyślne oprogramowania na popularny CyanogenMod. Obecnie sam jestem twórcą modyfikacji oraz romów na LG Swift L9.

Ostatnio nadeszła mnie myśl zmiany telefonu. I wtedy zdałem sobie sprawę, że telefon ma działać perfekcyjnie po wyjęciu z pudełka, a nie po godzinach spędzonych przed komputerem w poszukiwaniu custom romów, kerneli. W tym artykule chciałbym przedstawić plusy i minusy modyfikacji Androida.

Smartfon powinien być urządzeniem ułatwiającym życie, a nie utrudniającym

Musimy sobie zdać sprawę, że Android nadal nie jest stabilnym systemem i jego błędy widać nawet na serii Nexus od Google. Z mojego punktu widzenia urządzenia są coraz bardziej niestabilne i w niemal wszystkich obecnych tabletach i smartfonach musimy coś poprawiać. Spędzamy godziny nad tym, żeby bateria starczyła nam na cały dzień, można było pograć w gry bez lagów, czy poprawić zasięg. Z kolei oprogramowanie takie jak CyanogenMod na większości urządzeniach ma poważniejsze błędy niż oprogramowanie producenta. Dodatkowo często modyfikując telefon jesteśmy skazani na bezpowrotną utratę gwarancji (np. KNOX w Samsungach). Sam osobiście modyfikuję telefony, ale jedynie, dlatego, bo lubię poznawać system i grzebać w jego kodzie. Uważam, że do modyfikacji trzeba podchodzić z rozsądkiem

Gdy znajdziemy nasze optimum nasze urządzenie może stać się naprawdę dobre

Mimo, że Android nie jest tak stabilny jak np. Windows Phone czasami drobna modyfikacja, może spowodować, że nasze urządzenie stanie się lepsze niż identyczne modele naszych kolegów. Osobiście jestem zwolennikiem ROOTa, ponieważ nie przysparza nam problemów, a możemy niektóre rzeczy nieźle poprawić (np. jakość dźwięku) i naprawić ewentualne drobne błędy. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem (o ile producent dostarcza nam w miarę nowe oprogramowanie) jest drobna modyfikacja oryginalnego oprogramowanie, które przeważnie jest jednak stabilniejsze od custom romów. Często niewielkim nakładem sił możemy poprawić drażniące rzeczy, czy usunąć lagującą nakładkę producenta.

Podsumowując…

Przed zakupem telefonu warto porozglądać się na forach, czy z tym danym modelem nie ma większych problemów z software, a jeśli są to czy ich naprawa nie zmusza nas do zmiany oprogramowania na całkiem inne. Jeśli ktoś lubi czystego Androida to polecam poczytać o ich stabilności na konkretnym modelu lub po prostu kupić urządzenie z serii Google Nexus (jedyny producent, który udostępnia cały kod źródłowy niezbędny do zrobienia w miarę stabilnego custom romu). Użytkowników ceniących sobie minimalizm polecam przejście na platformę Windows Phone, a użytkowników z grubszym portfelem na iOS. Pamiętajmy telefon to urządzenie powinno być jak najbliżej niezawodności.

Zmobilizowane nowinki 19.12.2014

Wcześniejszy wpis

PocketBook Aqua

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Felietony