Zmobilizowane nowinki 15.12.2014

[dropcap size=dropcap]1.[/dropcap]Udoskonalona nawigacja Google. Amerykańscy użytkownicy Map Google od dawna przyzwyczajeni są do obecności asystenta pasa ruchu w trybie nawigacji. Wraz z aktualizacją map z tego udogodnienia będą również mogli skorzystać kierowcy poruszający się po drogach szybkiego ruchu w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Włoszech, Francji i Hiszpanii. Nasz kraj został na razie pominięty, co nieco dziwi, biorąc pod uwagę niewielki nakład pracy potrzebny do wprowadzenia danych o polskich autostradach.

[dropcap size=dropcap]2.[/dropcap]Powiększony i potężniejszy Aquos Crystal Sharpa. Smartfon o nietuzinkowym wzornictwie zadebiutował kilka miesięcy temu w Japonii. Apetyt na urządzenie, w którym ramkę zredukowano praktycznie do jednego boku, skutecznie studziła wyłączna obsługa pasma CDMA, bezużytecznego w wielu krajach. Debiutujący właśnie model Crystal X w porównaniu do poprzednika uzupełniono o moduły GSM, UMTS i LTE, powiększając go przy tym nieco (ekran 5,5 cala FHD zamiast 5 cali HD) i wyposażając w lepsze podzespoły. Zdjęcie oddaje różnice w wielkości obu telefonów, przy czym nowy smartfon Sharpa jest o 7 mm niższy i 1,6 mm węższy od powszechnie uznawanego za kompaktowy LG G3. Czy Aquos Crystal X będzie próbował zawojować globalne rynki? Niekoniecznie. Urządzenie na razie dystrybuuje wyłącznie japoński operator SoftBank, który jest właścicielem 80% udziałów w amerykańskim Sprincie. Plany inwazji mogą więc obejmować jedynie Stany Zjednoczone.

AQUOS_crystals

[dropcap size=dropcap]3.[/dropcap]Szukanie dziury w całym, czy realny problem? Najnowsze iPhone’y sprzedają się świetnie, pomimo że co jakiś czas pojawiają się informacje o wykrytych w nich usterkach. A to się wyginają („bendgate”), a to w modelach ze 128 GB pamięci flash potrafi ona szwankować, to znów przedni aparat wykazuje tendencje do przemieszczania się wewnątrz obudowy. Najnowsze doniesienia mówią o szkodliwym wpływie silnych pól magnetycznych na działanie systemu optycznej stabilizacji obrazu i modułu NFC. Problem nie jest błahy, bowiem produkowanych jest wiele akcesoriów do jabłkowych smartfonów (np. dodatkowych obiektywów), wykorzystujących szybkie i wygodne mocowanie za pomocą magnesów. Apple na razie zaleca producentom gadżetów unikanie podobnych rozwiązań. Czy zdecyduje się w przyszłości na zastosowanie dodatkowych ekranów magnetycznych?

[dropcap size=dropcap]4.[/dropcap]Nowa funkcja w Książkach Google. Domyślna aplikacja przeznaczona do czytania e-booków pobranych z Google Play wciąż się rozwija. Ostatnio przeprojektowano jej interfejs zgodnie z wytycznymi Material Design, latem powiększyła swój zasięg o kilkanaście nowych państw, a obecnie w drodze jest aktualizacja (3.3.9, niedostępna jeszcze w sklepie), w której pojawi się możliwość instalowania wybranych słowników przeznaczonych do używania off-line.

[dropcap size=dropcap]5.[/dropcap]Lubimy wąskie ramki w smartfonach? Na to pytanie zdaje się twierdząco odpowiadać zdecydowana większość użytkowników ankietowanych przez portal Phone Arena. Jedynie dla 9% z nich stosunek powierzchni ekranu do całego telefonu nie ma istotnego znaczenia, jest natomiast jednym z głównych kryteriów wyboru dla 48% respondentów. Dla pozostałych (43%) jest czynnikiem branym pod uwagę ale nie decydującym. Ciekaw jestem jakie zdanie na ten temat mają nasi Czytelnicy.

Źródła: blog Google, Android Headlines, Ubergizmo, Android Authority, Phone Arena.

More Stories
Goclever – dwa nowe polskie tablety