Zmobilizowane nowinki 8.12.2014

[dropcap size=dropcap]1.[/dropcap]Powrót Nexusa 5. Wraz z debiutem Nexusa 6 z oferty Google Play wycofano jego poprzednika. Najnowszy sztandarowy smartfon Google cieszy się dużym powodzeniem, co nie oznacza że zniknęli chętni do zakupu jego starszego brata, tym bardziej że przemawiają za nim dwie istotne dla wielu nabywców cechy – wielkość i cena. Ponadto Nexusa 5 trudno nazwać urządzeniem źle wykonanym czy przestarzałym. Do Google Play powróciły jego oba warianty, z 16 i 32 GB pamięci, na razie wyłącznie w czarnej wersji kolorystycznej. Dział sprzętowy sklepu Gogle nadal jest niedostępny w Polsce, ale obecny w nim asortyment ma istotny wpływ na kształtowanie się naszego rynku wtórnego.

[dropcap size=dropcap]2.[/dropcap]Usprawnienia Tłumacza Google. Ta przydatna mobilna aplikacja już obecnie posiada imponujące możliwości. Pozwala na głosowe wprowadzanie tekstu jak i odtwarzanie przekładu przez głośnik smartfona. W większości wypadków również nieźle sobie radzi z rozpoznawaniem i tłumaczeniem znaków na obrazach. Ale ma być jeszcze lepiej. Kilka miesięcy wcześniej Google przejęło dewelopera aplikacji WordLens, czyniąc ją przy okazji darmową. Jej niezwykle efektywne algorytmy, pozwalające na przekład w czasie rzeczywistym tekstów przechwytywanych przez kamerę telefonu mają być niebawem zintegrowane z Tłumaczem. Niestety, na początek obsługiwanych będzie tylko kilka najpopularniejszych języków. Ulepszeniu ulegnie także tryb „konwersacyjny” Tłumacza. Przetwarzanie mowy w obu kierunkach ma być bardziej efektywne, zniknie również konieczność wstępnego deklarowania języków, które będą rozpoznawane automatycznie na podstawie analizowanych wypowiedzi. I pomyśleć, że kilkanaście lat temu podobne gadżety były wyłącznie domeną filmów science-fiction.

[dropcap size=dropcap]3.[/dropcap]Większy zasięg Cortany. Microsoft także nie próżnuje i stara się ułatwić życie większej grupie użytkowników Windows Phone. Wirtualna asystentka dostępna jest na razie w kilku krajach anglojęzycznych oraz w Chinach i Indiach. Niebawem oficjalnie, bez używania wyrafinowanych trików, z usług Cortany będą mogli korzystać Niemcy, Francuzi, Hiszpanie i Włosi. Może i my doczekamy się za jakiś czas tego przydatnego usprawnienia?

[dropcap size=dropcap]4.[/dropcap]Meizu MX4 Pro. Trzy dni temu napomknąłem o nadchodzącym potworze – Xiaomi Mi5. Tymczasem już 19 listopada rozpoczęła się przedsprzedaż nieustępującego mu w niczym i niewiele droższego lokalnego konkurenta, do której przystąpiło prawie 7 milionów chętnych. Przedwczoraj Meizu dodatkowo uruchomiło dystrybucję najnowszego flagowca on-line, w wyniku której cały przygotowany zapas rozszedł się w ciągu minuty. Mając takie powodzenie na potężnym lokalnym rynku i pobliskim indyjskim, chińskie firmy nie spieszą się z podbojem mikroskopijnej z ich punktu widzenia, a przy tym wymagającej Europy, czego zaczynam coraz bardziej żałować 🙁

[dropcap size=dropcap]5.[/dropcap]Polaroid Socialmatic. W epoce fotografii analogowej aparaty Polaroida wyróżniały się unikalną cechą – możliwością dostarczania niemal natychmiast gotowych odbitek. Przeniesienie tej idei do czasów współczesnych zaowocowało skonstruowaniem modelu Socialmatic, przedsprzedaż którego właśnie rozpoczęła się w Amazonie ($300). Ciekawe czy kompaktowe połączenie cyfrowych kamer (14 i 2 Mpx), drukarki oraz stosownie skrojonego Androida powtórzy sukces legendarnego przodka.

Polaroid_Socialmatic_2

[dropcap size=dropcap]6.[/dropcap]Kolejny pomysł na awaryjne ładowanie. Kampania na Kickstarterze jeszcze przed zakończeniem osiągnęła zamierzony cel. Malutki gadżet, który po złożeniu bez problemu można dołączyć do pęku kluczy, pozwoli na doładowanie smartfona w krytycznej sytuacji za pomocą typowej baterii o napięciu 9 V. Urządzenie nazwane Plan V nie jest przesadnie drogie (ok. 40 zł w najtańszej opcji), ale biorąc pod uwagę ceny jakie osiągają baterie (z reguły kilkanaście zł) będzie to chyba najbardziej kosztowny sposób reanimowania dogorywających urządzeń mobilnych, szczególnie że ilość energii zgromadzonej w ogniwie typu 6F22 może wystarczyć jedynie na częściowe doładowanie.

PlanV

Źródła: Android Headlines, Ubergizmo, Digital Trends, Kickstarter.

More Stories
HTC Flyer zaktualizowany