Zmobilizowane nowinki 04.12.2014

1. Zabójca „Zabójcy smartfonów”? Dzisiejszy dzień zdawał się być dniem całkowicie zwyczajnym, gdy nagle nikomu nieznana firma rozpoczęła sprzedaż swojego opartego na Snapdragonie 805 smartfona w cenie… 329$. Xodiom, bo tak nazywa się owa firma daje przy okazji pstryczek w nos OnePlus, gdyż po kliknięciu przycisku zakupu ujrzymy napis: „Aby kupić nasz smartfon, NIE POTRZEBUJESZ zaproszenia, hura dla wolności ;-)” Telefon, będzie jednak dostarczany dopiero od stycznia 2015 – nie jest to jednak odległa data. Jak prezentuje się specyfikacja nowego modelu? No cóż, lepiej trzymajcie się mocno, bo otrzymamy 5,5″ SUPER Amoled o rozdzielczości QHD, SoC Snapdragon 805 taktowany zegarem 2.7 Ghz, 3GB RAM, 32/64GB HDD oraz 16MP kamerę główną i 5MP kamerę przednią. Całość będzie działała oczywiście pod kontrolą Androida 5.0, z nakładką xOS. Pozostaje tylko pytanie: czy to nie jest zbyt piękne, by było prawdziwe? Nie wiadomo, ale takim samym szokiem był przecież OPO…

2. Problemy ze Snapdragonem 810. Choć Qualcomm jest jednym z najpopularniejszych dostawców mobilnych SoC, także jemu zdarzają się potknięcia. Tym razem jednak problem jest na tyle duży, że może opóźnić premierę LG G4 czy Galaxy S6. Okazuje się bowiem, że najnowszy chipset cierpi na poważne problemy. Poczynając od przegrzewania się i idącym w parze spadkiem wydajności, koreański informator mówi też o problemach z kontrolerem pamięci RAM i bugach w sterownikach Adreno 430. Oczywiście, wszystkie problemy zostaną wkrótce rozwiązane, ale i tak wpłyną na plany gigantów branży. Samsung zawsze może jeszcze ratować premierę S6 wypuszczające wersje na Exynosie, ale LG dopiero pracuje nad swoim SoC i na pewno nie będzie miało chipu zdolnego zastąpić Snapdragona na czas. Patrząc jednak przez pryzmat tego, że firmy te radziły sobie wcześniej z podobnymi problemami, wyczekujący nowych flagowców mogą spać spokojnie – choć wersje z procesorem Qualcomma się spóźnią, firmy na pewno nie zawiodą swoich fanów.

3. Nowy HTC również na Snapdragonie 810. Patrząc na news wyżej niekoniecznie jest to powód do radości, ale tak właśnie będzie prezentował się HTC Hima. Oprócz nowego procesora otrzymamy ekran 5,5″ FHD, 3GB RAM oraz obowiązkowo nowego Androida 5.0. Atutem będzie też aparat główny 20.7MP oraz przedni 13MP/4MP UltraPixel. Nowy model poznamy prawdopodobnie już wkrótce, na targach CES.

4. Powrót czterocalowego iPhone. Nowy model ma pojawić siew 2015 i wypełnić lukę, jaką pozostawiły modele 6 i 6 Plus. Łatwiejsze w obsłudze jedną dłonią, przede wszystkim dedykowane są kobietom, u których phabletowe modele nie zdobyły takiej popularności jak wcześniejsze modele. Pozostaje tylko pytanie – jak pozycjonowany będzie nowy iPhone. Może z racji na kompaktowe rozmiary Apple zaproponuje nam go jako model „budżetowy”?

5. Polska znowu jako pierwsza. Tym razem wyróżnił nas Samsung, wypuszczając Lollipopa dla Galaxy S5 wyłącznie w naszym kraju. Build ma numer G900FXXU1BNL2, sama aktualizacja powinna wkrótce zacząć pojawiać się w innych krajach. Nie tak dawno podobnie postąpił LG, wypuszczając 5.0 dla G3 także jedynie u nas.

More Stories
Przegląd launcherów