Zmobilizowane nowinki 13.11.2014

1. Android 5.0 dostępny dla rodziny Nexus. Nowa wersja jest już dostępna jako obraz do sflashowania na oba Nexusy 7 jak i 5 oraz 10. Leciwy Nexus 4 aktualizację również otrzyma, ale minimalnie później. Poczekają także właściciele „siódemek” w wersji 3G – dla nich aktualizacja nie jest jeszcze dostępna. Także Motorola kilka godzin temu rozpoczęła aktualizację Moto G(2014) i Moto X(2014) do Lollipopa.

2. Wojen patentowych ciąg dalszy – Samsung pozywa Nvidię. Tym razem chodzi o rzekomo przekłamaną wydajność Exynosa 5433 w przygotowanym przez Nvidię porównaniu do Tegry K1. Jak twierdzą „zieloni” K1 to najszybszy mobilny procesor, z czym nie zgadza się Samsung głoszący wszem i wobec, że tytuł ten należy się własnie Exynosowi 5433. Do tego dochodzi także pozew o naruszenie ośmiu patentów koreańskiego giganta. Cała sytuacja to najprawdopodobniej chęć złożenia przez Samsunga kontrpozwu – dla przypomnienia, nie tak dawno Nvidia zażądała wycofania wszystkich smartfonów Samsunga z GPU Adreno, Mali i PowerVR, gdyż według korporacji naruszały one siedem jej patentów.

3. Pozostając w temacie Nvidii i Lollipopa – znamy datę aktualizacji SHIELD. Nowa wersja Androida zagości na tablecie „zielonych” 18 listopada. Biorąc pod uwagę fakt, że Nexusy piątkę dostały dziś – całkiem nieźle. Ale to nie wszystko – Nvidia kiedy już coś ogłasza, idzie na całość. Dowiedzieliśmy się też, że usługa GRID będzie dostępna jako darmowa beta dla wszystkich posiadaczy SHIELDA do 30 czerwca 2015. Na tym tablecie-konsoli już wkrótce pojawi się też kolejny hit firmy Valve – Half-Life 2: Episode One (choć ostudzę nieco ewentualny zapał – to IMO najsłabsza część serii, a jej ukończenie to kwestia około trzech godzin). Co więcej, wszyscy którzy zdecydują się nabyć 32GB wersję tabletu otrzymają nowy tytuł gratis (wraz z Half-Life 2 oraz Portalem). Oprócz HL2:EP1 na Shieldzie ukażą się także OddWorld: Stranger’s Wrath, Pure Pool oraz Strike Suit Zero.

4. Jeszcze więcej Lollipopa – wyciekł Android 5.1… Inżynierowie Google całkiem przypadkiem pokazali nam nową wersję systemu na konferencji Devoxx. Jak się okazuje używany przez nich Nexus 5 był napędzany przez Androida Lollipop MR1. Tyle tylko, że z historii wiemy, że MR1 to zawsze testowa wersja kolejnej edycji – np. Android 2.0 MR1 stał się Androidem 2.1, a 4.3 MR1 stał się następnie Kitkatem. Na razie nic nie zapowiada, by wersja 5.1 była znacznie różna od 5.1 – dalej pozostanie nawet Lollipopem. Być może jednak nim zostanie oficjalnie udostępniona otrzyma jakieś ważne, nowe funkcje.

5. Kiedy lizakowy Cyanogenmod? Lollipop jest dostępny od tygodnia, a mimo wszystko ostatni update nadal bazował na KitKacie, Bez paniki – prace nad wersją bazowaną na Lollipopie trwają. Co prawda część starszych urządzeń nie będzie już wspierana ze względu na brak sterowników, a sporo funkcji będzie znacznie zmienionych, zaś stockowe aplikacje będą przygotowane pod Material design, ale pierwszy build powinien pojawić się już pod koniec miesiąca. Oczywiście będzie to wersja mocno zabugowana, więc jeśli nie lubicie użerać się z błędami warto poczekać jeszcze trochę.

6. XCOM: Enemy Within w Google Play. Port znanej z dużych ekranów gry jest już dostępny na naszych urządzeniach z zielonym robocikiem, choć cena 50 zł w mobilnych realiach nie jest zbyt atrakcyjna, nawet biorąc pod uwagę rozmach gry. Grę dodano jednak z bugiem cenowym, więc niektórzy szczęśliwcy zdołali ją kupić za 99 centów… Wraz z premierą tego samodzielnego rozszerzenia ze sklepu zniknęła niestety poprzednia część –  widzą ją tylko, ci którzy ją zakupili.

7. Humble Bundle usunie swoją aplikację ze Sklepu Play. By dodać nowe funkcje… Prawdopodobnie chodzi o funkcje, które zgodnie z polityka Google nie są mile widziane, niestety konkretów brak – nowe funkcje prezentują sie dość tajemniczo. Być może chodzi o dodanie opcji kupowanie bundli bezpośrednio przez aplikację, co narusza zasady Google Play. Wygląda na to, że aplikację będziemy mogli od teraz pobrać tylko z oficjalnej strony (choć, o ile mamy ją w swoich aplikacjach starą wersje pobierzemy przez Sklep Play).

More Stories
Pierwszy tablet z Androidem 3.2!