1

Android to system open-source, co znaczy, że jego kod jest udostępniony publicznie. Wielu producentów, jednak nie chce, aby instalować na ich urządzeniach oprogramowanie, które często jest lepsze i szybkie od oryginału. Wykorzystuje w tym celu blokadę w programie startowym (bootloader) uniemożliwiającą uruchamianie niepodpisanych obrazów. Inni producenci zezwalają na to, jednakże w momencie uruchamiania niepodpisanego obrazu zostaje o tym zapisana informacja, która później może zostać odczytana przez serwis. W tym artykule opiszę w jaki sposób najpopularniejsi producenci zabezpieczają swoje urządzania.

ydazu2e3

Samsung: Od czasów Samsunga Galaxy S2 ten producent zaczął stosować licznik flashowań (czyli instalacji niepodpisanych paczek), jednakże licznik ten dało się wyzerować. Jeśli posiadamy telefon z serii co najmniej Galaxy S3 i oprogramowanie 4.2 lub wyżej posiadamy blokadę KNOX, która do tej pory skutecznie sprawdza czy takie oprogramowanie zostało zainstalowanie. Wszystkie wcześniejsze oprogramowania nie posiadają skutecznej blokady. Downgrade oprogramowania również powoduje nabicie flagi KNOX.

HTC-Incredible-S-bootloader-unlock

HTC: Tutaj sprawa zależy od modelu telefonu i wersji bootloadera. Każdy model da się odblokować bez problemu, jednakże w niektórych wersjach możemy posłużyć się nieoficjalną metodą dzięki, której odblokujemy bootloader bez użycia oficjalnej strony HTC, na której należy podać dane unikatowe dla każdego modelu telefonu. Blokada bootloadera najczęściej jest możliwa, jednak gdy odblokowaliśmy telefon przez serwis HTCDev to te informacje mogą zostać sprawdzone przez serwisantów.

Przechwytywanie

LG: Tutaj sprawa wygląda inaczej w każdym modelu telefonu. Dla przykładu LG Swift L9 da się odblokować, jednakże nie ma żadnej możliwości blokady, LG G2 bez problemu możemy modyfikować i przywracać do stanu gwarancyjnego, a LG G3 uniemożliwiał uruchomienie niepodpisanych obrazów (niedawno zostało to złamane).

Screenshot_2013-06-20-00-11-07

Sony: W tych telefonach niemalże zawsze tracimy gwarancje (chyba, że istnieje metoda nieoficjalna). Dodatkowo tracimy wszystkie klucze DRM (w większości modeli można wykonać backup partycji z tymi kluczami i potem ją przywrócić). W telefonach z brandem operatora (np. Orange) najczęściej nie mamy możliwości odblokowania oprogramowania oficjalną metodą.

maxresdefault

Huawei: Bootloader jest najczęściej zablokowany, ale możemy go odblokować. Nie wiem nic natomiast o blokadzie i sprawach gwarancyjnych – zależy do od konkretnego modelu telefonu.

moto-bootloader1-650x432

Motorola: W najnowszych modelach telefonów odblokowanie poprzez serwis WWW jest możliwe, blokada również, jednakże dane o odblokowaniu są na serwerach Motoroli, może to spowodować kłopoty.

DSC02153

Google Nexus: Te telefony można swobodnie odblokowywać i blokować (Google nawet publikuje instrukcje jak zablokować bootloader).

xiaomi_mi2_cwm_recoery_20130224_174117

Xiaomi, ZTE, Lenovo, Nokia, itd.:  Te modele najczęściej posiadają słabe zabezpieczenia, które zostały ominięte lub nie mają ich wcale. Mamy pełną swobodę w modyfikowaniu oprogramowania. Gwarancja jest uznawana o ile dostarczmy nasz telefon z oryginalnym oprogramowaniem.

Sprawa odblokowanie bootloaderów nie dotyczy wersji developerskich, które nie są sprzedawane w Polsce. Takie modele mają fabrycznie odblokowany bootloader i gwarancja jest bez problemu uznawana.

Okazuje się, że coraz więcej producentów broni modyfikacji telefonów, jednakże protesty użytkowników zmusiły ich przynajmniej do możliwości odblokowania w zamian za utratę gwarancji. Najczęściej wczesne wersje oprogramowania są mniej zabezpieczone (Samsung, HTC) i zachowanie gwarancji jest możliwe. Zawsze lubiłem Androida za swobodę w sofcie, teraz coraz bliżej mu do zamkniętych platform takich jak iOS, czy Windows Phone.

Zmobilizowane nowinki 08.11.2014

Wcześniejszy wpis

Testy aparatów – twardy orzech do zgryzienia

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Artykuły