0

W poprzedniej części kursu programowania poznaliśmy jak uruchomić emulator z systemem Android, który posłuży nam do uruchamiania naszych aplikacji. Dziś nauczymy się kompilować aplikacje i uruchamiać je w emulatorze.

1. Uruchamiamy nasze IDE – Eclipse (C:\adt\adt-bundle-windows-x86_64-20140702\eclipse\eclipse.exe)

2. Naszym oczom ukazał się stary widok Eclipse

1

 

3. Z menu File wybieramy New, a następnie Android Application Project

2

 

4. Wypełniamy poszczególne pola aplikacji

Application Name – nazwa naszej aplikacji jaka będzie widoczna np. w menu aplikacji.

Project Name – nazwa projektu w Eclipse. Nie ma większego znaczenia.

Package Name – nazwa paczki naszej aplikacji. Musi być unikalna dla naszej aplikacji. Ta nazwa identyfikuje naszą aplikację w systemie i Google Play

Minimum Required SDK – minimalna wersja systemu Android wymagana przez naszą aplikację. Obecnie nie wykorzystujemy więcej możliwości niż oferuje SDK Androida 4.0 więc taką opcję zaznaczam. Pamiętajmy jednak, że tym nowsze SDK tym więcej możliwości uzyskujemy, jednakże nasze aplikacje mogą nie być kompatybilne.

Target SDK – najwyższa znana wersja SDK współpracująca z naszą aplikacją

Compile with – wersja SDK, która skompiluje naszą aplikację. Ja wybrałem ICS, by aplikacja współpracowała z większością urządzeń

Theme – motyw naszej aplikacji

2

 

5. Klikamy next oraz w następnym oknie również next

6. Następnie ujrzymy kreator tworzenia ikon. Można się tutaj pobawić, ale osobiście polecam stworzyć np. ikonę w Gimpie i w polu Image File ją tylko wstawić. Klikamy next.

2

 

7. Teraz naszym oczom ukazał się kreator tworzenia naszego pierwszego okna (aktywności). Mamy tu dostępne przeróżne opcje (z zakładkami, pełny ekran). My zostawiamy blank activity. Klikamy next. W następnym oknie możemy wybrać nazwę naszego activity. Klikamy finish.

2

 

8. Ujrzeliśmy interfejs naszej aplikacji. Grafika poniżej przedstawia opis interfejsu tego widoku.

3

 

9. Aby skompilować naszą aplikację przechodzimy do katalogu src i odnajdujemy plik z rozszerzeniem java. Otwieramy go. Z menu Run wybieramy opcję o takiej samej nazwie.

10. Wybieramy Android Application, a następnie wybieramy ok.

3

11. Po około minucie naszym oczom ukaże się znane okno emulatora. Gdy system się uruchomi odblokowujemy ekran, a naszym oczom ukaże się aplikacja Hello World!

3

 

12. Nie zamykamy tego okna i wracamy do Eclipse. Zobaczymy nowe okno. Program zapyta się czy ma pokazywać zapiski systemu. Zawsze zalecam włączenie tej opcji, więc wybieramy drugą opcję i z listy rozwijanej wybieramy warn. Potwierdzamy jak zawsze przyciskiem OK.

3

 

13. Na dole Eclipse pojawi się okno pokazujące Logcat, czyli zapiski systemu Android. Dzięki temu możemy obserwować co dzieje się z naszą aplikacją.

3

 

14. Zamykamy emulator i zapisujemy nasz projekt (File>Save All – jeśli jest szare to znaczy, że najnowsza wersja jest już zapisana)

To wszystko na dziś w następnej części wejdziemy na troszeczkę wyższy poziom i pokaże jak napisać pierwsze zdarzenie. Do następnej części wymagana jest znajomość wszystkich poprzednich części kursu.

NavRoad Nexo Avio

Wcześniejszy wpis

Dell Venue 8 Pro

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Cykle