NavRoad Nexo Avio

 Firma Jamicon, producent marki NavRoad i NEXO z Katowic, dostarczyła nam do testów tablet Nexo Avio. Osobiście po raz pierwszy (przy okazji tej recenzji) mogłem zapoznać się z produktem tej rodzimej firmy. W mojej recenzji postaram się głównie odpowiedzieć na pytania, czy tablet spełnił moje oczekiwania i czy  jest wart zakupu? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszam do mojej recenzji.

Zawartość pudełka oraz technikalia

Tablet dotarł do mnie w kartonowym prostokątnym pudełku dosyć sporej wielkości. W środku pudełka znajdujemy standardowe wyposażenie, czyli ładowarkę na kabel USB, przejściówkę microUSB-OTG, instrukcję, oraz kabel microUSB – długości 1,5 m. Zabrakło moim zdaniem słuchawek, pokrowca i szmatki do czyszczenia ekranu który strasznie się palcuje.

20141012_114224-120141012_09161020141012_091748

Nowy obraz (16)

Design oraz jakość wykonania

Muszę pozytywnie napisać o jakości użytych materiałów obudowy oraz ich spasowaniu. Z przodu mamy w miarę wąskie plastikowe ramki okalające ekran, oczko kamery, a z boku również plastikową ramkę. Na górze znajduje się wejście na słuchawki, micro USB, oraz szeroka zaślepka pod którą znajduje się slot na kartę sim i micro SD. Po prawej stronie umieszczone mamy przyciski głośności oraz przycisk wygaszania (wyłączania) tabletu. Przyciski nie wystają wiele ponad ramkę, ale są dobrze wyczuwalne i mają przyjemny klik. Z tyłu urządzenia mamy aluminiowe plecy, które podnoszą prestiż tabletu, bo z jednej strony wizualnie lepiej wyglądają niż plastikowe używane nagminnie w wielu tabletach ( zwłaszcza w podobnej cenie), a z drugiej strony są wytrzymalsze. Szkoda tylko, że aluminiowe plecki zastosowano nie na całej długości tylnej obudowy, bo od góry i od dołu również, mamy plastikowe ramki ok 1cm. Obudowa nie trzeszczy przy mocniejszym nacisku i sprawia wrażenie bardzo dobrze spasowanej i wytrzymałej co uważam za duży plus. Na tylnej obudowie u góry znajduje się oczko aparatu, a u dołu na środku plastikowej ramki mamy wmontowany głośnik. Jest on moim zdaniem niefortunnie umieszczony, bo kładąc tablet na plecach (trzymając z boku palce również) zasłaniamy go i dźwięk jest zagłuszany i przytłumiony. Jeszcze jedno do czego muszę się przyczepić to palcujący się strasznie ekran. Po chwili używania tabletu mamy na ekranie masę brzydkich odcisków palców i myślę, że jest to spowodowane słabej jakości plastikiem. Jednak w ogólnym rozrachunku nie mogę się przyczepić do wykonania tabletu mając również na uwadze cenę urządzenia, oraz to jak producenci innych tabletów przykładają się (a raczej nie przykładają się) do ich wykonania.

Ekran

W Avio zastosowano ekran o przekątnej 8″, w typie IPS i o rozdzielczości 1280×800 pikseli. Ma on proporcje 16:10 co sprawia, że tablet idealnie nadaje się do oglądania filmów i grania w gry. Zagęszczenie  pikseli wynosi PPI=189. Nie mam jednak żadnych zastrzeżeń co do jakości wyświetlanego obrazu który jest wyraźny i nie ma widocznej żadnej pikselozy. Nie mam również zastrzeżeń co do kątów widzenia i przechylając pod ostrym kątem tablet wyświetlany obraz jest dobrze widoczny. Jedynie co mogę zarzucić wyświetlaczowi to widoczność w pełnym słońcu która spada bardzo i ciężko się wtedy korzysta z tabletu. Tym bardziej, że nie znalazłem w ustawieniach wyświetlacza opcji automatycznego podświetlenia i musiałem ręcznie ustawiać jasność w stosunku do panujących warunków oświetleniowych. Panel dotykowy spisuje się bardzo dobrze i nie miałem żadnych problemów podczas testów z jego działaniem. Reakcja na dotyk jest szybka i bardzo przyjemnie korzysta się z ekranu. Nie ma na ekranie także żadnych przebarwień, martwych pikseli i jest równomiernie podświetlony. Ogólnie jestem bardzo mile zaskoczony ekranem w Nexo Avio i oceniam go  bardzo pozytywnie.

Bateria

W tablecie Nexo Avio zastosowano baterię o pojemności 4000 mAh i moim zdaniem ta pojemność zupełnie wystarcza do całodziennego korzystania z tabletu bez doładowywania go w międzyczasie. Oczywiście to wszystko zależy jak ktoś będzie  używać tabletu. Podczas testu po trzech dniach od załadowania baterii do pełna miałem jeszcze 34% zapasu mocy. Oczywiście nie katowałem w tym czasie  tabletu na maksa, bo głównie był w stanie czuwania i codziennie po kilkanaście minut tylko grałem w gry, surfowałem po internecie, oglądałem filmy i słuchałem muzyki. Gdy jednak  zacząłem dłużej grać w gry i oglądać filmy to oczywiście  moc baterii zaczęła szybciej topnieć, ale i tak od rana do wieczora spokojnie dawała radę.  Dodać muszę, że bateria szybciej się rozładowuje (w ok. 4 godz.) jak ustawimy podświetlenie na maksa (co jest rzeczą oczywistą) i szkoda, że tablet nie posiada automatycznego podświetlenia wyświetlacza. Mimo to jestem  pozytywnie zaskoczony baterią, bo chociaż tablet nie posiada zbyt pojemnego ogniwa to nie musiałem go ciągle ładować i być uwiązany do ładowarki sieciowej.

                                 Screenshot_2014-10-15-18-30-35      Screenshot_2014-10-15-18-30-45

Aparat

Aparat to moim zdaniem zaraz po głośniku najsłabszy element tabletu. Zastosowane matryce kamerki z przodu 0,3 MPix  i 2 MPix aparat tylni, mówią same za siebie. Jest po prostu bardzo, bardzo słabiutko w tym elemencie. Można co prawda tylnym aparatem zrobić jakieś zdjęcie, ale z bliska i bez dobrego oświetlenia nie wyjdą zbyt szczegółowe. Przednia kamera ma zbyt mocno wygładzony obraz i bardzo słabą płynność, tak że tabletem nie nakręcimy filmów z jakieś imprezy i nie uwiecznimy pięknych chwil na zdjęciach w przyzwoitej jakości. Trochę szkoda, że producent nie postarał się z tymi elementami i nie umieścił lepszego aparatu, bo wtedy tablet byłby ciekawym zamiennikiem zwykłej cyfrówki, a tak to korzystając z tabletu nie możemy na nim polegać przy robieniu zdjęć.

    IMG_20141015_183753_1 IMG_20141015_183440

                         IMG_20130101_001833_1  IMG_20141015_183544_1

Oprogramowanie

Interfejs

Oprogramowanie to czysty do bólu Android 4.2.2 Jelly Bean, ale uważam to za zaletę, bo sam korzystam na wszystkich urządzeniach z czystego softu. Płynność przewijania stron i otwierania aplikacji jest bardzo dobra. Czasami zdarzają się co prawda lekkie zwolnienia animacji przejścia między pulpitami, ale zdarza się to rzadko i nie psuje dobrego wrażenia z użytkowania tabletu. Producent nie zaśmiecił urządzenia niepotrzebnymi aplikacjami i chwała mu za to, bo każdy może sam zainstalować ze sklepu Google co tylko potrzebuje. Producentowi również chodziło pewnie o jak najmniejsze zaśmiecenie systemu aplikacjami ze względu na małą pamięć urządzenia (8 GB). Gdyby producent dodał więcej aplikacji na starcie, lub pamięciożerną nakładkę systemu, to pewnie  realna pamięć ok. 5,40 GB dla własnych plików stopniałaby jeszcze bardziej. Jedyną aplikacją wgraną fabrycznie jest program antywirusowy firmy Kaspersky z 90-dniową licencją. Wystarczy na stronie promocji firmy Kaspersky  wpisać kod rejestracyjny w postaci numeru seryjnego tabletu (znajdziemy go na opakowaniu lub w menu Ustawienia-Informacje o tablecie-Informacje o urządzeniu-Numer seryjny. Nie ukrywam, że bardzo mi się to podoba, że producent dba o nasze bezpieczeństwo w sieci.

Screenshot_2014-10-15-18-30-56 Screenshot_2014-10-15-18-31-12 Screenshot_2014-10-15-18-30-16 Screenshot_2014-10-15-18-30-03 Screenshot_2014-10-15-18-31-47 Screenshot_2014-10-15-18-32-54

Internet

Przeglądarka systemowa w miarę szybko otwiera strony internetowe, ale nie wyświetla poprawnie wszystkich czcionek ( gubiła litery w wyrazach). Zainstalowałem więc Google Chrome i od tej pory zniknął ten problem. Nie wiem czym jest to spowodowane, ale nie zaprzątałem sobie długo tym głowy, bo i tak wolę korzystać z przeglądarki od Google. Poza tym nie stwierdziłem większych wad czy to w płynności otwieranych stron czy innych problemów z korzystania z internetu w tablecie.

Multimedia

Odtwarzanie filmów przebiega bez problemów. Tablet odtwarza poprawnie większość popularnych formatów plików, w tym mkv, mp4, avi itp. Muzyka przez tablet również jest  poprawnie odtwarzana tylko brakuje w zestawie dobrych słuchawek, bo na głośniku dźwięki są słabej jakości. Głośnik gra głośno, ale trzeszczy i charczy na ustawionej wyższej niż połowa skali głośności. Na dobrych słuchawkach dopiero można delektować się wydobywającymi dźwiękami z urządzenia i wtedy naprawdę dobrze się słucha muzyki.

Wydajność oraz gry

Tablet nie posiada zbyt wydajnego procesora i ma tylko 1GB RAM pamięci. Do tego wydajność układu graficznego Mali-400 MP2 również nie jest zbyt wysoka, ale zapewnia wystarczającą płynność działania większości gier. Przetestowałem kilka gier i muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony, bo w większości przypadków działały bardzo dobrze. Dead Trigger 2 działał płynnie na średnich ustawieniach, podobnie Modern Combat 4. Jedynie Asphalt 8 działał płynnie tylko na niskich ustawieniach grafiki. Mniej wymagające gry takie jak Angry Birds , Worms-y  oraz gry na emulator Mame działałały bardzo dobrze. Patrząc na parametry sprzętowe byłem negatywnie nastawiony do grania na tablecie Nexo Avio, ale w praktyce okazało się, że nie jest tak źle. Oczywiście bardziej wymagający użytkownicy będą narzekać na płynność działania niektórych gier, ale w tym przedziale cenowym nie możemy wymagać cudów.

Nowy obraz (18)

 

Łączność

Moduł Wi-Fi tabletu Navroad Nexo Avio obsługuje połączenie w standardzie b/g/n. Spisywał się bardzo poprawnie i szybko nawiązywał połączenie u mnie w domu i nawet daleko poza budynkiem. Za to pierwsze podłączenie w budynku do satelit trwało długo, bo aż 5 do 6 minut. Na zewnątrz niby jest lepiej, bo tablet łapał sygnał podobnie długo, ale za to widział większą liczbę satelit i dokładność położenia była dużo lepsza. Bluetooth działa poprawnie i umożliwia strumieniowe przekazywanie dźwięku na inne odbiorniki audio. Nexo Avio ma wbudowany modem 3G który obsługuje sieć Aero2, a także umożliwia wykonywanie połączeń głosowych i pisanie SMS- ów (tylko z karty SIM operatora). Avio obsługuje również zewnętrzne dyski twarde, ale nie obsługuje pendrive’ów sformatowanych w systemie plików NTFS. Muszę jeszcze wspomnieć o jednej funkcji tabletu, ale jak się okazuje ważnej funkcji  Nexo Avio jaką jest telefonowanie. Obudowę da się objąć jedną dłonią, więc możemy dzwonić  tak jak w przypadku zwykłego telefonu. Oczywiście wygląda to trochę komicznie kiedy spacerowałem tak z tabletem przy uchu, więc by uniknąć dziwnych pytań na ulicy od spotkanych znajomych, używałem wtedy zestawu Bluetooth.

Podsumowanie

Navroad Nexo Avio to tablet solidnie wykonany. Posiada dobre parametry sprzętowe dla mniej wymagających użytkowników, wkraczających dopiero w świat tabletów. Za niezbyt wygórowaną cenę otrzymujemy sprzęt warty wydanych na niego pieniędzy który sprawi przyjemność z jego użytkowania. Nexo Avio posiada dobrą baterię, solidną obudowę i wydajność na dobrym poziomie. Myślę, że  każdy kto zakupi ten tablet będzie z niego zadowolony.

More Stories
Jakie smartfony Huawei otrzymają Androida 7.0?