0

Założę się, że gdyby ktoś kilka lat temu powiedział Wam o tym, iż mobilna rozrywka będzie obecnie tak ważna jak dzieje się to od lat w przypadku konsol to nikt nie uwierzyłby (a na pewno tylko garstka osób). Dlaczego wspominam akurat o rozrywce, a nie funkcjonalności? Ponieważ gry są aktualnie tak mocno rozbudowane (przede wszystkim graficznie) i najczęściej to one najmocniej cierpią na piractwie. To właśnie po nie sięgamy przeważnie rozbudowując naszą bibliotekę o jak najbardziej interesujące tytuły, bo gdzieś widzieliśmy filmik promujący, albo graliśmy w to na naszym PC lub konsoli i chcemy zobaczyć jak gra zmieniła się, czy jest lepsza. W przypadku programów też nie jest lepiej, bo kto nie chciałby mieć przy sobie całego pakietu biurowego, posiadać wymarzonej aplikacji, czy dodatkową funkcję, której producent nie przewidział.

Od kiedy tylko pojawiły się oficjalne sklepy na każdej z platform i możliwość wyciągania plików instalacyjnych bezpośrednio z nich oraz urządzeń rozpoczęło się masowe udostępnianie aplikacji i gier na stronach innych niż życzyłby sobie tego autor. Co gorsza owe programy są okrojone z zabezpieczeń antypirackich lub dodatkowo w komplecie znajdziemy możliwość ich obejścia. Nie muszę oczywiście dodawać, że ciężka praca włożona w oprogramowanie rozdawana jest za darmo. I to właśnie upowszechnia proceder zwany piractwem.

Piractwo dóbr cyfrowych jest powszechnym zjawiskiem i dotyka nas wszystkich bez względu gdzie będziemy szukać. Już na samym początku po jakimś czasie przestało wyglądać to dobrze i postawiono na wprowadzanie zabezpieczeń, które miały utrudnić rozdawanie programów na lewo i prawo bez zezwolenia. Ale wciąż nie słyszy się, by na dłuższą metę udawało się chociaż spowolnić proces piractwa. Nie mogę też powiedzieć, że kilka lat temu rozdawanie za darmo oprogramowania było na mniejszą skalę, lub nie odbijało się tak znacząco jak to jest teraz. Od tego co było na samym początku, do tego co doznajemy teraz nie zmieniło się prawie nic. Ulepszono i zmodernizowano jedynie metody zapobiegania piractwu, ale osoby się tym zajmujące i tak (prędzej lub później) potrafią obejść wszelkie zabezpieczenia, by tylko dojść do celu. Dlatego obrazek rozpoczynający ten artykuł jak najbardziej oddaje smutną prawdę jaka nas otacza. I właśnie przez to, że nas otacza i jest tak powszechna, stanowcza większość z nas problemu nie zauważa.

Mobilne okazje 25.10.2014

Wcześniejszy wpis

Ferguson Fbox 2

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy