0

Zarówno Samsung, Apple i inni producenci tabletów chwalą się coraz lepszymi procesorami, ekranami oraz pojemnością baterii. Dzisiejszym bohaterem recenzji jest LG G Pad 8.0 LTE. To niewyróżniające się cyferkami urządzenie pokazuje, iż idealnie spełnia zadanie tabletu. Wszystkie komponenty są na podobnym poziomie, co sprawia, że G Pad jest niezwykle atrakcyjnym urządzeniem. Dziś pokażemy, że urządzenie z niewielką jak na tablet baterią może trzymać bardzo długo oraz, że tablet z 1GB pamięci RAM i Snapdargonem 400 jest niezwykle płynny.

Zawartość pudełka oraz specyfikacja techniczna

DSCN5108

 

Tablet od LG jest zapakowany w niewielkie, skromne opakowanie. W zestawie nie znajdziemy nic specjalnego. Oprócz urządzenie w zestawie znajduje się jedynie ładowarka (1.8 A) oraz karta gwarancyjna. Specyfikacja techniczna też nie powala na kolana (w dalszej części zobaczymy, że jest to specyfikacja w zupełności wystarczająca).

Parametry nie wyglądają zbyt zachęcająco, mała ilość czujników (brak czujnika oświetlenia, zbliżenia oraz żyroskopu) również nie zachęca. Czy urządzenie jest warte uwagi. O tym przekonamy się w dalszej części recenzji.

Wygląd i jakość wykonania

 

DSCN5128Przód urządzenia jest bardzo minimalistyczny cały pokryty szkłem. Oprócz wyświetlacza znajdziemy tam jedynie przednią kamerkę oraz logo producenta. Samo szkło jest odporne na zarysowania (przeszło test zarysowania kluczem), jednak nie jest to Gorilla Glass.

DSCN5147

 

Tył urządzenia jest również minimalistyczny. Znajdują się tam jedynie kamerka tylna, głośnik oraz logo LG. Na próżno szukać tutaj lampy błyskowej. Sam tył wykonany jest z plastiku, jednakże jest miły w dotyku. Czasami potrafi się wyślizgnąć z ręki. Ponadto bardzo lubi zbierać odciski palców.

Boki urządzenia zawierają sloty na karty, port micro USB oraz przyciski.

Ekran

Zaprezentowany wyświetlacz nie jest zbyt wysokiej rozdzielczości (jedynie 1280×720 pikseli), mimo to osobiście nie zauważyłem wyraźnych pikseli. Wyświetlacz pokazuje nam bardzo naturalne kolory oraz biel zbliżoną niemal do ideału. Zadowoliły mnie również szerokie kąty widzenia oraz bardzo wysoka maksymalna jasność panelu. Czytanie na tym tablecie oraz sama obsługa go dzięki temu ekranowi jest bardzo przyjemna. Niższa rozdzielczość ekranu, to także niższe zużycie energii elektrycznej. Przeglądanie stron WWW na tym urządzeniu sprawia mi przyjemność. Panel dotykowy jest odpowiednio czuły, nie doświadczyłem żadnych problemów związanych z jego działaniem.

DSCN5156

 

Praca na baterii

Największym atutem testowanego urządzenia jest bez wątpienia praca na baterii. Byłem bardzo zdziwiony, gdy po bardzo intensywnym dniu pracy zostało mi 60% baterii. Akumulator o pojemności 4200 mAh starcza w zupełności na 2 dni aktywnego użytku. Na jednym ładowaniu przeglądałem strony przez 8 godzin oraz słuchałem muzyki przez 1,5 godziny. Ładowarka o zwiększonym natężeniu (1,8 A) ładuje tablet w niedługim czasie.

Działanie GPS

Wiele recenzentów nie zwraca uwagi na pracę GPS, która dla niektórych osób jest bardzo ważnym elementem. Testowany G Pad nie ma najmniejszych problemów z pobraniem obecnej lokalizacji. Na zewnątrz budynku lokalizacja jest ustalana w około 5 sekund (pod warunkiem, że do dyspozycji mamy połączenie internetowe). Wewnątrz budynku musimy poczekać nieco dłużej – około 20-30 sekund.

Tak działa GPS

Nakładka oraz łączność

Nakładka w nowym LG to ten sam interfejs, co w telefonie LG G3. Nakładka jest bardzo lekka i przy zwykłym wczytywaniu nawet tych bardziej zbudowanych stron nie zauważymy żadnego spowolnienia. Problemem jest jednak tylko 1GB pamięci RAM. Zaczyna jej brakować, gdy np. zaczynamy słuchać radia internetowego i jednocześnie przeglądać strony internetowe (2 karty otwarte). Ogólna wydajność jest ogólnie na wysokim poziomie i nie odczułem większych problemów z jego użytkowaniem. Jestem pełen podziwu takiej optymalizacji systemu. Inni producenci powinni brać od LG przykład. Dla porównania Samsung Galaxy Note II chodzi znacznie wolniej od LG G Pad 8.0 LTE. Jednakże telefony o podobnej specyfikacji, ale z Androidem bez nakładki producenta nie mają problemów z pamięcią RAM.

W zestawie dostaliśmy wersję systemu Android KitKat wraz z zestawem dodatków. Do dyspozycji mamy funkcje QuickRemote, za pomocą, której możemy sterować naszym telewizorem. Funkcja ta współpracowała z telewizorem Samsunga z 2012 roku oraz z plazmą od LG z roku 2008. Wszystko to jest dostępne z poziomu paska powiadomień.

Do dyspozycji mamy również możliwość obsługi dwóch aplikacji jednocześnie (podział na pół ekranu) oraz mini-aplikacje QSlide dostępne na pasku powiadomień. Dostępne jest również znane narzędzie do robienia ciekawych, odręcznych notatek QuickMemo+. Możemy również zarządzać naszym schowkiem z poziomu klawiatury ekranowej. Cała nakładka systemu jest spójna i bardzo przyjazna. Posiada bardzo dużo możliwości konfiguracji. Możemy np. zmienić ilość i kolejność przycisków ekranowych.

Domyślnie producent wyłączył część animacji, by przyśpieszyć działanie urządzenia. Można je włączyć w opcjach dla programistów, jednakże urządzenie troszeczkę zwalnia po takim zabiegu.

Przeglądanie internetu to czysta przyjemność do póki nie zaczniemy korzystać z więcej niż 2 kart jednocześnie. Wtedy zaczyna brakować pamięci RAM i strony są przeładowywane. Jeśli przeglądamy jedną stronę jednocześnie to przeglądnie jest bardzo wygodne. Przeglądarka dostarczona przez LG umożliwia powiększanie linków, by można było w nie łatwiej trafić. Dostępna jest również przeglądarka Google Chrome, która jest równie wydajna, co przeglądarka LG, lecz oferuje więcej możliwości (np. tłumaczenie stron).

Internet w technologii LTE oraz 3G działa bez zarzutu. Nie zamieszczam testów prędkości LTE, oferowane prędkości są wystarczająco wysokie. Internet mobilny związany jest z limitem transferu danych, co jest główną przeszkodą dla tego typu technologii. Wi-Fi działa również bardzo szybko. Obsługuje ono najnowszy standard ac. Moduł WLAN wykorzystuje cały potencjał mojego internetu (20 Mb/s), również tzw. ping jest na podobnym poziomie, co na innych urządzeniach. LG oferuje nam dodatkowo moduł Bluetooth 4.0 LE oraz DLNA.

Multimedia i aparat

Tablet nie posiada głośników stereo, a pozostawione dziurki z tyłu urządzenia to jedynie. Dźwięk z głośnika jest w miarę głośny, lecz nie oczekujmy fajerwerków. Jeżeli podłączymy słuchawki to, jakość dźwięku zupełnie się odmienia. Mimo, iż tablet nie posiada żadnych układów audio z wyższej półki to, jakość dźwięku jest na ponad przeciętnym poziomie. Nie jest to może dźwięk jak w LG G2, jednak dla przeciętnego użytkownika będzie zadowalający.

Tablet radzi sobie z większością popularnych formatów audio i video, jednakże ma on problemy z odtworzeniem następujących plików: wmv (tylko dźwięk), rmvb oraz aiff. Dostępne odtwarzacze audio i video są wystarczające. W odtwarzaczu muzycznym dostępne są opcje regulacji dźwięku, obsługuje on także odtwarzanie także z chmur.

Aparat w LG jest zdecydowanie na niskim poziomie. Brak lampy błyskowej wklucza go robienia zdjęć w nocy, natomiast zdjęcia wykonane przy sztucznym oświetleniu posiadają bardzo wyraźne szumy. Zdjęcia wykonane w dzień są w miarę dobre. Nagrywanie filmów odbywa się w rozdzielczości maksymalnie 720p. Bardzo ciężko jest mi ocenić jakość tych filmów, wyglądają one podobnie jak zdjęcia. Aplikacja aparatu jest prosta i zawiera większość potrzebnych funkcji. Oto przykłady zdjęć i filmów wykonanych tym urządzeniem:

 

Wydajność

Ogólne działanie tabletu jest na w miarę wysokim poziomie do póki nie zaczniemy korzystać z multitaskingu. 1 GB pamięci RAM to zdecydowanie za mało na obecne oprogramowanie. Szkoda, bo różnica pomiędzy 1 GB, a 2 GB byłaby kolosalna. Bardzo dobrze, że LG potrafi optymalizować swoje nakładki, aby nie było z nimi większych problemów.

Jeśli chodzi o wydajność na poziomie cyferek, to prezentuje się ona następująco:

Granie w gry nie powinno być kłopotliwe, jednakże nie pogramy na najwyższych ustawieniach graficznych. Nie jestem fanem skomplikowanych gier na urządzenia mobilne, ale także i one działają na tym urządzeniu w miarę płynnie. Nie mamy się co oszukiwać, nie jest to urządzenie do grania w najbardziej wymagające gry.

 

Podsumowanie

LG G Pad 8.0 do bardzo dobre urządzenie do przeglądania internetu oraz granie w niewymagające gry. Szkoda, że brakuje wielu przydatnych czujników (np. czujnik światła, czy żyroskop). Gdyby to urządzenie miałoby 2GB pamięci RAM to osiągnęłoby znacznie więcej. Dzięki bardzo ładnemu wyświetlaczowi, dobrym wyjściu słuchawkowym, długiej pracy na baterii, modemowi LTE to urządzenie spełni swoją rolę jako urządzenie multimedialne poza domem.

Zmobilizowane nowinki 22.10.2014

Wcześniejszy wpis

“Podatek od piractwa” – medialne nadużycie

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Tablety