2

Zamiast ściągać nielegalnie gry i programy z nieznanych źródeł, możesz umieścić swoje aplikacje w sklepie i zarabiać na nich. W tym poradniku napiszę jak zacząć sprzedawać aplikacje.

Najpierw opiszę jak sprawa z dodawaniem aplikacji wygląda w Google Play. Na początku musisz założyć  konto i zarejestrować się w Konsoli programisty Google Play co wiąże się z opłatą 25$ na rok.  Po opłaceniu tej kwoty  można tworzyć i dodawać dowolną ilość aplikacji do sklepu. Po opłaceniu konta programisty, użytkownik staje się właścicielem konta i może zapraszać nowych użytkowników do Konsoli programisty.  Może również  cofać ich dostęp oraz przyznawać uprawnienia poszczególnym użytkownikom. Właściciel konta jest jedyną osobą, która może mieć połączone konto sprzedawcy w Portfelu Google służące do sprzedawania płatnych aplikacji.

Nowy obraz (12)

 

Po zarejestrowaniu się można już tworzyć aplikacje i sprzedawać je. Pomaga nam w tym program Konsola developera, w tórej jest wiele opcji ułatwiających sprzedaż  stworzonych przez nas aplikacji np.  możemy założyć stronę sklepu z ogłoszeniami dotyczącymi naszych aplikacji. To strona dzięki której użytkownicy widzą nas na swoich telefonach komórkowych lub w internecie. Dzięki temu mogą dowiedzieć się o naszej aplikacji i pobrać ją. Można przesłać tam również  swoje zdjęcia i filmy, aby zaznaczyć, co jest wspaniałe w naszej  aplikacji. Można też umieścić opis, dodać notatki o najnowszej wersji, i wiele więcej. Wiadome, reklama jest dźwignią handlu, więc warto poświęcić czas na dopieszczenie tego elementu.

Przejdźmy teraz do Apple i do sprzedaży aplikacji w App Store. Tu podobnie jak w Google Play na początku trzeba się zarejestrować i utworzyć konto developerskie. Niestety wiąże się to z dużo większą opłatą niż w Google, bo aż 385 PLN  za rok. To dużo, ale jak kogoś stać to może opłacić tę kwotę i po stworzeniu fajnej apki ten koszt może szybko się zwrócić.Nowy obraz (13)

Po utworzeniu konta developerskiego i zarejestrowaniu się na nie dostajemy dostęp do Developer Program iOS. Program ten  zapewnia zdolność do dystrybucji  naszych aplikacje w App Store. Dzięki niemu nasze darmowe lub komercyjne aplikacje mogą dotrzeć do milionów klientów iPad, iPhone i iPod touch na całym świecie.

A jak wygląda dodawanie aplikacji w sklepie Windows Phone Store? Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak w sklepach powyżej wymienionych firm, czyli najpierw trzeba założyć konto developerskie. Oczywiście tutaj także należy uiścić opłatę, która wynosi  59 PLN od użytkownika indywidualnego lub 280 PLN od osób mających firmę. Po opłaceniu należnej opłaty otrzymujemy również dostęp do narzędzi programistycznych ułatwiających nam pracę nad tworzeniem aplikacji i dodawaniem ich do sklepu.

Nowy obraz

Teraz napiszę  o czym należy pamiętać sprzedając już swoje aplikacje. Otóż  sklepy Apple’a i Google’a różnią się w sposobie dokonywania rozliczeń z developerami. Współpraca z App Store oznacza świadczenie usługi dla Apple, która nie podlega VAT w Polsce. Ponieważ developerzy z Polski zawierają najczęściej umowę z filią Apple w Luksemburgu, oznacza to, że transakcja stanowi tzw. wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług. Oznacza to, że miejscem świadczenia usługi jest kraj usługobiorcy (w tym wypadku Luksemburg, gdzie zlokalizowana jest filia Apple), a co za tym idzie – obowiązek rozliczenia podatku VAT przechodzi na usługobiorcę (czyli na filię Apple). W Google jest inaczej, bo Google jedynie pośredniczy w transakcjach oferując twórcom aplikacji sklep (Google Play) oraz system przyjmowania płatności (Google Checkout). Dlatego sprzedawcą aplikacji nie jest Google, tylko twórca aplikacji (developer) i to na nim ciążą obowiązki podatkowe i księgowe związane z każdą sprzedażą. W Windows Phone Store, aby wypłacać pieniądze, trzeba wypełnić dokument W8B i wysłać go do Redmond (jest to warunek konieczny). Wtedy potrącone nam zostanie 30% kwoty podatku dochodowego w USA. Jeśli chcemy, żeby podatek nie był nam potrącany w USA ale płacony w Polsce, musimy mieć tzw. numer ITIN (Individual Taxpayer Identification Number). Można go uzyskać na kilka sposobów. Jednym z nich jest udanie się do ambasady. Niestety, polskie ambasady nie umożliwiają wydawania ITINów. Dlatego trzeba wysłać paszport (lub jego poświadczoną kopię) wraz ze stosownym formularzem do jednej z zagranicznych placówek obsługujących ITIN.

Te całe procedury, które opisałem powyżej wyglądają na skomplikowane i najlepiej zasięgnąć porady prawnej  najlepiej na początku, żeby potem uniknąć ewentualnych błędów w odprowadzaniu VAT-u fiskusowi. Pamiętajmy też o tym , że sprzedaż aplikacji wiąże się z kosztami, bo to ma być legalny biznes i jak każdy biznes wymaga poniesienia kosztów własnych, które jednak mogą bardzo szybko się nam zwrócić. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej, dobrego pomysłu na aplikację i też trochę łutu szczęścia. Na pewno jednak warto spróbować

 

 

Okiem redakcji: nowości Google’a vs. Apple’a

Wcześniejszy wpis

Zmobilizowane nowinki 18.10.2014

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Poradniki