0

W dzisiejszych czasach coraz więcej rzeczy możemy zakupić zrobić przez internet – wirtualnie. Polacy przekonali się w dużej mierze do zakupów internetowych fizycznych przedmiotów, lecz nie do końca mają zaufanie do mobilnych sklepów takich jak Google Play, Windows Store czy też Apple App Store. Jednak dzisiejsze standardy bezpieczeństwa zapewniają niemal 100% pewność, że nasze dane nie zostaną skradzione, ale przy tym zawsze trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których bezwzględnie trzeba przestrzegać kupując rzeczy w mobilnych sklepach.

1) Kupuj tylko z pewnego źródła

To jest najbardziej fundamentalna i jedna z najważniejszych zasad bezpieczeństwa w internecie, a tym bardziej w przypadku mobilnych aplikacji czy gier. Aplikacje zawsze kupujemy w oficjalnych sprawdzonych sklepach Google Play Windows Store czy Apple App Store w zależności od wybranej platformy, bezpieczną alternatywą dla urządzeń działających pod kontrolą systemu sygnowanego zielonym robocikiem jest sklep Amazon appstore, choć oficjalnie nie jest dostępny w Polsce. Pobieranie, czy kupowanie w innych miejscach obarczone jest dodatkowym niebezpieczeństwem.

2) Sprawdzaj szyfrowanie połączenia

W przypadku kupowania dóbr wirtualnych przez przeglądarkę internetową w komputerze, zawsze sprawdzaj czy aktualne połączenie jest szyfrowane i bezpieczne. Jak to sprawdzić? Najprościej w adresie strony www, pojawia się protokół https, co już oznacza, że strona ma specjalne certyfikaty bezpieczeństwa. Dodatkowo przeglądarki internetowe informują nas przez znaczek kłódki czy zielone zaznaczenie paska adresu. Czasem się zdarza tak, że hakerzy przygotowują identycznie wyglądającą stronę internetową np. banku czy sklepu z drobną literówką w adresie, przez co użytkownik praktycznie nieświadomy podaje swoje dane hakerowi na tacy, dlatego tak ważne jest sprawdzanie szyfrowanie połączenia i dokładnie wpisanie adresu sklepu czy też banku.

3) Znaj swoje prawa

Ta zasada może nie koniecznie dotyczy stricte bezpieczeństwa w sieci, ale zdecydowanie rozszerza nasze możliwości kupując w mobilnych sklepach. W internecie trzeba znać swoje prawa i wiedzieć jak je egzekwować, a w przypadku gdy kupimy aplikację, grę, a nie działa ona poprawnie na naszym telefonie, smartfonie czy nie jest zgodna z opisem zamieszczonym na stronie sklepu przez twórcę możemy domagać się o zwrot kosztów poniesionych przy zakupie. W przypadku Androida jest to ograniczone czasowo, a w Windows Store czy Apple App Store mamy osobne procedury, których już tutaj nie będę opisywał, ale dzięki nim możemy ubiegać się o zwrot pełnej kwoty którą zapłaciliśmy za felerną aplikację.

4) Wybieraj sprawdzone aplikacje, gry

Ten punkt w szczególności tyczy się urządzeń działających pod kontrolą mobilnej wersji systemu sygnowanego zielonym robocikiem, bowiem zdarzają się, się takie sytuacje mimo iż w Google Play pobieżnie weryfikowane są poszczególne aplikacje czy gry, zdarzają się przypadki w którym twórca przygotowuje niemal identyczny produkt, różniący się mało rzucającymi się w oczy detalami przez co łatwo zakupić, pobrać „podróbkę”, która może być zainfekowana. Dlatego też ważne jest sprawdzenie czy program pochodzi od tego samego dewelopera, czy ma dużą ilość pozytywnych komentarzy, a także ocen, jednak najważniejszym kryterium, które powinno wskazać, że coś jest nie tak to lista uprawnień, na którą się zgadzamy przy instalacji aplikacji czy gry. Dlatego też jeśli któreś z uprawnień wydaje się Wam podejrzane lepiej nie instalujcie tej aplikacji czy gry na swoim telefonie, tablecie, bowiem konsekwencje mogą być niezbyt przyjemne.

5) Wybierz ponowną autentykację

Ten punkt szczególnie ważny jest wówczas, gdy z naszego tabletu, smartfona korzysta dziecko, wówczas szybko może okazać się, że z naszej karty szybko uciekają pieniądze. Wymóg ponownego logowania się przy zakupie każdej rzeczy ze sklepu Apple App Store czy Google Play jest bardzo przydatny, a również zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo. Ważne jest również by odpowiednio chronić nasze konto na Gmailu, które mamy powiązane z naszą kartą warto dodać wówczas dwustopniową autentykację, dzięki czemu znacząco ograniczymy dostęp do naszego konta postronnym osobom.

Bateria – pięta achillesowa

Wcześniejszy wpis

Zmobilizowane nowinki 15.10.2014 – Nexusowa dominacja!

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Poradniki