Gry mobilne z uniwersum Assassin’s Creed

0

Uniwersum Assassins’s Creed znane jest przede wszystkim graczom PC oraz konsolowcom, choć w ostatnim czasie również coraz śmielej sobie poczyna ta marka również na platformach mobilnych. Sam jestem fanem tej serii od samego początku, wówczas gdy w 2008 roku zagrałem po raz pierwszy w Assassin’s Creed. Dziś kolejne części gry pojawiają się co roku i każda wnosi coś nowego i zaskakującego. 2014 z całą pewnością będzie spod znaków asasynów, bowiem otrzymamy dwie pełnoprawne duże gry czyli Assassin’s Creed Unity na Playstation 4, Xboxa One oraz PC, a także Assassin’s Creed Rogue, który odwiedzi starą generację konsol czyli Playstation 3 oraz Xboxa 360. Gracze mobilni również nie powinni narzekać bowiem do końca bieżącego roku powinna zadebiutować gra Assassin’s Creed Identity i według pierwszych gameplay’ów gra tylko nieznacznie będzie różnić się od wersji z dużych konsol.

Zanim nastąpi premiera najnowszej odsłony na Androida i iOS, to w tym artykule będziecie mogli znaleźć wszystkie wcześniejsze odsłony gier w uniwersum Assassin’s Creed, a wbrew pozorom było ich całkiem sporo i nie we wszystkich chodziło o zabijanie po cichu swoich oponentów. Zapraszam do lektury.

Seria Assassin’s Creed na telefony oparte na Javie

Część z Was zapewne pamięta jeszcze czasy przed smartfonowe, gdy nasze komórki nie były wyposażone w ekrany Full HD czy 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Wówczas również grało się w gry na telefony. Oczywiście nie były one w żaden sposób rozbudowane, lecz mimo wszystko spędzało się nad nimi sporo czasu. Seria Assassin’s Creed pojawiała się niemal na każdej platformie jaka wówczas była dostępna i nie inaczej było w przypadku telefonów. Pierwsza produkcja przeznaczona na komórki pojawiła się równocześnie z dużą grą pod nazwą po prostu Assassin’s Creed w 2007 roku wraz z dużymi premierami pojawiały się kolejne części mobilnych wersji. I tak na rynku ukazało się w sumie 5 produkcji z logiem asasynów Assassin’s Creed, Assassin’s Creed II, Assassin’s Creed Brotherhood, Assassin’s Creed Revelations, Assassin’s Creed III.

Każda z powyższych produkcji to niezbyt rozbudowana platformówka 2D, przypominająca na pierwszy rzut oka staroszkolne Prince of Persia. Gry te dawały maksymalnie 2-3 godzin grania, co jak na ówczesny rynek mobilnych gier w zupełności wystarczało. Poniżej możecie zobaczyć screeny z poszczególnych tytułów. Produkcje te po prostu opowiadały po części historię z dużych gier, choć oczywiście ze względu na ograniczenia platformy próżno było szukać specjalnych nowych mechanik. Później również część z tych tytułów zadebiutowała na Androidzie czy iOS.

Assassin’s Creed: Altaïr’s Chronicles

altair chronicles

Jest to gra, która została stworzona z myślą o przenośnej konsoli Nintendo DS, jednak po roku ukazała się również na iOS, a później na Windows Phone. W przeciwieństwie do poprzednich bardzo prostych gier z tego cyklu tutaj Gameloft nieco bardzie się postarał i otrzymaliśmy już grafikę 3D. Mimo wszystko próżno było szukać w tej produkcji typowego sandboxa. Nadal gra była liniowa, bez dodatkowych fajerwerków, ale jak na ówczesne standardy rynku mobilnego prezentowała się nadzwyczaj dobrze, jeśli chodzi o oprawę graficzną. Inna sprawa to historia opowiedziana w tej części. Akcja dzieje się przed wydarzeniami z głównej części Assassin’s Creed. Naszym protagonistą pozostał Altair, a wydarzenia rozgrywają się w czasie III krucjaty, lecz wówczas nasz bohater nie jest jeszcze pełnoprawnym członkiem bractwa asasynów. Linia fabularna opiera się na poszukiwaniu pradawnego artefaktu, który ma położyć kres walkom. Dla fanów Assassin’s Creed był to ciekawy kąsek, bowiem rozszerzona została historia głównego bohatera, a grało się przyjemnie.

 

Assassin’s Creed II: Discovery

assassinscreed2discovery

Assassin’s Creed II: Discovery to kontynuacja kronik Altaira. Podobnie jak poprzedniczka została wydana najpierw na Nintendo DS, a dopiero w 2010 roku na iOS. Głównym bohaterem jest Ezio, Włoch, którego poczynaniami kierujemy również w pełnoprawnej odsłonie. Tym razem protagonista udaje się do Hiszpanii w celu ochrony Krzysztofa Kolumba przed templariuszami. Już wcześniej twórcy przeplatali wątki historyczne z fikcyjnym uniwersum Assassin’s Creed, dzięki czemu otrzymujemy bardzo ciekawy miks. Gra podobnie jak poprzedniczka to platformówka 3D, która nie jeszcze szczególnie wymagająca, ale daje satysfakcję z rozgrywki, a dodatkowe smaczki związane z Assassin’s Creed czynią tę pozycję obowiązkową dla fanów asasynów i templariuszy.

Assassin’s Creed Rearmed

assassins-creed-rearmed-multijugador-iphone-gratis-00

W kolejnym roku po premierze Assassin’s Creed II: Discovery w Apple App Store pojawia się nowa gra z uniwersum asasynów. Tym razem nie jest to platformówka, lecz gra wieloosobowa online, którą najlepiej przypisać do gatunku zręcznościówek. Twórcy zdecydowali się na rzut kamery z góry, co na pierwszy rzut oka przypomina pierwsze odsłony Grand Theft Auto i jak to bywa w uniwersum Assassin’s Creed, tak i tutaj naszym głównym zadaniem jest pozbywanie się kolejnych oponentów. W jednej rozgrywce mogło równocześnie boje toczyć 4 graczy. Pomysł na grę był ciekawy, jednak recenzje nie były zbyt przychylne i tę pozycję warto traktować jako ciekawostkę w świecie asasynów i templariuszy, bowiem nic konkretnego ciekawego nie wnosi do uniwersum.

[embedvideo id=”JraIEAYwZKE” website=”youtube”]

Assassin’s Creed: Recollection

AC_Recollection_withBG

Pierwsza gra w uniwersum Assassin’s Creed, która jest karcianką. Niestety jak to bywało wcześniej tak i ta produkcja ukazała się jedynie na urządzeniach działających pod kontrolą systemu sygnowanego nadgryzionym jabłuszkiem. Została ona ciepło przyjęta przez graczy, choć na pewno nie można jej zaliczyć do tytułów przełomowych. Fan uniwersum spokojnie może się bez niej obejść, właśnie ze względu na brak dodatkowych smaczków do głównej fabuły gry. Nie ma sensu opisywać tutaj całej mechaniki rozgrywki, bowiem karcianki to produkcje z reguły dosyć złożone i wymagające nieco czasu na w pełni oswojenie się z tytułem.

[embedvideo id=”RqRRxEU-jA4″ website=”youtube”]

Assassin’s Creed Pirates

assassin-creed pirates logo

Już w Assassin’s Creed III po raz pierwszy pojawiły się statki i możliwość odbywania bitew morskich, a w kolejnej części Assassin’s Creed IV Black Flag zdecydowanie ten element poprawiono i rozbudowano (właściwie to trzon rozgrywki stanowią morskie potyczki), tak też otrzymaliśmy wersję mobilną bitew morskich. Powiem szczerze, że do tej pory to chyba najbardziej rozbudowana i jedna z najciekawszych gier w uniwersum Assassin’s Creed w wersji mobilnej. Daje ona naprawdę sporo frajdy, a przy tym dzięki przeniesieniu w ramach możliwości na Androida oraz iOS większości najciekawszych mechanik rozgrywki z Assassin’s Creed IV Black Flag produkcja starcza na wiele godzin. Warto zaznaczyć, że gra traktuje jedynie o bitwach morskich, próżno szukać tutaj typowej eksploracji terenu na „własnych” nogach. Od niedawna jest dostępna za darmo zarówno na systemie sygnowanym zielonym robocikiem jak iOS. Dla fanów w szczególności ostatniej części must have na smartfonie czy tablecie.

[embedvideo id=”K0AQ1RSArDI” website=”youtube”]

Assassin’s Creed Memories

AssassinsCreeedMemeoriesHeader

To gra, która ukazała się w ostatnie wakacje, jednak w podobnie jak to miało miejsce w poprzedniej karciance w uniwersum Assassin’s Creed tak i ta została wydana oficjalnie jedynie na systemie giganta z Cupertino. Kolejna karcianka, nieco odświeżona w stosunku do swojej poprzedniczki, lecz ponownie nie jest to tytuł rewolucjonizujący rozgrywkę mobilną. Cóż mogę dodać, najlepiej jeśli sami przetestujecie i sprawdzicie czy jest to tytuł dla Was.

[embedvideo id=”VVbXlUhURto” website=”youtube”]

Assassin’s Creed Indentity

assassins_creed_identity_youtube_screenshot_touchgame_play

Wisienka na torcie, zapowiedziana przed kilkoma dniami najświeższa gra z uniwersum Assassin’s Creed. ednak w przeciwieństwie do wcześniejszych tytułów, ten na pierwszych gameplay’ach najbardziej przypomina pełnoprawne duże tytuły. Trzonem rozgrywki pozostają ciche zabójstwa, ale to co osobiście najbardziej uwielbiam w grach w cyklu Assassin’s Creed, czyli free running tutaj pojawi się w pełne krasie. Według pierwszych informacji ponownie wracamy do epoki renesansu i Florencji. Twórcy też dorzucają kilka groszy od siebie dodając bardziej zaawansowany system ekwipunku i rozwoju postaci. Całość okraszona bardzo ładną grafiką. Osobiście zacieram ręce i czekam z niecierpliwością na nowy tytuł, premiera nie jest jeszcze ustalona, jednak miejmy nadzieję że nastąpi w bieżącym roku. Na koniec ważna informacja, gra od samego początku ma być dostępna w modelu freemium, czyli za nią samą nie zapłacimy ani grosza, a platformami docelowymi jest zarówno Android jak iOS.

[embedvideo id=”2mzCGX2q3Z4″ website=”youtube”]

Fani mobilnej rozgrywki nie powinni czuć się pokrzywdzeni, na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawiło się bagatela 12 tytułów w uniwersum Assassin’s Creed przeznaczonych z myślą o telefonach i tabletach. Wśród gier są przedstawiciele rożnych gatunków, więc bez problemów każdy znajdzie coś dla siebie. Myślę, że następne lata przyniosą wyrównanie różnic pomiędzy dużymi konsolowymi grami, a tymi mobilnymi czego najlepszym przykładem jest ostatnio zapowiedziana gra Assassin’s Creed Indentity.