Android staje się platformą dla graczy?

Korzystam z Androida już od blisko pięciu lat. Początkowo nieco z zazdrością patrzyłem nad rozwijającą się na iOS centrum dla graczy mobilnych. Jednak widać gigant z Mountain View zauważył braki w tej sferze i stopniowo dodaje nowe możliwości dla graczy. Pierwszym większym krokiem było dodanie w ogóle do ekosystemu systemu sygnowanego zielonym robocikiem platformy Gry Play, ale pierwsze nowości nie były imponujące. W ciągu kilku następnych miesięcy stopniowo Google wdrażało kolejne ciekawostki, lecz dopiero ostatnie zapowiedzi stworzyły z Gry Play platformę dla graczy z prawdziwego zdarzenia.

Nowości, gonią nowości

Pod koniec czerwca na ostatniej swojej konferencji I/O Google po raz pierwszy oficjalnie zaprezentował światu swoje najnowsze dziecko czyli Androida L. Zmian on przynosi wiele, a przede wszystkim material design, który przewija się w każdej nowej aplikacji amerykańskiego giganta z Mountain View. Faktycznie na pierwszy rzut oka część interfejsu została nieco spłaszczona, ikonki zostały odświeżone, lecz nie są to zmiany, na które szczególnie czekali sami gracze.

“Acziki”, to co gracze lubią najbardziej

Same osiągnięcia pojawiły się w już w jednej ze wcześniejszych aktualizacji, lecz dopiero teraz zrobiono z nich większy pożytek. Po pierwsze zdobywając poszczególne achievmenty otrzymujemy doświadczenie, i dzięki niemu mamy możliwość awansowania na kolejne poziomy naszego profilu, mała rzecz, a cieszy i nieraz motywuje do dalszej zabawy i zdobywania kolejnych aczików. Szkoda, że tutaj Google nie zdecydował się na większe urozmaicenie i chociażby za zdobycie bardzo trudnego osiągnięcia czy „wymaksowania” danej gry nie dostajemy specjalnego trofeum, którym dodatkowo mamy możliwość się pochwalić przed znajomymi. Kolejnym ficzerem jest system porównywania naszych osiągnięć z innymi znajomymi, co również jest dobrym rozwiązaniem. Opcji wieloosobowych również jest więcej, bo chociażby mamy możliwość wysłania prezentu, czy też wyzwania gracza na pojedynek, funkcji jest kilka i bardzo dobrze, że się pojawiły.

 Jakie zmiany na przyszłość?

Zmiany niby wydawać by się mogło kosmetyczne, lecz w praktyce zmobilizują graczy do zdobywania dodatkowych osiągnięć czy wyzywania się na pojedynkach w trybie dla wielu graczy. Google widać, że stara się wprowadzać nowości i jak na razie jestem zadowolony z rozwoju tej platformy. Osobiście dodałbym jeszcze większą możliwość zarządzania zapisami gier znajdującymi się w chmurze czy dodatkowe fora dla każdej produkcji lub niewielki czat umożliwiający łatwą komunikację między graczami. Android już teraz w dużej mierze dogonił swojego największego rywala iOS pod względem platformy dla graczy. W ogóle Ci co grają w produkcje mobilne zostają coraz częściej dostrzeżeni przez twórców dużych tytułów AAA, na tym wszystkim zyskujemy przede wszystkim my gracze.

Gry Play na pewno idą w dobrym kierunku i dzięki powolnej ewolucji gracz mobilny ma w jednym miejscu zebrane wszystkie informacje o swojej growej działalności. Jakich Wy zmian i nowości oczekujecie po kolejnych aktualizacjach tej platformy? Czy sami częściej gracie w produkcje mobilne na swoim tablecie czy smartfonie?

More Stories
Xiaomi Redmi Note 4X
Xiaomi Redmi Note 4X za niespełna 800 zł!