0

Jeżeli aktywnie korzystasz z konta  Google, na pewno przechowujesz tam mnóstwo prywatnych informacji, takich jak maile, pliki w Google Drive, notatki, filmy i inne dane, które nigdy nie powinny się znaleźć w niepowołanych rękach. Ponieważ korzystanie z samego hasła często nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia, a prawie zawsze mamy ze sobą smartfona, Google przygotowało funkcję zwiększającą bezpieczeństwo naszego konta, o nazwie dwuetapowa weryfikacja.

Jak to działa?

Każde urządzenie i aplikacja, w której chcemy zalogować się na konto Google, wymaga zarówno loginu, jak i hasła. To pierwsze często dostępne jest publicznie, wystarczy znać nasz adres Gmail. Hasło może nam wykraść keylogger, który wyśle je do swojego autora z (na przykład) Chin. Niestety haker nie przejmie tak łatwo naszego telefonu, a właśnie to on ma być drugim etapem udowodnienia Googlowi, że na nasze konto loguje się jego właściciel. Znajdzie się w nim bowiem aplikacja Google Authenticator, wyświetlająca specjalny kod (ważny tylko przez chwilę), pozwalający nam zalogować się do konta.

 2014-07-13 12.38.19

Ostatecznie więc, żeby zalogować się do naszego konta Google na niezaufanym komputerze, należy podać nasz login i hasło, po czym uruchomić Authenticator i przepisać z niego kod do komputera. Jeżeli wszystkie dane są poprawne, zobaczymy, że jesteśmy zalogowani do usługi Google’a, z której chcieliśmy skorzystać.

Przechwytywanie2

Jak to uruchomić?

1. Wchodzimy na tę stronę i po zalogowaniu się w polu “weryfikacja dwuetapowa” klikamy “Skonfiguruj”.

2. Klikamy dalej, wpisujemy nasz numer telefonu, klikamy “wyślij kod”  i przepisujemy kod, który dostaliśmy smsem do kolejnego pola.

3. W tym momencie warto zainstalować aplikację do weryfikacji dwuetapowej (Authenticator). Jest ona dostępna dla systemu Android, iOS i BlackBerry OS.

4. W przeglądarce, na stronie przez którą włączyliśmy dwuetapową weryfikację klikamy “zmień na aplikację”

Przechwytywanie

5. Wybieramy system naszego smartfona i uruchamiamy w nim aplikację. Żeby powiązać ją z kontem należy zeskanować nią kod, lub wprowadzić go ręcznie.

2014-07-13 11.23.40

6. Na dole strony internetowej dot. dwuetapowej weryfikacji znajduje się notka o kodach zapasowych. Warto je zapisać do pliku i/lub wydrukować i schować do prywatnego miejsca, na przykład portfela.

7. To wszystko, dwuetapowa weryfikacja została skonfigurowana, Twoje konto Google jest bezpieczniejsze!

Android L na screenach – co nowego w systemie?

Wcześniejszy wpis

NVIDIA pracuje nad konsolą do gier opartą o chipset Tegra K1 i Android

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Poradniki