0

Dosyć często piszę o modyfikacjach w Androidzie. Gdy jednak przypomnimy sobie, że w kieszeniach niektórych z nas trzymamy nasz drugi ukochany przedmiot, w chwilach większej nudy lub chociaż ze zwykłej ciekawości jego również zapragniemy usprawnić. Z pomocą przychodzi RockBox, na który natknąłem się przy przeglądaniu opinii odtwarzaczy mp3, gdy użytkownicy najczęściej pisali komentarze w stylu “z Rockboxem śmiga pięknie”. Okazało się, że w iPodzie, SanDisku, czy też niektórych innych playerach można podmienić oprogramowanie na nieoficjalne, rozwijane przez twórców po godzinach i o otwartym kodzie.

Czym jest RockBox?

Rockbox jest bezpłatnym zamiennikiem oryginalnego oprogramowania dla wielu odtwarzaczy mp3. Tak mniej więcej głosi strona internetowa, na której zobaczyć możecie również, czy Wasz odtwarzacz może otrzymać ten system. To, co go odróżnia od oryginalnego softu to przede wszystkim dużo większa konfigurowalność, dłuższy czas pracy urządzenia na baterii, możliwość uruchamiania prostych gier i pluginów, zmiany skórek i czcionek. Rockbox jest dosyć skomplikowany, jeżeli chodzi o obsługę, ale to tylko kwestia przyzwyczajenia. Jeżeli opanujemy co gdzie jest, to nasza mp3 okaże się dużo wygodniejsza niż smartfonowa aplikacja do słuchania muzyki.

Przechwytywanie

Jeżeli chcecie zobaczyć jak działa Rockbox w praktyce na Waszym urządzeniu, dostępne są emulatory – niewymagające instalacji programiki, które wyświetlają odtwarzacz razem z interfejsem i pozwalają przejrzeć funkcje systemu. Dostępne są pod tym linkiem.

Jak zainstalować?

Z tej strony pobieramy automatyczny instalator. Po wypakowaniu go zobaczymy tylko jeden plik – RockboxUtility.exe. Po uruchomieniu go i podłączeniu playera do komputera wybieramy literę dysku, pod którym kryje się pamięć wewnętrzna naszego odtwarzacza oraz model urządzenia. W moim przypadku jest to Sansa Clip+.

Przechwytywanie

W oknie głównym upewniamy się, że zaznaczony jest bootloader i Rockbox (resztę też można zainstalować, aczkolwiek nie jest wymagana). Klikamy Instaluj.

W przypadku niektórych odtwarzaczy do wgrania bootloadera instalator będzie potrzebował pliku z oficjalnym oprogramowanie, można go znaleźć zwykle na oficjalnym forum. W przypadku Sansy forum to znajdziemy pod tym linkiem. Po pomyślnej instalacji i odłączeniu odtwarzacza od komputera możemy go włączyć – ujrzymy nowy interfejs i już zauważymy, że uruchamia się dużo szybciej niż oficjalne oprogramowanie. Dodam, że zawsze można wrócić do oficjalnego systemu.

Co dalej?

Ponieważ oryginalna skórka i czcionka nie zachwycają, warto się rozejrzeć za innymi, ciekawszymi, a jest ich naprawdę spory wybór. Wystarczy wejść na tę stronę i wybrać nasze urządzenie. Potem możemy przebierać z wielu stylów, z których każdy znajdzie coś dla siebie. Najłatwiej zainstalować je przez instalator Rockboxa, można też ściągnąć je i ręcznie umieścić w folderze “themes” w pamięci naszego odtwarzacza muzyki.

2014-06-24 10.14.41

W naszym urządzeniu w sekcji Plugins znajdziemy też sporo ciekawych miniaplikacji (na przykład tworzące wykresy natężenia dźwięku)i gier takich jak Tetris, Saper, Szachy, Arkaball i inne klasyki.

2014-06-24 10.15.05

RockBox wydaje się świetną alternatywą dla oryginalnego oprogramowania. Posiada dużo więcej funkcji, uruchamia się szybciej, bardziej oszczędza baterię. Przeznaczony jest on jednak dla trochę bardziej doświadczonych użytkowników, którzy bez problemu nauczą się bardziej skomplikowanego interfejsu oraz polubią spore możliwości konfiguracji.

Wyciekły pierwsze zdjęcia – Sony Xperii Z3?

Wcześniejszy wpis

Android L na screenach – co nowego w systemie?

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Ciekawostki