0

Xenon HD jest zaskakująco mało popularnym ROMem, a jest dużo bardziej rozbudowany i posiada to, czego nie miał (a powinien mieć) Paranoid Android. Chociaż ma czasem problemy ze stabilnością, jest on zdecydowanie warty uwagi.

Cechy szczególne ROMu

  • Ogromne możliwości personalizacji

Poprzednio zachwalałem SlimKata i jego bogate ustawienia, w których można dopasować do siebie mnóstwo rzeczy dotyczących wyglądu i zachowania systemu. Xenon HD jest jeszcze bogatszy, pozwala nawet na zmianę tych elementów, których właściwie nikt zmieniać nie potrzebuje, na przykład paska postępu. Powstała oddzielna, rozbudowana sekcja ustawień ROMu.

2014-05-23 21.23.48

Można tu dodać swoje kolejne przyciski na pasku nawigacji (tym dolnym), jednak po dodaniu opcji układ Home przestał być na środku, co było dla mnie dosyć niewygodne; jest to jednak tylko kwestia przyzwyczajenia.

2014-05-23 21.35.46

Podobnie jak w prawie każdym ROMie, pasek przycisków jest edytowalny, jednak liczba dostępnych kafelków nie jest zbyt duża w porównaniu z np. CyanogenModem. Podoba mi się natomiast coś, z czym się wcześniej nie spotkałem – tło zegara na pasku powiadomień (widoczne na lewym screenie poniżej). Tło zmienia się wraz z porą dnia i wizualnie bardzo poprawia wspomniany pasek.

2014-05-25 11.52.49

 Ciekawą funkcją jest ustawianie własnego obrazka na przycisku do odblokowywania smartfona, można też ustawić, żeby pojawiał się na nim okrąg symbolizujący naładowanie baterii. Tam, gdzie zwykle pojawia się nazwa operadora, można umieścić własny tekst

  • Działające powiadomienia w trybie HALO i wielozadaniowość

Dokładnie to obiecywał Paranoid Android, jednak w Nexusie 5 jeszcze tego nie zaimplementował. W Xenonie działa to w stu procentach, jednak nie zachwyca. Tryb HALO powoduje, że wszystkie powiadomienia oprócz pojawiania się na pasku powiadomień, wyskakują w “bąblu”, znanym z facebookowego Messengera jako Chat Heads. Po dotknięciu na przykład komunikatu o wykonaniu zrzutu ekranu, na środku ekranu pojawia się okno z zawartością aplikacji, w tym wypadku galerią. Okno to można przesuwać oraz zmieniać jego rozmiar, a aplikacja za nim wciąż jest częściowo widoczna. Moim zdaniem takie rozwiązanie może mieć sens na tablecie, jednak na smartfonie korzystałbym z tego bardzo rzadko. Może się zdarzyć, że będę robił coś w jednej aplikacji bazując na innej, jednak sytuacje te są bardzo rzadkie, a Nexus 5 ma wystarczająco dużo pamięci RAM, żeby w tle mogło działać wiele aplikacji na raz i żadna nie zostanie “zabita” przez system.

2014-05-24 19.03.29

  • Active Display

Kolejna funkcja z Paranoida, która tutaj faktycznie działa, jednak zupełnie nie tak, jak tego oczekiwałem. Na ekranach typu amoled, gdzie prąd zużywają tylko te piksele, które nie są czarne, niewielki obszar ekranu może wyświetlać ikonkę symbolizującą rodzaj powiadomienia, lub chociażby godzinę. W funkcji Active display w tym ROMie nie ma czegoś takiego, w dodatku zwykły ekran LCD, który posiada Nexus, zużywałby dużo energii. W praktyce po otrzymaniu powiadomienia wyświetla się  na ekranie przez kilka kolejnych sekund jego ikona. W tym czasie możemy jej dotknąć, po czym przesunąć w jednym z trzech kierunków, żeby wybrać: usuń powiadomienie, ignoruj powiadomienie (zgaś ekran) oraz wybierz powiadomienie. Funkcja ma swoje zalety, bo bez wybudzania smartfona wiemy, jakiego rodzaju powiadomienie przyszło, jednak wciąż nie znamy jego treści.

2014-05-24 19.02.54

  • Wbudowane nagrywanie ekranu

Kolejna funkcja, z którą się nie spotkałem dotychczas w żadnym innym systemie, jest to nagrywanie zawartości ekranu bez potrzeby instalowania żadnych specjalnych aplikacji. Funkcję uaktywnia się kombinacją przycisków power + górny głośności i od tego momentu ekran rozpoczyna nagrywanie. Na pasku powiadomień pojawia się stosowny komunikat z dwoma przyciskami. Ten z prawej (pokaż dotknięcia) okazuje się bardzo użyteczny, gdy chcemy pokazać na nagraniu miejsca na ekranie, które dotykaliśmy w trakcie nagrywania.

2014-05-25 12.15.23

Instrukcja instalacji

 ROM Xenon HD pobrać z tej strony wraz z GApps. Po umieszczeniu go na karcie pamięci można go zainstalować przez recovery, robiąc uprzednio kopię zapasową danych.

Xenon HD wydaje się bardzo ciekawym ROMem dla osób, które lubią bardzo szczegółowo dopasować sobie telefon do swoich potrzeb i/lub chcą sprawdzić nietypowe rozwiązania, jakimi są powiadomienia HALO lub tryb Active Display.

Unikalna “nakładka”

Wcześniejszy wpis

O jeden ciuch za daleko

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Cykle