0

Dotychczas poznaliśmy kilka ROMów, z czego każdy ma cechy, które wyróżniają go spośród pozostałych. Kolejnym systemem jest SlimKat, którego główne założenie to lekkość i ogromne możliwości personalizacji. Jak prawie wszystkie ROMy przeznaczone na Nexusy, bazuje on na czystym Androidzie i pozbawiony jest zbędnych nakładek producenta.

Co szczególnego jest w SlimKacie?

  • Wszystko jest mniejsze

Gdy poprzednio pisaliśmy o Paranoidzie, cechował się on tym, że można zmienić w nim DPI aplikacji, żeby wyświetlały bardziej tabletowy interfejs. Inne DPI domyślnie jest w SlimKacie, co powoduje, że wszystkie elementy na ekranie są mniejsze i mieści się ich więcej (na przykład tekstu w oknie komunikatora). O ile na początku spodobało mi się takie rozwiązanie, to po dwóch dniach miałem już dość – elementy interfejsu w oryginalnym Androidzie są dopasowane tak, żeby operowanie nimi było wygodne, a one same nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Jednym słowem, rozmiar był optymalny. Z racji tego, że w tym systemie wszystko jest mniejsze, trudniej jest mi trafić w przyciski, gałki, poszczególne ikony itd, a drobny tekst się trudniej czyta i trzeba bardziej wytężać wzrok, co skutkuje jego zmęczeniem.

2014-05-23 04.35.16

  • Ogromne możliwości personalizacji

Tak zaawansowanych możliwości personalizacji nie widziałem jeszcze w żadnym ROMie (ale w ostatnim odcinku spotkamy się z modyfikacją, która wcale nie jest mniej rozbudowana). W ustawieniach za dostosowanie interfejsu odpowiedzialne są cztery wydzielone kategorie, a to i tak nie wszystko – w różnych miejscach ustawień dodano różne mniejsze opcje. Wiele z nich uważam za bezużyteczne (po prostu nie czuję potrzeby korzystania z nich), jednak przynajmniej każdy znajdzie coś dla siebie.

2014-05-23 08.37.51

  • Prawdziwa czerń, specjalnie dla Amoledów

Technologia ekranów Amoled została opracowana przez Samsunga i wyróżnia się tym, że świecą się tylko te piksele, które coś wyświetlają, w dodatku generują własne światło. Oznacza to, że ekran nie wymaga zewnętrznego podświetlenia, a czarne fragmenty ekranu w ogóle nie zużywają energii. Co prawda Nexus 5 nie ma Amoleda, jednak ROM spodoba się użytkownikom Samsunga, ponieważ pozwala na uaktywnienie trybu “The real dark slim”, który ciemnym elementom interfejsu zmienia kolor na czarny. Moim zdaniem fantastyczna funkcja i aż żałuję, że mnie się ona nie przyda.

2014-05-23 04.35.59

  • SlimPie

Znana z Paranoida funkcja “Pie controls” doczekała się prawie identycznej w SlimKacie. Moim zdaniem jest ona bezużyteczna i niezgodna z jej założeniem. Dodatkowe przyciski, wysuwalne z jednej z krawędzi ekranu, miały się przydawać podczas korzystania z aplikacji pełnoekranowych, jednak w takich przypadkach wcale się nie wysuwają. Być może jest to błąd, który zostanie naprawiony w przyszłości.

2014-05-23 04.36.43

  • Inny wygląd dla otwartych aplikacji

Zmian doczekała się lista otwartych aplikacji. Tutaj wygląda ona trochę jak ta z nakładki Sony – nie jest na środku, tylko wysuwa się od krawędzi. Rozwiązanie to jest wygodne na tabletach, jednak ja korzystam ze smartfona i mi tylko przeszkadzało zwłaszcza, że część aplikacji nie miała domyślnie uaktywnionego podglądu, w dodatku nie ma nigdzie przycisku, który by zamykał na raz wszystkie otwarte programy.

2014-05-23 04.37.18

Instrukcja instalacji

Rom ten nie jest dla mnie wygodny do użytku codziennego, jednak niektórym spodobać się mogą jego funkcje. W takich przypadkach można pobrać plik instalacyjny z tej strony lub, jeżeli nasze urządzenie nie jest wspierane, poszukać, czy niezależni deweloperzy systemów nie zainteresowali sie portem tego ROMu na nasze urządzenie. Potem należy zrobić przez recovery backup poprzedniego systemu, wipe danych użytkownika i zainstalować nowy ROM.

“Nowy, lepszy LCD”

Wcześniejszy wpis

Turbodoładowanie dla Windows Phone

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Cykle