0

Olbrzymia popularność urządzeń mobilnych i przychody generowane dzięki ich sprzedaży pozwalają na inwestowanie pokaźnych środków w rozwijanie towarzyszących im technologii. W wyścigu uczestniczą nie tylko producenci. Dość często przyłączają się doń również naukowcy.

W smartfonach i tabletach dominują wyświetlacze ciekłokrystaliczne. Przez lata stały się cieńsze, precyzyjniejsze, coraz lepiej oddają kolory, poprawie ulegają czasy reakcji i kąty widzenia, itd. Od dłuższego czasu jeden z ich elementów pozostaje niezmienny. To jedna z warstw ekranowej “kanapki” odpowiedzialna za wytwarzanie pola elektrycznego w obszarach odpowiadających poszczególnym subpikselom. Wciąż wykonuje się ją w postaci cienkiej szklanej płytki z naniesioną siatką przeźroczystych elementów przewodzących o mikroskopijnej grubości, wykonaną z mieszaniny tlenków indu i cyny (ITO). Szkło ze swej natury jest kruche, a ind jest rzadkim i stosunkowo drogim pierwiastkiem.

Naukowcy z Uniwersytetu w Akron (Ohio, USA) obiecują że znaleźli metodę na wytwarzanie tańszych i trwalszych warstw przewodzących w wyświetlaczach LCD. Dzięki opracowanemu przez nich procesowi możliwe stanie się nanoszenie ultracienkich ścieżek wykonanych z miedzi o doskonałych właściwościach elektrycznych i optycznych, przewyższających dotychczas stosowany ITO. Co więcej, miedziana błonka ma być dużo wytrzymalsza mechanicznie i nic nie stoi na przeszkodzie by osadzać ją nie na szkle, a na elastycznym podłożu wykonanym z tworzywa sztucznego. Stąd już tylko krok do powstania wyświetlaczy LCD jeśli nawet nie elastycznych, to przynajmniej zdecydowanie bardziej odpornych na stłuczenie.

Warto jednak nieco ostudzić ewentualny przedwczesny entuzjazm. Bezlitosny marketing zdążył już wtargnąć i do świata nauki. Podobnie jak producenci jogurtów i czipsów, akademicy zabiegają o uwagę potencjalnych inwestorów mamiąc ich “nowym, lepszym smakiem”. Jak wiemy z doświadczenia, za reklamowymi sloganami nie zawsze kryją się realne wartości, a przy próbie wdrożenia nowej technologii mogą ujawnić się nieznane w punkcie wyjścia i trudne do obejścia bariery przekreślające szanse na sukces.

Źródła: Android Authority, The University of Akron.

Acer Liquid Z3

Wcześniejszy wpis

Modowanie z Nexusem #6 – SlimKat

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy