1

Marka Acer kojarzona jest przez większość z nas z producentem przeciętnej jakości laptopów. Okazuje się jednak, że Acer od jakiegoś czasu działa też na rynku smartfonó, dosyć szybko wzbogacając swoje portfolio o liczne low- i mid-endy. Otrzymałem do testów smartfon z tej najniższej półki, model Liquid Z3. Jego cechą szczególną jest mały rozmiar i dwa sloty na kartę SIM. Jak to wszystko wygląda w praktyce przeczytacie poniżej.

Zawartość pudełka oraz dane techniczne

W pudełku z robiącą dobre wrażenie i nadzieję na ciekawą zawartość znajdziemy najbardziej standardowy zestaw jaki można tylko sobie wyobrazić – telefon, skróconą instrukcję obsługi oraz ładowarkę z odłączanym kablem. Absolutnie nie oczekiwałem niczego więcej od smartfona za około 320 złotych. Chociaż ładowarka i kabel sprawiają wrażenie całkiem dobrze wykonanych, ten drugi wcale nie jest wygodny z powodu swojej długości – ma około 70 cm długości, co nierzadko sprawiało mi problemy w użytkowaniu go podczas ładowania. Gdyby bateria trzymała miesiąc, a ładowała się w mniej niż godzinę, wówczas wystarczyłby mi nawet kabel długości 10 cm, niestety w przypadku Acer na dłuższą metę musiałby korzystać z przedłużacza.

2014-05-29 19.36.54

W kwestii specyfikacji technicznej współczesne low-endy na szczęście znacząco różnią się od tych sprzed lat i dwa rdzenie są podstawowym minimum. Specyfikacja, jaka widnieje na opakowaniu smartfona wygląda identycznie jak ta poniżej:

  • System: Android 4.2.2 Jelly Bean
  • Procesor: dwurdzeniowy, 1.0 GHz
  • Pamięć:512 MB pamięci RAM, 4 GB pamięci masowej, z czego około 1,5 dostępne dla użytkownika. W smartfonie jest slot na kartę microSD.
  • Ekran: 3,5″, 320 x480 (165 ppi)
  • Aparat: tylny, 3 MP
  • Bateria: 1500 mAh, Li-ion
  • Łączność: WiFi 802.11b/g/n
  • Wymiary: 109,9 x 60 x 10,4; waga to 120 g

Niełatwo doszukać się tutaj zbyt wielu zalet – rozmiar ekranu przy współczesnych standardach wynoszących 5″ wygląda śmiesznie, podobnie jak ilość pamięci RAM. Podoba mi się natomiast wersja systemu Android. Może i Jelly Bean przestał być aktualny ponad 8 miesięcy temu, ale wciąż jest to nowoczesny, funkcjonalny i dopracowany system, o czym napiszę więcej w odpowiednim akapicie.

Wygląd i jakość wykonania

Pierwsze wzięcie testowanego Acera w dłoń wywarło na mnie pozytywne wrażenie. Smartfon jest lekki, mały (ogromna różnica w porównaniu z Nexusem 5) i niegruby. Na froncie pod 3,5″ ekranem producent umieścił 3 przyciski według współczesnych trendów, są to: wstecz, ekran główny, oraz otwarte aplikacje. W przeszłości w miejscu tego przeciego zwykle pojawiał się przycisk wywołujący opcje, jednak wiele aplikacji jak i sam system mają go wbudowanego w różnych miejscach interfejsu. Nad ekranem, powyżej swojego logo, Acer umieścił łukowatą szczelinę, pod którą znajduje się głośnik do rozmów. Jest to dosyć ciekawe wizualnie rozwiązanie, zupełnie inne niż klasyczna pozioma metalowa (lub plastikowa, imitująca metal) siateczka, stosowana w Samsungach lub HTC.

2014-05-29 19.38.01

Gumowany plastik, z jakiego wykonano klapkę zakrywającą baterię, jest przyjemny w dotyku i pozwala stabilnie trzymać urządzenie w dłoni. Nad dolnym głośniczkiem pojawił się znaczek DTS (Dolby Theater System) sugerujący, że dźwięk wydobywający się z telefonu jest wysokiej jakości, o czym wspomnę w akapicie o mediach. Logo Acera oraz oko aparatu ładnie dopełnia tył urządzenia powodując, że smartfon wygląda bardzo elegancko.

2014-05-29 19.37.21

Acer postanowił, że włącznik smartfona będzie na górze. Jest to bardzo dobre miejsce dla takich smartfonów i byłbym w pełni zadowolony, gdyby nie to, że przycisk czasem skrzypi i jego skok nie jest zbyt wyczuwalny.

2014-05-29 19.38.39

Gdy mocniej naciśnie się górę smartfona, ona też lekko skrzypi. Mimo to klapka jest całkiem dobrze spasowana a telefon zgrabny i elegankcji. Czas więc spojrzeć na ekran

Ekran

Ekran 3,5″ wyświetla obraz w rozdzielczości 480×320 co daje mizerny wynik 165 ppi. Piksele widoczne są gołym okiem, a obraz nie zachwyca. Nie do oglądania filmów i zdjęć stworzony jednak został ten telefon. W codziennym użytkowaniu z ekranu byłem zadowolony – do pisania SMSów, dzwonienia, sprawdzania autobusów czy prostych gier taka rozdzielczość wystarczyła. Problemem natomiast był rozmiar ekranu, przez który bardzo ciężko korzysta się z klawiaturki ekranowej. Klawisze są malutkie i pisanie na nich dłuższego tekstu prowadzi do irytacji a w najgorszym wypadku rzuceniem nim o ścianę. Każdy wyraz trzeba zwykle kilka razy poprawiać z powodu licznych literówek. Mimo korzystania ze smartfona przez dwa tygodnie, do klawiatury się nie przyzwyczaiłem. Jedną z przyczyn dla których miałem z nią takie problemy mógł być kiepski odbiór dotyku przez smartfon. Jest to jedna z największych wad tego Acera. O przyjemnej obsłudze Multitouch możemy zapomnieć. Nierzadko też niektóre miejsca na ekranie nie były zbyt responsywne, na przykład żeby zadziałał przycisk backspace na klawiaturze, musiałem się nieźle nagimnastykować. Nie spotkałem jeszcze smartfona z równie kiepskim odbiorem dotyku w ekranie.

2014-05-29 19.39.33

Bateria

Ogniwo 1500 mAh, w jakie wyposażono Liquid Z3, ma przyzwoitą pojemność jak na tak niską klasę urządzenia. W praktyce przy aktywnym użytkowaniu smartfon nie ma problemu, żeby wytrzymać bez ładowarki od rana do późnego wieczora, a w trybie czuwania jest doskonale oszczędny i mógłby spokojnie wytzymać 5 dni będąc połączony z siecią przez obie karty SIM na raz. Dołączona ładowarka 1A ładuje urządzenie z 4% do pełna w 2 godziny i 15 minut.

2014-05-30 21.37.26

Aparat

Aparat jest zdecydowanie największą wadą urządzenia. 3 MP bez autofocusa i diody doświetlającej to bardzo kiepskie wyposażenie, nawet słabsze od przeciętnego low-enda. Nie ma co się dziwić, że zdjęcia wychodzą nierzadko rozmazane, a jako tako wychodzą tylko te wykonane w dobrym oświetleniu. Ze względu na brak autofocusa zdjęcia dokumentów nie są udane, co z mojego punktu widzenia jest ogromną wadą. Często robię zdjęcia metek ciekawych produktów w sklepach z elektroniką, stron zeszytów, książek czy szkolnej tablicy. Miłą ciekawostką jest opcja samowyzwalacza po wykryciu uśmiechu.

Oprogramowanie

System Android 4.2.2, w jaki wyposażono Acera jest zachowany w prawie nienaruszonym stanie. Dodano bezsensowny ekran blokady (przeciągnij w dowolnym miejscu po całym ekranie), zmieniono animację odblokowywania ekranu, nieznacznie poprawiono pasek przycisków (ale nie można go edytować), dodano obsługę DualSIM i dodano niektóre aplikacje. Sam system mogę uznać za świetnie zoptymalizowany i bardzo stabilny. Działa płynnie jak na 0,5 GB RAMu, a lagi, jeśli są, to nie paraliżują urządzenia na minuty (tylko na kilka sekund), a już na pewno nie prowadzą do restartów. Aplikacje odpalają się i działają całkiem szybko. Pod względem optymalizacji należy się Acerowi medal.

2014-05-27 16.30.05

Slot na kartę microSD jest obowiązkowym wyposażeniem tego smartfona, ponieważ mimo całych 4 GB, jakie ma, część zajmuje system, przez co zostaje nam 1,35 GB wolnego. Aktualizacja oprogramowania smartfona bez karty pamięci nie jest możliwa.

2014-05-27 21.08.14

Wbudowanych w smartfon autorskich aplikacji Acera jest całkiem sporo i w większości wypadków wcale nie są one potrzebne, bo możemy pobrać z Google Play ich lepsze odpowiedniki. Wbudowany manager plików ma bardzo skromną funkcjonalność, podobnie jak lista rzeczy do zrobienia i aplikacja do backupu. Ciekawa jest natomiast aplikacja, jaka kryje się pod nazwą “Tryb Szybki”.

Jest to rodzaj launchera, w którym możemy wybrać różne tryby, na przykład tryb seniora, maszynowo przetłumaczony tutaj jako “starszy tryb”. W tym trybie dostępnych mamy kilka przycisków ze skrótami do wiadomości, radia FM, pogody, kontaktów itd, oraz przewijalną listą wybranych przez użytkownika skrótów do kontaktów. Poza tą listą żadnych skrótów nie można edytować ani zmieniać ich miejsca, przez co moim zdaniem launcher staje się bezużyteczny. Nie rozumiem zbytnio celu jego powstania, ponieważ w praktyce ukrywa on liczne zalety Androida jak np. pasek powiadomień, a jedynie daje dostęp do klasycznych funkcji telefonu oraz aplikacji z Google Play, do których wcale nie tak łatwo się dostać.

Internet

Liquid L3 wyposażono domyślnie w dwie przeglądarki: pierwsza ma nazwę Internet a druga, jest jej następcą i nazywa się Chrome. Obie aplikacje działają całkiem przyzwoicie, dosyć szybko ładują strony internetowe i są stabilne. Przeglądanie internetu nie było jednak wygodne że względu na mały ekran o niskiej rozdzielczości oraz problemy z prawidłowym odczytywanie gestów wykonywanych więcej niż jednym palcem.

2014-05-27 22.36.16

Multimedia

Do filmów testowany smartfon zdecydowanie się nie nadaje. Główną przyczyną jest wspominany wcześniej słaby ekran. W kwestii dźwięku, certyfikat DTS potwierdza wysoką jakość dźwięku wydobywającego się z głośnika umieszczonego z tyłu smartfona. Niestety jednak włączenie obsługi DTS na słuchawkach prowadzi do zniekształcenia dźwięku, co bardzo mi przeszkadzało. Do odtwarzania muzyki służy Google Muzyka, posiadająca wbudowany equalizer, dzięki któremu przy wielu utworach jakość dźwięku mogłem zauważalnie poprawić. Dodatkowo akurat wraz z początkiem testów smartfona Google udostępniło Polakom wszystkie możliwości swojej muzycznej usługi, dzięki czemu mogłem sprawdzić jak sprawuje się strumieniowanie muzyki na słabszych urządzeniach. Powiem tylko, że wydajność Acera w niczym nie przeszkadzała, a samej usłudze Google Music poświęcę oddzielny wpis.

2014-05-27 22.26.16

Wydajność oraz gry

Dwurdzeniowy procesor 1 GHz zapewnia smartfonowi wystarczająco mocy obliczeniowej do codziennej pracy. Bez najmniejszego problemu działać będą też przeciętne dwuwymiarowe gry. Należy pamiętać, że telefon ten zdecydowanie nie zastąpi nam konsoli do gier. Nie jest on w stanie sprostać wymaganiom tytułów gier 3D, a nawet jakby był, to granie na tak małym ekranie z kiepską rozdzielczością nie jest żadną przyjemnością. Telefonowi udało się wykręcić ponad 9 tysięcy punktów w Antutu, co nie jest złym wynikiem. Podobne osiągi miało HTC Sensation, na którym gry 3D jednak działały płynniej.

bench

Jakość rozmów oraz łączność

w kwestii łączności wielu smartfonom z niższej półki miałem sporo do zarzucenia w kwestii obsługi Bluetootha, natomiast tutaj działa to bardzo dobrze. Pora jednak opisać cechę szczególną smartfona, jaką jest obsługa dwóch kart SIM na raz. Acer dodał do ustawień smartfona oddzielną sekcję odpowiedzialną za tryb dualSIM. Każdą z obu kart możemy włączyć, ustawić jej nazwę i kolor, jakim ma być oznaczana na pasku stanu. Możemy wyznaczyć różne zadania innej karcie, na przykład jedna do SMSów i internetu 3G, druga do rozmów. Lub pierwsza do dzwonienia i obsługi SMS, a drugą będzie aero2, odpowiedzialne za dostęp do internetu. W przypadku, gdy chcemy obu kart używać obu kart do tego samego, możemy ustawić każdorazowe pytanie o kartę, której telefon powinien użyć przy wykonywaniu połączenia czy wysyłaniu SMS. Dosyć niewygodne jest to, że tylko jedna karta może obsługiwać 3G, a szybkie przełączenie na internet z drugiej karty uruchomi go w trybie 2G. Żeby uzyskać lepszą prędkość należy ręcznie przełączyć drugą kartę SIM w tryb 3G, co trwa około 10 sekund i przez ten czas żadna z kart nie jest dyspozycyjna. Mimo to uważam, że obsługa dwóch kart na raz jest bardzo dobrze zaimplementowana i z pewnością będzie odpowiadała przeciętnemu użytkownikowi.
W przypadku jakości rozmów, nie mam do niej żadnych zastrzeżeń, rozmówcy dobrze mnie słyszeli, ja również nie miałem problemu ze zrozumieniem ich.

2014-05-27 21.08.32

Podsumowanie

Acer Liquid Z3 jest zaskakująco przyzwoitym jak na najniższą półkę smartfonem z dualSIMem. Zadowalająca jest jakość wykonania oraz podzespoły, które dzięki dobrze zoptymalizowanemu systemowi czynią pracę na tym smartfonie w miarę komfortową. dobre wrażenie psuje ekran, który jest mały, ma niską rozdzielczość i problemy z odczytywaniem dotyku. Właśnie ekran jest najsłabszym ogniwem smartfona. Mimo to, da się z niego korzystać i Liquid Z3 na pewno znajdzie miejsce u osób, które nie chcą zabierać ze sobą kilku telefonów, żeby być jednocześnie dostępnym pod np. prywatnym oraz służbowym numerem jednocześnie.

Ranking tabletów i smartfonów – maj 2014

Wcześniejszy wpis

“Nowy, lepszy LCD”

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Smartfony