0

Z Paranoidem miałem już do czynienia w moim HTC Sensation, kiedy to ROM ten był już rozbudowany i oferował swoją główną funkcję, jaką jest możliwość zmiany DPI dla każdej aplikacji. Dzięki tej zmianie aplikacja wie na jakiego rozmiaru ekranie jest wyświetlana i może zmienić swój interfejs np. na tabletowy dla dużych ekranów, czy zwykły, dla smartfonów. Podobnie można zmienić cały interfejs systemu, żeby na małym telefonie wyświetlały nam się miniaturowe elementy interfejsu – mieści się więcej, ale wszystko jest mniejsze. Niemniej jednak niektórym takie rozwiązanie się bardziej podoba od oryginalnych rozmiarów przycisków. Paranoid dla Nexus 5 jest w fazie rozwoju Beta i nie oferuje jeszcze funkcji, z których słynie. Niemniej jednak warto się mu przyjrzeć.

Co w nim szczególnego?

  • tryb pełnego ekranu

W Androidzie 4.4 wprowadzono autoukrywanie paska z przyciskami w aplikacjach pełnoekranowych, jednak mało który twórca tych aplikacji zaimplementował to w swoim dziele. Dla tych, którym przeszkadzają przyciski podczas codziennej pracy Paranoid Android przygotował tzw. tryb immersywny, który ukrywa te przyciski i pozwala wysunąć je ręcznie poprzez przecągnięcie ich od krawędzi z dołu (położenie przycisków można będzie zmieniać w przyszłości). Gdy przez chwilę przytrzymamy te przyciski, pojawi się widoczny na screenie poniżej pasek, wyświetlający najważniejsze informacje. Przyda się, gdy nie chcemy wychodzić z gry, żeby np. sprawdzić godzinę, czy stan baterii.

2014-05-18 15.08.47

  • usprawnione kafelki

Podobnie jak w CyanogenMod, Paranoid ma usprawnione działanie kafelków z możliwością zmiany ich kolejności. Niestety personalizacja paska powiadomieć, stanu i przełączników nie jest tak rozbudowana jak w CM.

2014-05-18 15.08.21

  • wyskakujące powiadomienia

Znane z Windows Phone powiadomienia zaimplementowano również w Paranoidzie – można je usuwać (przesunięciem ich w prawo lub w lewo) identycznie jak w systemie Microsoftu, jednak moim zdaniem w Androidzie pojawiają się dużo częściej niż w Windows Phone, w dodatku niektóre są nieusuwalne, co może utrudnić nam codzienne korzystanie z urządzenia.

2014-05-18 16.13.32

Co będzie w przyszłości?

  • zmiana kolorystyki i DPI systemu oraz aplikacji

…czyli to, z czego słynie Paranoid. Opisane zostało to we wstępie – stock UI jest klasycznym interfejsem smartfona z ekranem przeciętnych rozmiarów (powiedzmy, że do 5″). Phablet to wciąż telefony i małe tablety, takie jak Nexus 7. Tablet UI ma zupełnie inny układ paska powiadomień i stosowany jest w tabletach z większymi ekranami, na przykład w Nexusie 10.

553248_317194785049271_1827641046_n

  • powiadomienia na wyłączonym ekranie

Posiadacze ekranów AMOLED mają lepiej – w tej technologii każdy piksel świeci własnym światłem i ekran nie wymaga dodatkowego podświetlenia. Dzięki temu, żeby wyświetlić małą ikonkę na czarnym tle, ekran będzie zużywał tyle prądu, ile wymaga wyświetlenie ikony na ekranie Telefony takie, jak moto X czy Lumia 1020, mają domyślnie wbudowane w system narzędzie do wyświetlania powiadomień podczas uśpienia smartfona. To samo będzie w przyszłości zaimplementowane w Paranoidzie dla Nexus 5, jednak utrata baterii może być zauważalna.

bildschirmfoto-2014-05-03-um-14.37.45

  • powiadomienia w trybie HALO

Znacie tak zwane “chat heads” z facebookowego Messengera? Twórcy Paranoida wpadli na pomysł, żeby identyczne, latające i okrągłe ikony symbolizowały powiadomienia. Odpowiadające im aplikacje będzie można wybrać i rozwinąć tak, żeby ukazały się one nad tym, co aktualnie robimy, bez wychodzenia z poprzedniej aplikacji. Pomysł wydaje się bardzo ciekawy.

paranoid-android-halo-multitasking

Instrukcja instalacji

Rom można pobrać z tej strony. Jeżeli nie ma na niej naszego urządzenia, należy poszukać na forach dotyczących naszego smartfona/tabletu, bo być może któryś z nieoficjalnych programistów postanowić dla nas przeportować oficjalny ROM.

Gdy już mamy plik instalacyjny, należy poprzez recovery zrobić kopię zapasową poprzedniego systemu i zainstalować nowy. Póki co uważam, że skoro ten system nie posiada najciekawszych funkcji, nie warto go na razie instalować, inne ROMy są póki co ciekawsze. Zapraszam do wyrażania opinii w komentarzu.

Co nowego w iOS 8?

Wcześniejszy wpis

Sony Xperia Z2

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android