0

Tajwan od lat jest potęgą w dziedzinie zaawansowanej elektroniki. Wyprodukowane w setkach fabryk podzespoły można później odnaleźć we wnętrzu gotowych urządzeń stworzonych w najodleglejszych zakątkach świata. TSMC jest największym niezależnym globalnym dostawcą zaawansowanych mikroprocesorów. Komputery PC, laptopy, monitory, projektory, płyty główne, karty graficzne stworzone przez Acera, Asusa, Gigabyte, MSI, Biostar, Shuttle czy BenQ mają ugruntowaną pozycję na rynku. A co ze smartfonami?

HTC, ogólnoświatowy pionier w tej dziedzinie, radzi sobie od dłuższego czasu nie najlepiej, choć jego dopracowane konstrukcje cieszą się dość powszechnym uznaniem. Co gorsza firma zajmuje się wyłącznie urządzeniami mobilnymi i dalsze niepowodzenia mogą zaważyć na jej dalszym losie. W nieco innej sytuacji znajduje się Acer, Asus i Gigabyte. Zajmują się telefonami “przy okazji”, co zresztą znajduje swoje odbicie w nasyceniu rynku. Kto może się pochwalić bezpośrednim kontaktem ze smartfonami wymienionych firm, że już nie wspomnę o efemerycznym BenQ? Z tej listy jedynie Acer zdaje się podchodzić w miarę poważnie do zagadnienia. Jego asortyment wydaje się być najszerszy, choć trudno wskazać w nim ewidentnego “flagowca”, który skupiałby na sobie uwagę mediów. Wzrost zainteresowania firmy segmentem mobilnym zdają się potwierdzać jej przygotowania do nadchodzących ogólnoświatowych targów Computex 2014, odbywających się zresztą na Tajwanie.

Na Computex Acer zamierza położyć główny nacisk na prezentację swoich nowych dwóch smartfonów – Liquid Jade i Liquid X1. Oba modele posiadają ekrany IPS o rozdzielczości 720*1280 pikseli. W Jade o przekątnej 5 cali, a w X1 – 5,7 cala. Mniejszy Jade jest też skromniej wyposażony: 1 GB RAM, 8 GB pamięci wewnętrznej, czterordzeniowy procesor Mediatek (Tajwan!) MT6582 i niewymienna bateria 2100 mAh. Lepiej prezentuje się X1: 2 GB RAM, 16 GB pamięci wewnętrznej, ośmiordzeniowy MT6592, wymienna bateria 2700 mAh i łączność LTE. Oba telefony pracują pod kontrolą KitKata i zapowiadają się ciekawie od strony fotograficznej. 13-megapikselowy przetwornik, jasna optyka (f/1,8) i szybki autofokus mogą zaowocować dobrą jakością zdjęć.

Jakiś czas temu testowałem Acera Liquid S1 i nie mogę złego słowa powiedzieć o optyce jego aparatu (o oprogramowaniu – owszem). Jeśli Tajwańczycy utrzymają poziom i dopracują sterowniki, aparaty nowych Liquidów mogą być ich atutem. W pozostałych aspektach widać trochę kompromisów, które zapewne zostaną zrekompensowane niższą ceną.

Czy atrakcyjna cena okupiona nieco okrojoną specyfikacją może być receptą na sukces? Wiele przykładów pokazuje że tak. Acer nie może jednak zapominać o tym co przez wiele lat zdawało się ignorować HTC –  o marketingu.

Źródła: Ubergizmo, mobilegeeks.de

Weekendowy przegląd gier i aplikacji [30.05]

Wcześniejszy wpis

Godfire: Rise of Prometheus z pierwszym gameplay’em

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy