0

Spośród wielu testowanych przeze mnie systemów jeszcze na HTC Sensation, moją uwagę zwrócił CyanogenMod i w praktyce korzystałem z niego najdłużej. Trend ten utrzymał się nawet, gdy zmieniłem telefon – CyanogenMod nigdy mnie nie zawiódł i zawsze był tylko krok za najnowszą, oryginalną wersją oryginalnego, czystego Androida.

Czym wyróżnia się CyanogenMod?

CM to czysty Android z wieloma usprawnieniami i dodatkami sprawiającymi, że system wciąż jest lekki i płynny, a dodatkowo bardzo personalizowalny, dzięki czemu można go doskonale dopasować do siebie tak, żeby pracowało nam się na nim najwygodniej.

Główne różnice w stosunku do czystego Androida:

  • Usprawniony, personalizowalny pasek przełączników

To, co mnie najbardziej irytuje w czystym Androidzie to zachowanie paska przełączników, a konkretnie brak możliwości włączenia WiFi i 3G jednym krótkim dotknięciem. W CyanogenMod domyślnie krótkie dotknięcie danego kafelka włącza podaną mu funkcję, dopiero przytrzymanie go przechodzi do ustawień. Dodatkowo kafelki można dodawać, usuwać, przestawiać, a oprócz tego są też przyciski dynamiczne, które pojawiają się tylko w określonych sytuacjach. Oprócz tego, pasek przełączników można wysuwać jednym palcem (a nie tylko dwoma, jak w czystym Androidzie) z prawej, lub lewej strony (do wyboru).

2014-05-18 12.00.07

  • Ogromne możliwości personalizacji wyglądu

Chcesz mieć inną tapetę na pulpicie, a inną na ekranie blokady? Zmienić ikony lub czcionkę? A może całą kolorystykę interfejsu? Wygodny dostęp do takich ustawień dostaniemy właśnie w CyanogenMod.

 2014-05-18 12.00.41-1

  • Pasek stanu i przyciski

Odczytywanie poziomu baterii w procentach pozwala dużo lepiej ją kontrolować, a ikona okręgu wygląda bardzo ciekawie (dodatkowo podczas ładowania się obraca), właśnie dlatego tak ją sobie ustawiłem. W czystym Androidzie nie ma takiej możliwości

Być może zauważyliście, że na pasku przycisków mam jeden dodatkowy, z trzema kropkami. Bardzo mi go wcześniej brakowało (np. ES file Explorer nie ma takiego zaimplementowanego). Z pomocą przyszły ustawienia w CyanogenMod, które pozwalają dodać nie tylko przycisk opcji, ale i wyszukiwania. Co do tego ostatniego, pojawia się on domyślnie po przytrzymaniu Home. W CM nie ma problemu, żeby poza nim dodać do paska nawigacji jeszcze dwa skróty i mieć do nich dostęp z każdego miejsca.

2014-05-18 12.01.21

  • Dioda powiadomień i wydajność

Wielokolorowa dioda pozwala poinformować nas o różnych zdarzeniach bez wyświetlania ich na ekranie. Domyślnie kolorem niebieskim oznaczane są wiadomości (sms, mail), a zielonym inne. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nadać każdej aplikacji inny kolor. Na przykład zielone będą wiadomości, niebieski Facebook, czerwony to nieodebrane połączenia, a biały to wszelkie inne.

Dla bardziej zaawansowanych CyanogenMod przygotował zakładkę z ustawieniami dotyczącymi wydajności. Możemy podkręcić procesor i grafikę, zmienić sposób zarządzania nimi itp. Coś, z czego często korzystałem w Sensation, a teraz nie używam wcale i raczej nigdy nie będę odczuwał potrzeby podkręcenia procesora.

2014-05-18 12.02.37

Instrukcja instalacji

Najnowszą wersję można pobrać na oficjalnej stronie CyanogenMod, wybierając właściwe urządzenie i instalując plik przez recovery. Jeżeli naszego telefonu/tabletu nie ma na stronie, znaczy to, że nie jest oficjalnie wspierany. Jeszcze nic straconego, bo można poszukać na forach czy może któryś z nieoficjalnych programistów wspiera nasze urządzenie. Duże szanse, że tak jest – np. HTC Sensation nie jest oficjalnie wspierany od wersji ICS, a i tak miałem na nim najnowszego KitKata.

Gdy już mamy odpowiedni plik, należy zrobić kopię zapasową poprzedniego ROMu i zainstalować nowy wraz z plikiem GApps, odpowiedzialnym m.in. za Google Play. Jeżeli nie ma go na oficjalnej stronie ROMu, można go pobrać pod tym linkiem, wybierając odpowiednią wersję systemu. Życzę miłej zabawy i zapraszam do pochwalenia się efektami i opinią w komentarzu 🙂

Samsung Galaxy S5

Wcześniejszy wpis

Firmy stawiają na rozwiązania mobilne

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android