0

Zewsząd padają informacje o nowym standardzie transmisji danych: LTE. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż komfort korzystania z Internetu wkroczył w nową, lepszą epokę wyznaczającą kierunek rozwoju tego sektora na najbliższe kilka-kilkanaście lat.

Podstawy: czym jest LTE?

Mówiąc najprościej, jest to nowy standard przesyłu danych przez sieć komórkową, pozwalający na transmisje o prędkościach ponad czterokrotnie przekraczających dotychczasowe realne maksymalne parametry, a doznania klienta są takie, jakby korzystał z internetu stacjonarnego (chociażby w zakresie opóźnień (tzw ping)). Co to oznacza w praktyce dla użytkownika takiej technologii? Będzie miał po prostu szybszy i bardziej stabilny Internet, daleko bardziej przekraczający osiągi obecnie dostępnych na rynku ofert pochodzących od tradycyjnych dostawców. Teoretyczna prędkość transmisji danych to w przybliżeniu ok. 150 Mbps, w praktyce jest to 75-100 Mbps, co i tak jest olbrzymim krokiem naprzód, zważywszy na fakt, iż w polskich domach te wartości przeciętnie nie przekraczają 10 Mbps. Standard LTE zwany jest komercyjnie technologią 4G, często nazewnictwo to stosowane jest zamiennie.

Korzyści dla użytkownika

Możliwości wykorzystania prędkości takiego łącza są łatwo zauważalne – film ściągnie się w dosłownie chwilę, czas oczekiwania na większe pliki (np. gra) to już nie dni ani nawet nie godziny, a zaledwie kilka-kilkanaście minut. Siłą Internetu LTE jest jego mobilność: dane są przesyłane za pomocą sieci komórkowych, co pozwala na wykorzystanie go nie tylko jako zamiennika dla tradycyjnego, domowego Internetu, ale być może przede wszystkim jako medium zasilającego wszelkiego rodzaju urządzenia mobilne, w tym oczywiście smartfony. Przesył danych tą drogą jest płynniejszy, Internet nie zacina się, filmy można oglądać „na żywo” bez konieczności buforowania – korzyści płynących z tytułu korzystania z LTE jest mnóstwo.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc korzystać z LTE?

Po pierwsze, trzeba być w zasięgu sieci LTE. W chwili obecnej największy zasięg ma Plus, jak podaje na swojej stronie; 66,7% Polaków może na dzień dzisiejszy korzystać z oferowanego tą drogą szybkiego Internetu. Po drugie, niezbędne jest urządzenie obsługujące standard LTE – modem, smartfon, tablet lub router. Po trzecie: sprzęt wykorzystywany do LTE musi być zaopatrzony w specjalną kartę USIM (klienci dotychczas korzystający z 2G lub 3G muszą je wymienić). Po czwarte, trzeba wybrać dostawcę usługi – operatora: ograniczeniom podlega zazwyczaj pakiet danych, za który po prostu trzeba zapłacić. Upowszechnienie nowej technologii doskonale rozumieją producenci sprzętu – na rynku urządzeń mobilnych pojawia się coraz więcej modeli wspierających standard LTE.

Logitech Z600

Wcześniejszy wpis

Test najpopularniejszych przeglądarek na Androida

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy