Umarł Nexus, niech żyje Silver

Znany z Twittera niepoprawny plotkarz, @evleaks, ma na swoim koncie wiele trafnych przepowiedni. Ostatnio opublikował dwa tweety, które zdają się potwierdzać wcześniejsze pogłoski o porzuceniu przez Google linii urządzeń Nexus i zastąpieniu ich programem Silver.

No_more_Nexus

„Nie będzie Nexusa 6. Żegnajcie Nexusy”. Program Silver ma stać się rozszerzeniem dotychczasowej idei urządzeń Google Play Edition – smartfonów i tabletów identycznych sprzętowo z modelami oferowanymi przez poszczególnych producentów, ale pracujących pod kontrolą Androida w nieskażonej postaci. Brak nakładek i różnorodnych dodatków jest rekompensowany szybkim i długofalowym wsparciem aktualizacyjnym. W przyszłości możemy spodziewać się sprzętu wytwarzanego wyłącznie z myślą o współpracy z systemem zgodnym z pierwotną koncepcją jego twórców. W dotychczasowych spekulacjach nie pojawił się ściśle określony termin startu programu Silver. @evleaks posuwa się w tej dziedzinie nieco dalej i wieszczy, że Nexus 5 był ostatnim telefonem z serii, co pozwala przypuszczać że czas do narodzin pierwszego „Silvera” można liczyć w miesiącach. Król przecieków zdaje się nawet wiedzieć kto będzie jego producentem.

LG_Silver

LG, jako twórca dwóch ostatnich Nexusów, nie zaskakuje. Dużo bardziej intrygujące są sugestie dotyczące procesora. Snapdragon 810 nie ujrzał jeszcze światła dziennego, ale zapowiada się na nadchodzącego króla wydajności. Dwie pary kwartetów 64-bitowych rdzeni (Cortex-A57 i Cortex-A53) uzupełnionych o GPU Adreno 430 powinny przyprawiać o dreszczyk emocji przede wszystkim miłośników mobilnych gier. Niepokojąco brzmi ostatnie zdanie tweeta. Miejmy nadzieję że debiut następcy Nexusa 5 w sieci sprzedaży amerykańskiego operatora nie oznacza jednocześnie przyznania mu praw do wyłącznej dystrybucji.

Dla zwolenników „czystego” Androida program Silver ma niewątpliwie jedną poważną zaletę – zamiast jednego Nexusa do wyboru będzie najprawdopodobniej kilka urządzeń. Niestety, nie będą już oferowane bezpośrednio przez Google, które dotąd stosowało dość konkurencyjną politykę cenową. Pozostaje tylko liczyć na rosnącą presję ze strony coraz lepszych, a nadal relatywnie tanich smartfonów wytwarzanych w Państwie Środka.

Źródło: @evleaks