2

O animacjach startowych wspominałem już przy HTC Sensation oraz w jednym z przeglądów gier i aplikacji. Tym razem warto przyjrzeć im się ponownie, ponieważ mamy kolejne urządzenie do spersonalizowania. Zazwyczaj podczas uruchamiania smartfona pierwszym pojawiającym się obrazkiem jest logo producenta, tak zwany Boot screen (lub też Splash Screen). Na Nexusach widnieje logo Google’a. Następnie pojawia się animacja, króra wyświetla się do momentu uruchomienia systemu i pojawienia się ekranu blokady. Nazywa się ona Boot animation i własnie nią się dzisiaj zajmiemy.

Wymagania

Nasz smartfon musi być zrootowany, inaczej modyfikacja nie zadziała. Oprócz tego potrzebujemy aplikacji do zmiany animacji (zalecam Boot animation changer), oraz paczki .zip, w której ta animacja się znajduje. Co prawda wspomniany program oferuje spory wybór animacji do pobrania, jednak w przypadku, gdy nasz ekran ma rozdzielczość FullHD, nasz ekran będzie po prostu za mały. Wiele animacji w wysokie rozdzielczości można znaleźć w internecie lub też stworzyć je samodzielnie, o czym w przyszłości również napiszę.

Do dzieła!

Po instalacji naszego Boot animation changera ze środkowej zakładki (server) wybieramy interesującą nas animację. Możemy zobaczyć jej podgląd, szczegóły oraz ściągnąć, a następnie zainstalować. Po instalacji możemy zobaczyć jak będzie się prezentowała poprzez kliknięcie Preview w opcjach.

2014-05-07 09.46.23

Jeżeli żadna animacja z listy nam nie pasuje, w opcjach znajdziemy funkcję umożliwiającą nam zamianę gifa na systemową animację uruchamiania. Nie działa to jednak na każdym telefonie, niemniej jednak warto spróbować.

W przypadku boot animacji znalezionych w internecie, zazwyczaj są one przygotowane pod instalację poprzez recovery. Żeby je zainstalować wystarczy uruchomić w telefonie tryb recovery, kliknąć “install zip from SD card” i wybrać plik z animacją. Należy pamiętać, że jeżeli aktualizujemy używany przez nas ROM, zazwyczaj instalowanie nowszej wersji nadpisze naszą animację i będzie trzeba zainstalować ją jeszcze raz.

Animacja w stylu BIOS

Niektórzy z nas są tak zafascynowani klasycznym trybem tekstowym w komputerach oraz ekranami uruchamiania się dawnych komputerów, że będą chcieli, żeby ich Nexus 5 uruchamiał się w ten sam sposób (a przynajmniej to imitował). W tym celu należy pobrać aplikację dostępną pod tym linkiem i zainstalować ją. Po wykonaniu kolejnych instrukcji (można wybrać nawet ilość klatek na sekundę) animacja zostanie zainstalowana, a efekt warto sprawdzić osobiście, bo muszę przyznać, że jej autor wykonał kawał dobrej roboty. Obecnie używam właśnie tej animacji i póki co nie widzę potrzeby, żeby zmieniać ją na cokolwiek innego.

W5IB4AT

Live Logcat 

Ostatnim rodzajem bootanimacji dla geeków będzie logcat (link). W trakcie uruchamiania urządzenia mamy rzeczywisty pogląd na to, to się dzieje w systemie, w dodatku różne rodzaje wydarzeń odróżnione są kolorami. Więcej szczegółów na temat pierwszej i ostatniej aplikacji znajduje się pod tym linkiem.

eu.chainfire.livelogcat.lite_3

Powtórka z BADY czy nowy rozdział?

Wcześniejszy wpis

Ferguson FBOX

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy