0

Niektórzy z nas są bardzo wrażliwi na punkcie prywatności i chcą chonić swoje dane przed przejęciem np. w przypadku kradzieży telefonu lub po prostu boją się o przechwycenie ich przez szkodliwe programy. Specjalnie dla nich powstały wymienione tu aplikacje. Każda z nich jest darmowa, bezpieczna i dostępna w Google Play.

1. Cryptonite – szyfruj swoje dane

Spośród bardzo skromnej listy aplikacji do szyfrowania na Androida wyróżnić można Cryptonite. Jest to dosyć toporny w obsłudze program, jednak ma spore możliwości. Jego zasada działania nie jest trudna: tworzymy wolumin w pustym folderze, a następnie po zamontowaniu go, jego odszyfrowana zawartość pojawia się w ustalonym przez nas innym folderze. Można do niego wrzucić do tylko nam się podoba, a szyfrowanie odbywa się w czasie rzeczywistym. Po odmontowaniu woluminu odszyfrowana zawartość znika i nie uzyskamy do niej dostępu bez ponownego podania hasła. Program używa systemu plików EncFS oraz szyfrowania OpenSSL, które uchodzą za bezpieczne. Mimo to, na każdym kroku pojawiają się komunikaty o tym, że używamy programu na własne ryzyko, można je wyłączyć poprzez aktywowanie Chuck Norris Mode.

2014-05-08 10.09.49

Google Play

2. ObscuraCam – ukryj twarze na zdjęciach

Gdy chcemy wrzucić gdzieś zdjęcie, a jednocześnie szanujemy prywatność osób, które się na nim znajdują, warto użyć ObscuraCam. Jest to zwykła aplikacja aparatu, która dzięki specjalnym algorytmom wykrywa twarze, a następnie rozpikselizowuje je, dzięki czemu zidentyfikowanie osoby po nich staje się niemożliwe. Poza robieniem zdjęć, aplikacja umożliwia wybranie istniejących już zdjęć z galerii w celu “anonimizowania” ich.

2014-04-25 06.24.15

Google Play

3. Orbot – przeglądaj internet całkowicie anonimowo

W czasach, gdy każdy nasz krok w internecie jest śledzony, żeby zachować prywatność należy użyć specjalistycznych narzędzi. Dostępny dla Windows program Tor Browser, doczekał się mobilnego opowiednika, jakim jest Orbot. Sieć TOR wielokrotnie szyfruje i przekierowuje wysyłane i odbierane przez nas dane przez wiele komputerów, przez co prześledzenie trasy pakietów jest praktycznie niemożliwe. Orbot pozwala na uaktywnienie TORa dla wybranych aplikacji oraz współpracuje z przeglądarką Orbweb, dzięki której w pełni anonimowo możemy poszukać odpowiedzi na pytania, którymi zainteresowałoby się NSA, czy inne instytucje.

2014-04-25 21.07.10

Google Play

4. Note Cipher – szyfruj swoje notatki

Nierzadko mamy do ukrycia przed światem ważne dane, które sami chcielibyśmy mieć pod ręką. Pozwala na to aplikacja Note Cipher. Po wpisaniu hasła mamy dostęp do wszystkich notatek, jakie sporządziliśmy. Można w nich też umieszczać zdjęcia.

2014-04-25 20.39.57

Google Play

5. Secure Wipe – usuń pliki bez możliwości odzyskania ich

Jeśli chcemy się pozbyć jakichś danych na zawsze tak, żebyśmy nawet my nie mogli ich odzyskać, nie wystarczy usunąć pliku i opróżnić kosz. Istnieją narzędzia pozwalające na odzyskanie go, ponieważ plik wciąż na dysku istnieje i jedynie jest oznaczony jako usunięty, przez co system wie, że w jego miejscu można zapisać kolejne dane. Jeżeli kilkakrotnie nadpiszemy ten plik innymi, znacznie zredukujemy ryzyko, że ktoś go odzyska. Zamiast ręcznego zapełniania wolnego miejsca lepiej zlecić to aplikacji Secure Wipe, która pozwala zrobić to za nas – wielokrotnie nadpisuje wolne miejsce (lub całą kartę pamięci, do wyboru) losowymi danymi, dzięki czemu usuniętych plików nie da się już odzyskać.

2014-04-25 21.13.33

Google Play

Ciśnieniomierz Withings

Wcześniejszy wpis

iPhone Pure View

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać