5

Witam w pierwszej części cyklu poświęconego modowaniu Nexusa 5. Ponieważ chciałbym, żeby cykl przydatny był nie tylko dla użytkowników tego telefonu, skupię się głównie na różnych nieoficjalnych wersjach czystego Androida; będę omawiał głównie systemy, które dostępne są dla większości topowych urządzeń, nie zabraknie też licznych, uniwersalnych ciekawostek.

Czym jest root i recovery szczegółowo wyjaśniałem w moim poprzednim cyklu o modyfikacjach (lista artykułów – klik!), tym razem skupię się na instrukcji rootowania konkretnie modelu, którego dotyczy cykl. Ponieważ Nexusy są stworzone do modyfikacji, wiąże się z tym ich kilka cech: przede wszystkim wszelkich modyfikacji dokonuje się niezwykle łatwo, a zniszczenie (zbrickowanie) urządzenia, choć jest możliwe, wcale nie jest łatwe. Zanim przystąpimy do dzieła, muszę dodać, że

[alert type=alert-red ]Nie jestem odpowiedzialny za ewentualne uszkodzenie urządzeń podczas wykonywania poniższych instrukcji. Jest to poradnik tylko do smartfonów z rodziny Nexus[/alert]

Rootowanie smartfona z rodziny Nexus:

1. Pobierz i zainstaluj najnowsze sterowniki z tego linku

2. Pobierz i zainstaluj aplikację Nexus Root Toolkit z tego linku

3.  Uruchom aplikację, za pierwszym razem pojawi się kreator konfiguracji, w którym wybieramy nasz model urządzenia i system, pod kontrolą którego pracujemy (najprawdopodobniej 4.4.2)

4. Ponieważ proces rootowania usunie wszystkie nasze dane, wykonamy teraz dwie kopie zapasowe systemu. W tym celu podłączamy naszego smartfona do komputera i klikamy “backup”, a w nowym oknie wybieramy “Create Android Backup File”. Utworzy to w wybranym przez nas miejscu plik .ab, w którym zapisany zostanie nasz system. Po skończonej operacji wykonamy kopię jeszcze raz, tym razem zaznaczając w drugim oknie (pod napisem include) “system apps+data”. Wykona to kopię naszych aplikacji i danych użytkownika. Właśnie tę kopię przywrócimy po udanym wykonaniu roota.

1

5. Zanim wykonamy root, musimy odblokować bootloader. W tym celu podłączamy włączony telefon do komputera poprzez kabel USB (upewnijmy się, że debugowanie USB jest włączone i klikamy w programie Unlock. Telefon może się kilkukrotnie zrestartować.

6. Po udanym odblokowaniu bootloader przyszedł czas na rootowanie – w tym celu, mając wciąż podłączony telefon, zaznaczamy w kategorii Root “custom recovery” i klikamy Root. Funkcja ta zrootuje nasz smartfon i zastąpi standardowe recovery nowym, o nazwie TWRP. Jest to bardzo dobre, dotykowe recovery z wieloma możliwościami. Wejść w nie można z trybu bootloader, który uruchamiamy (podczas, gdy telefon jest wyłączony) przytrzymując klawisze Power i dolny przycisk głośności.

7. Ostatnim, opcjonalnym etapem jest przywrócenie naszych danych. Ponieważ proces odblokowywania bootloadera wyczyścił urządzenie, przywrócić aplikacje i ustawienia możemy poprzez kliknięcie w programie “Restore”, a następnie “Restore Android Backup files”. Podłączamy telefon w trybie debugowania i klikamy na komputerze “ok”. Jeżeli na telefonie pojawi się komunikat związany z aplikacją SuperSU, klikamy “grant”. Po ponownym uruchomieniu się smartfona powinniśmy mieć wszystkie dane i zrootowany telefon.

Backup partycji EFS

Na partycji EFS znajdują się bardzo ważne dane takie jak: nr MEID, IMEI, ustawienia data profiles czy modułu GSM. Utrata tej partycji spowoduje, że Nexus nie będzie w stanie uruchomić żadnego systemu, a ponieważ każdy telefon ma swój własny numer IMEI, przywrócenie partycji z innego modelu nie rozwiąże problemu. Utrata danych EFS jest jednym ze sposobów na trwałe uszkodzenie telefonu i żeby temu zapobiec, po wgraniu recovery w postaci TWRP, wykonujemy poniższe instrukcje:

1. Wchodzimy w bootloader poprzez kombinację klawiszy Power+ dolny przycisk głośności, wybieramy “recovery mode”

bootloader-fastboot-screenshot-768x1024

2. klikamy Backup, wybieramy tylko pozycję EFS, po czym przeciągamy pasek na dole w prawo.

nexus-5-efs-backup-twrp

3. na karcie pamięci w folderze TWRP utworzy nam się folder, w którym znajduje się kopia zapasowa partycji EFS. Warto ją skopiować na komputer i mieć “na wszelki wypadek”. Ponieważ dane na tej partycji są niezmienne, nie trzeba już więcej wykonywać kopii EFS.

W dzisiejszym poradniku wykonaliśmy najbardziej podstawowe kroki, które umożliwią nam w przyszłości instalowanie różnych systemów i zabawę z Nexusem. Kolejne części będą pojawiać się w każdy wtorek po 16:00.

Flappy Rovio

Wcześniejszy wpis

Rysiek podbija smartfony i tablety

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Cykle