Mobilna elektrownia słoneczna

Duńską firmę Xtorm, produkującą akcesoria związane z ładowaniem urządzeń mobilnych, można by postawić w rzędzie obok tysięcy jej podobnych. Wyróżnia ją jednak jej oczko w głowie – baterie słoneczne. Od niedawna próbuje nas zainteresować dość niekonwencjonalnym rozwiązaniem.

Wykorzystanie energii słonecznej do zasilania smartfonów, tabletów, a nawet laptopów nie jest niczym nowym. Powerbanki wspomagane przez ogniwa fotowoltaiczne można znaleźć w ofercie wielu firm. Nie stroni od nich również Xtorm, produkując również przy okazji takie ciekawostki jak plecaki w wszytymi panelami słonecznymi, czy dedykowane Samsungowi Galaxy S4 ochronne “plecki” zasilające dodatkowo telefon fotonami. Cechą wspólną tych wszystkich rozwiązań jest praca ogniw w tandemie z litowo-polimerowym akumulatorem, ponieważ przy swej niewielkiej powierzchni mają z reguły zbyt małą moc, by zapewnić ładowanie urządzeń w sensownym czasie. Akumulator po prostu gromadzi efekty ich wielogodzinnej pracy.

Najnowsza propozycja Duńczyków zrywa z tym schematem. Postanowili pozbyć się ciężkiego, wrażliwego na niekorzystne warunki środowiskowe i pogarszającego z czasem swe właściwości akumulatora. W rezultacie powstała miniaturowa słoneczna elektrownia zdolna dostarczyć za pośrednictwem typowego kabla z wtyczką microUSB prądu o natężeniu dochodzącym do 2A przy bezchmurnej pogodzie. To wartość podobna do osiągów ładowarek przeznaczonych do tabletów i przewyższająca wymagania smartfonów. Oczywiście coś za coś. Nowy produkt Xtorm jest bezużyteczny w nocy, a przede wszystkim – dość spory. W stanie złożonym ma gabaryty 260 x 160 x 30 mm. Obrazowo rzecz ujmując – można na nim położyć cztery spore smartfony i jeszcze pozostanie nieco miejsca. Na szczęście waga gadżetu – 600 gramów – jest niewiele wyższa od tradycyjnych powerbanków o dużej pojemności.

Pomysł Duńczyków nie znajdzie uznania w oczach zaprzysięgłych mieszczuchów, ale dla osób często przebywających poza zasięgiem elektrycznych gniazdek (zawodowo lub rekreacyjnie) może okazać się atrakcyjną propozycją.

Źródło: Xtorm

More Stories
Zamienił stryjek siekierkę na…