„Miękka” Nokia rusza w świat

Nokia jako producent sprzętu dość kurczowo trzymała się wyselekcjonowanych rozwiązań programowych. Wcześniej dostarczała smartfony oparte o Symbiana, w ostatnim okresie – o Windows Phone (nie licząc schyłkowego wybryku). Ten rozdział został już zamknięty. Wygląda na to że pozostałości po fińskim gigancie, zajmujące się wyłącznie oprogramowaniem, będą miały o wiele bardziej kosmopolityczny stosunek do świata urządzeń mobilnych.

Posiadacze Lumii dobrze znają cieszący się dość powszechnym uznaniem pakiet aplikacji HERE, obejmujących mapy, nawigację i usługi lokalizacyjne. Teoretycznie, za pośrednictwem strony m.here.com, z HERE można korzystać na dowolnym urządzeniu wyposażonym w przeglądarkę internetową, ale zakres usług i komfort użytkowania pozostają daleko w tyle za natywnymi aplikacjami dostępnymi na platformie Windows Phone.

Web_HERE

Mapy Nokii można od czasu do czasu spotkać na stronach WWW, ale podkopanie dominującej pozycji Google w tej dziedzinie wydaje się być zadaniem niezwykle trudnym. Kluczowym celem staje się raczej udostępnienie usług HERE na platformach mobilnych. Pierwsza próba w ekosystemie Apple nie wypadła najlepiej. Oparta o HTML5 webowa aplikacja zaczęła kaprysić po aktualizacji systemu iOS do wersji 7 i została wycofana z App Store. Fińscy programiści nie złożyli jednak broni. Adopcja ich map przez Sailfish OS i Tizena została już oficjalnie potwierdzona. To jednak jak na razie dość niszowe systemy. Co z głównym polem walki – Androidem i iOS?

Kilka dni temu w serwisie LinkedIn pojawiły się oferty zatrudnienia w ośrodkach HERE zlokalizowanych w Berlinie, Frankfurcie i Schwalbach. Opisy wymagań stawianych kandydatom nie pozostawiają cienia wątpliwości czym w przyszłości ma zamiar zająć się jeden z najważniejszych obecnie działów Nokii. Pomyślne osadzenie sprawnie działających natywnych aplikacji HERE na najpopularniejszych platformach mobilnych może okazać się kamieniem milowym na nowej drodze niegdysiejszego komórkowego potentata.

Źródła: nokiapoweruser.com, LinkedIn

More Stories
Szukamy solidnego smartfona w ofercie na abonament