Młodsze rodzeństwo Kinecta

Czujnik ruchu, zaprezentowany wraz z konsolą Xbox 360, nie powstał z dnia na dzień. Jego narodziny poprzedziły eksperymenty prowadzone przez dział badawczy Microsoft Research. Ekipa odpowiedzialna za Kinecta nie spoczęła na laurach, a efekty jej aktualnych poszukiwań mogą znacząco wpłynąć w przyszłości na zmianę sposobu interakcji człowieka z inteligentnymi urządzeniami, w tym także mobilnymi.

W laboratoriach giganta wciąż dzieje się coś ciekawego. Bieżącym pracom poświęcona jest nawet specjalna strona WWW, nie każdy jednak ma dość determinacji by przedzierać się przez obszerne anglojęzyczne teksty. Kilka dni temu na YouTube zadebiutował kanał, na którym w bardziej przystępny sposób prezentowane są nowe technologie, nad którymi pracują naukowcy z Microsoftu. Na razie można tam zapoznać się z trzema filmami, a wszystkie związane są w mniejszym lub większym stopniu z dziedzictwem Kinecta.

Dialog za pośrednictwem interfejsu dotykowego zrewolucjonizował przede wszystkim urządzenia mobilne, choć próbuje znaleźć swoje miejsce także w innych obszarach. Jego cechą charakterystyczną jest ograniczenie działań do dwóch wymiarów. Sukcesorzy Billa Gatesa wyraźnie pokazują że przyszłość widzą w oderwaniu dłoni użytkownika od powierzchni ekranu. W eksperymentach przymierzają się do różnych technik.

Do rozpoznawania położenia w trzecim wymiarze może zostać użyta macierz czujników zbliżeniowych, ukrytych sprytnie pomiędzy klawiszami futurystycznej klawiatury:

[embedvideo id=”Y3dUeGNIX4M” website=”youtube”]

Dużo precyzyjniej z podobnym zadaniem radzi sobie zespół dwóch reagujących na podczerwień kamer, umieszczonych nad powierzchnią biurka:

[embedvideo id=”96CZ_QPBx0s” website=”youtube”]

Okazuje się że powszechnie stosowane w smartfonach i tabletach czujniki dotyku, opierające swe działanie na analizie zaburzeń pola elektrycznego, można znacznie udoskonalić i dodatkowo zmusić do rejestrowania informacji dotyczących odległości palców od ekranu:

[embedvideo id=”DThJDAPxtxM” website=”youtube”]

Z punktu widzenia urządzeń mobilnych najbardziej obiecująco zapowiada się ostatnia technologia. Trójwymiarowe gesty mogą znacząco poszerzyć zestaw poleceń kierowanych do systemu operacyjnego i aplikacji, zwiększając intuicyjność i komfort użytkowania. Nie zapominajmy przy tym o dodatkowej, choć prozaicznej korzyści – wreszcie przestaniemy brudzić ekrany!

Źródło: Microsoft Research

 

More Stories
Czy tak wygląda tablet od Google?