3

Najnowsze dziecko Google, zaprezentowany w październiku zeszłego roku Nexu5 trafił w moje ręce i już od tygodnia mam okazję przyglądać się temu flagowcowi. Pierwsze, co rzuca się w oczy to unikalny design – znane z nowego Nexusa 7 logo rodziny oraz duże oko aparatu w rogu. Wygląd smartfona jest absolutnie fantastyczny i mimo użytych materiałów (poliwęglan, nie aluminiu) sprawia wrażenie solidnego i wytrzymałego. Cały telefon jest dosyć spory (chociaż nie tak jak nowy HTC One), przez co w mniejszych kieszeniach spodni zwyczajnie się nie mieści.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pięciocalowy ekran fullHD jest fenomenalny – duży, o bardzo wysokim zagęszczeniu pikseli i fantastycznych kolorach, dzięki zastosowaniu technologii IPS. Niestety 5″ to dużo, przez co obsługa telefonu jedną ręką nie zawsze jest wygodna, w niektóre miejsca kciuk po prostu nie sięga.

nexus-5-35828372-6361

Pod kątem wydajności Nexus 5 stanowi absolutnie najwyższą półkę. Widząc 33 tysiące punktów w Antutu można spodziewać się, że każda gra zadziała tu bez zająknięcia a grywalność będzie na wysokim poziomie. I tak właśnie jest. Smartfon działa pod kontrolą Androida 4.4 i jeszcze przez ponad rok oficjalnie dostanie aktualizację do najnowszego, czystego, pozbawionego niepotrzebnych aplikacji, simlocków i zbędnych plików, doskonale zoptymalizowany system. A, gdy 1,5 roku wsparcia minie, najnowsze oprogramowanie można wgrać nieoficjalnie, bo właśnie do modyfikacji stworzone zostały wszystkie Nexusy. Jeżeli już o nich tu mowa, to warto wspomnieć, że odblokowanie bootloadera oraz rootowanie urządzenia potrwało 5 minut i ograniczyło się do trzech kliknięć na komputerze.

android4.4

Aparatem w Nexusie 5 jestem zachwycony. 8 megapikseli i stabilizacja obrazu powodują, że zdjęcia wychodzą ostre, doświetlone i bardzo realistyczne. Przeciwnie do mojego aparatu cyfrowego, tutaj nie mam problemów z łapaniem ostrości, więc zdjęcia do kolejnych recenzji będę wykonywał właśnie Nexusem, gdyż stał się moją własnością.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bateria była dla mnie najbardziej niepewną rzeczą. Bałem się, że przez niską cenę urządzenia akumulator nie będzie mnie satysfakcjonował – ma pojemność 2300 mAh, co blado wypada w porównaniu do większości flagowych, 5 calowych urządzeń, które nierzadko mają baterie 3000 mAh. Obawy były jednak bezpodstawne, ponieważ przy dosyć intensywnym użytkowaniu, a tak właśnie korzystam ze smartfona, Nexus 5 późnym wieczorem miał około 30% baterii, więc przy codziennym ładowaniu nagła konieczność użycia ładowarki nie będzie miała miejsca. Ci najbardziej wymagający mogą użyć dodatkowej obudowy, która jest w stanie nawet potroić pojemność baterii (i grubość telefonu), jednak swoje kosztuje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gdybym miał wstępnie podsumować Nexusa 5, powiedziałbym, że jest to świetne urządzenie za rozsądne pieniądze (od 1300 zł na allegro), które łączy w sobie dobrą jakość wykonania, niesamowitą wydajność i świetny, duży ekran. Dużo więcej szczegółów zawrę w pełnej recenzji, która ukaże się w ciągu tygodnia. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, zapraszam do zadawania ich w komentarzu, a na pewno uwzględnię je w kolejnym wpisie.

Mobilne okazje 25.04.2014

Wcześniejszy wpis

Kruger&Matz prezentuje nowy telefon – Soul

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy