0

Ostatnio tablety stają się coraz popularniejsze, przewyższając swoją sprzedażą komputery stacjonarne i laptopy. Nie każdy potrzebuje najwydajniejszego sprzętu z wysokiej półki, mało kto chciałby też pracować na najtańszym, słabym smartfonie czy tablecie. Takie osoby najbardziej zainteresuje urządzenie przeciętne – ani tanie, ani drogie, ani wolne, ani też błyskawicznie działające. Przykładem sprzętu odpowiadającego temu opisowi jest półroczne dziecko Asusa, wypuszczony we wrześniu zeszłego roku na rynek FonePad 7. Jest to tablet, jednak dobrze sprawdzi się w roli (bardzo) dużego smartfona, ze względu na optymalizacje polegające na umieszczeniu głośniczka na górze, a mikrofonu na dole.

Zawartość pudełka oraz dane techniczne

W ciekawie zaprojektowanym pudełku producent umieścił minimalistyczny zestaw akcesoriów, na który składa się porządnie wykonana ładowarka USB z odłączanym kablem oraz krótka instrukcja obsługi, no i oczywiście tablet. Jest to bardzo podstawowy zestaw, ale za cenę 700 zł nie powinniśmy oczekiwać nic więcej – rzadko które urządzenie z nienajwyższej półki może pochwalić się chociaż słuchawkami dołączonymi do zestawu.

DSCN0002

Jeśli do tabletu nie dołączono zbyt wiele, zobaczmy co znajduje się w jego wnętrzu:

  • System: Android 4.3
  • CPU: Intel Atom, 2x 1,2 GHz
  • Ekran: 7″, IPS, 800 x 1280 (213 dpi)
  • Aparaty: tylny – 5 MPx, przedni – 1,2 MPx
  • RAM: 1 GB
  • Pamięć: 8 GB, slot na karty microSD do 64 GB
  • Wymiary: 196.8 x 120 x 10.5 mm, waga to 328 g
  • Akumulator: 3950 mAh

Mało który punkt jest satysfakcjonujący – w pełni zadowoleni możemy być jedynie z całkiem współczesnego systemu w wersji 4.3 oraz z baterii, bo jak na urządzenie z siedmiocalowym ekranem bateria prawie 4000 mAh wydaje się być przyzwoita.

Wygląd i jakość wykonania

Pierwsze wrażenie po wzięciu tabletu w dłoń jest pozytywne – nie ma on dużych rozmiarów (choć jest raczej gruby), natomiast gumowany tył zwiększa stabilność trzymania urządzeniu w dłoni. Przednia tafla ekranu, poza pikselami ma jeszcze głośniczek do rozmów w górnej oraz logo Asus w dolnej części.

DSCN0004

Na prawym boku tabletu (patrząc na ekran) znajdziemy trzy przyciski – dwa połączone do regulacji głośności, oraz trzeci, włącznik. Są one dosyć “rozstrzelone”, jednak nie utrudnia to korzystania z nich podczas trzymania urządzenia, również w pozycji poziomej. Na górze tabletu producent umieścił obok siebie port microUSB oraz wyjście słuchawkowe typu jack (3,5 mm).

DSCN0978

Omawianie tylnej części tabletu zacznę od spodu: otóż znajduje się tam głośnik, który emituje dźwięk bardzo przyzwoitej jakości (przy wybranych ustawieniach “Muzyka” w systemowej aplikacji AudioWizard), jednak jest tylko jeden, co przyczyni się do zmniejszonego komfortu oglądania filmów – w mono, nie stereo. Oprócz otworów, przez które wydostaje się dźwięk, producent dodał na obudowie ledwo widoczne napisy dotyczące certyfkowania oraz logo Intel Inside.

DSCN0979

Na górze pleców Asusa znajdziemy logo producenta oraz duże oko aparatu, robiącego zdjęcia o rozdzielczości 5 MPx.

DSCN0988

Dodam jeszcze zdjęcie odrobinę artystyczne…

DSCN0990

Ogólnie tablet nie zachwyca designem, jednak dzięki swoim rozsądnym rozmiarom i pomimo swojej grubości jest całkiem poręczny i wygodny w codziennym użytkowaniu.

Ekran

Asus wyposażył swój tablet w 7″ ekran o rozdzielczości 1280 x 800, co przekłada się na zagęszczenie pikseli rzędu 213 DPI. Nie jest to dużo, a piksele widać gołym okiem, jednak nie przeszkadza to w codziennym użytkowaniu, a ostatecznie obraz jest całkiem ostry. Kolor czarny jest naprawdę głęboki, jednak biały sprowadza się do jasno-szarego. Na szczęście kąty widzenia są przyzwoite, należy jednak przyczepić się do jasności ekranu – po pierwsze, podświetlenie nie jest regulowane automatycznie, po drugie, w słoneczny dzień ekran jest nieczytelny, nawet przy maksymalnych ustawienia podświetlenia.

DSCN0985

Bateria

Zainstalowana w Fonepadzie bateria ma pojemność prawie 4 tyięcy mAh, co jest przeciętną wartością w tabletach 7″. W praktyce, mimo, że da się ją rozładować w 6 godzin, przy intensywnym użytkowaniu miałem problem, żeby zejść do 10% jeden dzień. W trybie czuwania tablet dosyć szybko traci baterię, ale testy wykonywałem przy włączonym 3G, bez którego drenaż baterii jest znacznie niższy. Na podstawie testów wykonywanych w trybie oszczędzania energii oszacowałem, że tablet spokojnie wytrzyma 4 dni w trybie  Czas ładowania akumulatora to nieco ponad trzy godziny, co również jest standardowym wynikiem.

Aparat

Jak większość tabletów, aparat zainstalowany w Asusie nie zachwyca jakością. Jakość zdjęć jest bardzo podobna do tej w KM794 – zazwyczaj nie są ostre, lekko rozmyte, a w słabszym oświetleniu niewiele widać. Tutaj nawet dokumenty nie są zbyt wyraźne, co widać na jednym ze zdjęć. Tryb HDR ledwo zauważalnie poprawia jakość zdjęć, jednak nie na tyle, żeby można było uznać je za satysfakcjonujące. Aparat miał czasem problem z łapaniem ostrości.

Screenshot_2014-04-08-15-22-04

Oprogramowanie

Fonepad 7 działa pod kontrolą Androida 4.3, który nie różni się znacząco od najnowszej wersji. Interfejs został zmodyfikowany przez Asusa; o ile launcher różni się tylko nieznacznie, zmiany dotknęły przede wszystkim ikon i ogólnej kolorystki interfejsu, m.in. ustawień.

Screenshot_2014-04-08-15-14-13

Pasek powiadomień domyślnie działa jak ten standardowy z Androida starszego niż 4.2 (powiadomienia i pasek przełączników w jednym), jednak w ustawieniach można wybrać opcję znaną z czystego Androida, czyli posiadania dwóch pasków z obu stron – jeden z powiadomieniami, drugi z przełącznikami.

Screenshot_2014-04-08-15-17-11

Wraz z tabletem dostajemy całkiem spory pakiet dodatkowych aplikacji Asusa oraz te dostępne w oryginalnym Androidzie ze zmodyfikowanym interfejsem w celu większego dopasowania do stylu systemu. Producent zadbał o prowizoryczną wielozadaniowość i tak jak np. Sony, dodał w swoim oprogramowaniu miniaplikacje. Poza standardowym kalkulatorem i stoperem, możemy w małym oknie uruchomić odtwarzacz filmów, konwerter jednostek, czy kompas.

Screenshot_2014-04-08-16-21-40

Spośród aplikacji Asusa warto wyróżnić aplikację wyświetlającą pogodę w eleganckim, minimalistycznym stylu z bardzo realistycznymi grafikami, program App Lock, służący do nałożenia na inne aplikacje hasła uniemożliwiające ich nieautoryzowane uruchomienie, AudioWizard, umożliwiający wybranie kilka zróżnicowanych trybów obsługi głośnika urządzenia w zależności od potrzeb (np. Muzyka, czy oszczędzanie energii). Splendid pozwala dostosować wyświetlany obraz do własnych potrzeb, modyfikując temperaturę, odcień i nasycenie kolorów. SuperNote umożliwia tworzenie rozbudowanych notatek, co może przydać się np. studentom.

Press Reader jest aplikacją służącą do czytania prasy, skupia wiele tytułów czasopism z całego świata (w Polsce tylko Gazeta Wyborcza, Angora i Fakt). Pierwszy dzień korzystania z aplikacji jest bezpłatny. Artykuły z pewnością czytałoby się wygodnie, gdyby ekran wyświetlał tekst w wyższej rozdzielczości, gdyż na tym tablecie tekst nie jest zbyt ostry, co prowadzi do szybkiego męczenia się oczu.

Screenshot_2014-04-08-20-34-32

System oraz dołączone aplikacje działają sprawnie i bez zarzutu. Urządzenie demonem prędkości nie jest, więc mogą zdarzyć się braki odpowiedzi, jednak są nie są one uciążliwe i nie psują znacząco komfortu z użytkowania urządzenia. Mimo bycia zwolennikiem oprogramowania bez żadnych nakładek i niepotrzebnych aplikacji, muszę przyznać, że podoba mi się styl interfejsu, jaki zastosował Asus w swoim tablecie. Nieznacznie cukierkowe ikony wraz z wielokolorowymi aplikacjami powodują, że systemowi nadano własny, radosny wygląd. Wrażenie to wzbogacają świetne, słoneczne tapety na pulpit.

Internet

Domyślną aplikacją zainstalowaną w Padfonie jest systemowa aplikacja Internet, która od zawsze działała sprawnie na niemal każdym urządzeniu. Nie inaczej jest w tym przypadku – strony ładują się szybko, przewija się płynnie, przegląda bez problemu. Zaskakuje nieco fakt, że skoro wspomnianej appki “Internet” Google nie dodaje do systemu od wersji 4.1, prawie każdy producent dodaje ją do nowszych systemów mimo, że zastępujący ją Chrome działa na nich całkiem żwawo.

Screenshot_2014-04-08-17-46-32

Multimedia

Z multimediami urządzenie radzi sobie znakomicie. Bez problemu odtwarza filmy w fullHD, jednak z powodu głośnika mono dźwięk słyszymy tylko z jednej strony. Co lekko zaskakuje, tablet nie posiada wbudowanej aplikacji do odtwarzania filmów, należy zaopatrzyć się w którąś z licznych pozycji ze sklepu Play.

Ekran 7″ jest wystarczająco duży, żeby oglądać filmy czy grać, a dosyć spore ramki umożliwiają stabilne trzymanie tabletu np. podczas jazdy po polskich drogach.

Wydajność oraz gry

Zanim wykonałem test wydajności, po ogólnym działaniu Fonepada uznałem, że na pewno zdobędzie on przynajmniej 20 tysięcy punktów w Antutu. Porównywałem go do poprzednio testowanego tabletu, który mimo właśnie takich osiągów w benchmarkach okazywał swoją ospałość wieloma lagami i częstym, losowym wyłączaniem niektórych aplikacji. Mimo, że Fonepad osiągnął nieco więcej punktów od K&M w Quadrancie, to 15 tysięcy punktów w Anututu rzetelniej przedstawia odczucie wydajności w grach.

bench

Niestety, tablet ten do gier się nie nadaje. Nie ma szans, żeby czerpać radość z najbardziej wymagających tytułów (takich jak Real Racing 3), skoro przy Smash Hit, F18 Carrier Landing, czy Subway Surf, obraz wyraźnie się tnie. Oczywiście dwuwymiarowe tytuły działają bez zarzutu, więc jeżeli nie potrzebujemy trzech wymiarów w grach, wydajność tabletu w zupełności nam wystarczy.

Jakość rozmów oraz łączność

Chociaż testowane urządzenie jest tabletem, producent zaskakująco dobrze przystosował je do pełnienia funkcji telefonu. W górnej części frontu umieścił głośniczek, a na dole mikrofon. Dodatkowo, aplikacja do obsługi kontaktów i dialer zostały świetnie przygotowane. Jakość rozmów jest zadowalająca, rozmówcy nie mieli również problemu z usłyszeniem mnie. Mimo to nie wyobrażam sobie używać Fonepada na co dzień jako głównego telefonu.

 Screenshot_2014-04-15-11-29-07

Podsumowanie

Asus Padfone 7 jest przeciętnym tabletem ze średniej półki cenowej i jakościowej. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że dobrze nadaje się do mobilnej pracy – system i aplikacje działają szybko, czas pracy na baterii jest długi, a dzięki WiFi i 3G tablet może uzyskać dostęp do internetu w każdym miejscu.

Jako urządzenie multimedialne, nie należy się nim zachwycać. Co prawda jakość dźwięku oraz płynność odtwarzania filmów jest zadowalająca, jednak znacznie bardziej nadawałby się do tego ekran fullHD oraz dwa głośniki, nie jeden. Najbardziej boli jednak niska wydajność układu graficznego, przez co wymagające gry nie będą działały poprawnie. Mimo wszystko 700 zł za to urządzenie nie jest szczególnie wygórowaną ceną. Gdy jednak jesteśmy w stanie dopłacić około 150 zł, możemy dostać Nexusa 7, tablet od tego samego producenta tyle, że stworzony we współpracy z Google, znacznie wydajniejszy i z ekranem fullHD.

Ekspansja Xiaomi

Wcześniejszy wpis

Quick Tip – jak pozbyć się komunikatów o ciasteczkach na stronach internetowych?

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Tablety