0

Bywalcy dyskotek nierzadko zainteresowani czym zajmuje się jedna z osób, która pracuje na ich zabawę. Mowa w tym wypadku o DJu, który dla jednych jest zwykłym puszczającym muzykę z drogiego sprzętu gościem, który głównie siedzi i patrzy jak imprezowicze się bawią. Wśród innych osoba Disc Jockeya (bo stąd powstał ten skrót) wzbudza niemały podziw, bo dobry DJ doskonale zna swoją audiotekę, ma własny styl, żyje muzyką, której słucha i potrafi doskonale dopasować ją do aktualnego nastroju na parkiecie. W tym zawodzie liczy się także umiejętność płynnego przechodzenia między utworami dzięki doskonałemu wyczuciu tempa. Jeżeli sami chcielibyśmy sprawdzić się w DJowaniu, w Google Play znajdziemy kilka aplikacji, które nam w tym pomogą.

1) DJ Studio 5

Najbardziej rozbudowana aplikacja spośród wybranych trzech to właśnie DJ Studio 5. Jej podstawowe działanie jest podobne do pozostałych programów: umieszczamy na ekranie dwa utwory, które możemy odtwarzać równocześnie. Dolny poziomy pasek służy do regulowania głośności obu płyt. To, co wyróżnia DJ Studio od konkurencji, to rozpoznawanie BPM (uderzenia na minutę) utworów – nie zawsze działa to prawidłowo, jednak można to szybko ręcznie skorygować.

Screenshot_2014-03-31-01-11-55

 

Oprócz tego do dyspozycji wbudowany equalizer na oba kanały, dodawanie efektów w czasie rzeczywistym (jest ich dużo, jednak nie działają zbyt dobrze), tworzenie playlist utworów oraz zapętlanie ich. Jest to ciekawa, dosyć rozbudowana aplikacja, jednak wiele z funkcji jest mocno niedopracowana. Na pochwałę zdecydowanie zasługuje interfejs aplikacji.

Screenshot_2014-03-31-01-07-35

Google Play

2) Party Mixer

Party Mixer jest odwrotnością poprzednio omawianej aplikacji. Ma prosty interfejs i niewiele funkcji, jednak wszystko tu działa bardzo dobrze i jest wygodne w użyciu. W centrum ekrany znajdziemy playlistę utworów (którą należy uprzednio utworzyć klikając “+” na górze), możemy je przenieść na docki poprzez metodę “przeciągnij i upuść”. Dodatkowo poza regulacją głośności i pozycji obu otworów możemy też zmieniać ich tempo.

Screenshot_2014-04-01-00-19-49

Google Play

3) DJ Master

Interfejs aplikacji zdecydowanie nie robi na użytkowniku dobrego wrażenia. Okazuje się, że jest jednak całkiem przemyślany, a problemem jest jedynie tło i styl przycisków. Poza niewygodnym wybieraniem plików (brak obsługi playlisty), aplikacja może pochwalić się oddzielną regulacją głośności na każdy z decków, na oba decki, na całość (master volume) oraz na głośność efektów. A te ostatnie są sporą zaletą programu, ponieważ jest ich dosyć sporo, a niektóre, umiejętnie użyte, potrafią znacząco urozmaicić przechodzenie między utworami. Kompletnie niewygodne są przyciski (po trzy szare po obu stronach), gdyż imitują one sekwenser z preinstalowanymi kilkoma rodzajami perkusji i efektami, jednak w praktyce są bezużyteczne, jedynie zajmują miejsce.

Screenshot_2014-04-01-00-22-56

Google Play

Podsumowanie

Spośród kilkunastu pozycji określających siebie jako te służące do miksowania muzyki wybrałem trzy przyzwoite pozycje.  Każda z nich ma zalety i wada, żadna nie jest doskonała. Jakby połączyć zalety wszystkich aplikacji z powyższej listy, uzyskalibyśmy program idealny. Pierwsza pozycja jest rozbudowana lecz niedopracowana, druga uboga, ale porządna, natomiast trzeciej dałoby się używać, gdyby obsługiwała playlisty (tło można przeboleć). Wciąż będę oczekiwał na godny polecenia program do miksowania muzyki na Androida, tymczasem kończę i zapraszam do kolejnego przeglądu aplikacji, który ukaże się za tydzień.

Mobilne okazje 11.04.2014

Wcześniejszy wpis

Kafelki w Windows 8 jeszcze bardziej interaktywne?

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać