0

Moduły NFC stają się coraz popularniejsze w smartfonach. Ich najpoważniejsze zastosowanie – płatności zbliżeniowe – ciągle jest w powijakach, ale wciąż rodzą się nowe pomysły na poszerzenie ich użyteczności.

Dzięki tagom NFC można zautomatyzować często powtarzane czynności. Wiele akcesoriów i urządzeń  obsługuje protokół uproszczonego parowania połączenia Bluetooth, w którym pośredniczy NFC, uwalniając użytkowników od wpisywania PIN-u oraz zatwierdzania komunikatów. Zaczyna również zdobywać popularność analogiczne rozwiązanie ułatwiające ustanawianie komunikacji przy użyciu Wi-Fi Direct.

W 2006 roku organizacja Wi-Fi Alliance opracowała standard WPS  (Wi-Fi Protected Setup). Od pewnego czasu pojawia się on dość powszechnie w domowych ruterach bezprzewodowych, eliminując konieczność ręcznego konfigurowania parametrów szyfrowania transmisji i zastępując je dużo prostszym podaniem numeru PIN lub też jednoczesnym wciśnięciem odpowiednich przycisków w ruterze i nawiązującym połączenie urządzeniu. Pojawiały się już próby przekazania modułom NFC roli PIN-ów i przycisków, ale tak zmodyfikowany protokół WPS nie był dotąd objęty oficjalną certyfikacją Wi-Fi Alliance. Teraz sytuacja uległa zmianie.

Od 9 kwietnia łączenie się z zabezpieczoną siecią Wi-Fi przy użyciu NFC jest zatwierdzoną i ustandaryzowaną metodą. Uelastyczniając protokół WPS, organizacja miała głównie na uwadze rosnącą ilość urządzeń należących do kategorii tzw. “internetu rzeczy”. Często brak im niezbędnej do podania PIN-u klawiatury, a moduł NFC na dłuższą metę może okazać się bardziej niezawodny od fizycznego przycisku i niekoniecznie droższy w masowej produkcji.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by nowy standard ułatwił także życie użytkownikom smartfonów. Odwiedzający nas w domu goście zamiast wklepywać PIN będą mogli ograniczyć się do delikatnego szturchnięcia rutera telefonem, a właściciel kawiarni, chcąc udostępnić sieć bezprzewodową swoim klientom (ale niekoniecznie pobliskim “sępom”), dostanie do ręki wygodne narzędzie.

Źródło: Wi-Fi Alliance

Google zmienia design aplikacji – Projekt HERA

Wcześniejszy wpis

Porównanie wytrzymałości: HTC One (M8) i Samsung Galaxy S5

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy