8

Kiedy stałem się posiadaczem sprzętu z jabłuszkiem, zacząłem przekopywać Internet pod kątem cen części zamiennych oraz napraw. Dziś podzielę się z wami zebraną wiedzą.

Wielu ludzi, w tym także ja myślałem, że skoro np. iPhone ma „niewymienną baterię” to tak jest – koniec, kropka. Okazało się jednak, że wcale tak nie jest. Praktycznie każdy element iPhona można wymienić w przypadku awarii. Nie trzeba mieć do tego ani wielkiej wiedzy ani specjalnych umiejętności. Oczywiście mówię tu o awariach przytrafiających się po okresie gwarancyjnym. Jeżeli mamy gwarancję, to po co sobie utrudniać życie – wysyłamy gdzie trzeba i sprawa załatwiona.

Po okresie gwarancyjnym mamy dwie możliwości – oddanie telefonu do jakiegoś serwisu i zapłacenie słono za naprawę, lub zaopatrzenie się w element, który chcemy wymienić i spróbować swoich sił rozkręcając sprzęt.

Ważna informacja:
Do iPhonów nie istnieją „oryginalne części zamienne” – nie dajcie się nabrać na tego typu opisy. Apple ich nie produkuje ani nie zleca produkowania ich firmom trzecim. Nie możecie iść do sklepu i kupić w ładnym pudełku „oryginalnej baterii do iPhona” bo takie coś nie istnieje. Samsung, Nokia i inne firmy oferują takie produkty ale nie Apple. Jedynym sposobem pozyskania oryginalnej części iPhona jest jego rozkręcenie i wyciągnięcie jej ze środka. Ale kto kupuje iPhona, żeby go rozkręcić i sprzedać w częściach? NIKT. Dlatego też, jeżeli uda wam się znaleźć naprawdę oryginalną część to wiedzcie, że pochodzi z używanego iPhona, który został z jakiegoś powodu rozebrany na części. Np. ktoś rozbił wyświetlacz, kupił nowego iPhona a zepsuty został rozebrany na części i „ograbiony” z reszty pracujących poprawnie „narządów”.

Oto podstawowe informacje i różnice w częściach zamiennych do iPhonów:

  1. Zamienniki LQ – niskiej jakości zamienniki, w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeżeli jest to bateria, to nie spodziewajcie się długiego czasu jej pracy. Jeżeli to wyświetlacz, nie liczcie na świetnej jakości obraz, który widzieliście w swoim iPhonie przed naprawą.
  2. Zamienniki HQ – wysokiej jakości zamienniki. Ich cena zwykle jest o wiele wyższa (np. 100-150zł w przypadku wyświetlaczy). Oferują jakość zbliżoną do oryginałów. Kupując baterię HQ nie powinniście zauważyć krótszego czasu jej pracy. Wyświetlacz z kolei (sam taki posiadam) jest minimalnie gorszy od oryginału. Jasność jest taka sama, kąty widzenia także – można się przyczepić jedynie do tego, że kolory są odrobinę mniej żywe. Różnice te widać jedynie stawiając osok siebie dwa modele telefonów – jeden z wymienionym wyświetlaczem a drugi ze stockowym.
  3. Oryginalne części – najbardziej rzadkie, najlepszej jakości idące w parze z najwyższą ceną. Pamiętajcie, że takie są zwykle używane.

 Na rynku iPhonów doszło do pewnego paradoksu – używana część, wyciągnięta z telefonu najdroższa i najbardziej pożądana przez klientów. No ale to przecież Apple 😉

Serwis – trzeba uważać na naciągaczy – to chyba wiadomo. Jest masa ofert, szczególnie na serwisach aukcyjnych – kuszą cenami, lecz trzeba pamiętać o tym, że jeżeli cena jest niska, to tak samo niska jest jakość oferowanej części\zamiennika. Wybierając serwis kierujmy się opiniami klientów, znajomych którzy korzystali z usług serwisu a dopiero później patrzmy na cenę. Brzmi to dość dziwnie, bo każdy chciałby wydać na naprawę najmniej pieniędzy, ale wierzcie mi – w przypadku sprzętu Apple nie będziecie zadowoleni z efektu naprawy wydając na nią kilka złotych mniej.

Własnoręczna naprawa – nie każdy czuje się na siłach, mimo wszechobecnych filmów instruktażowych, poradników ze zdjęciami oraz podpowiedziami forumowiczów. Przed udaniem się do serwisu warto jednak poświęcić odrobinę czasu na odwiedzenie youtube, lub chociażby ifixit.com. Wierzcie mi, wymiana tylnego panelu lub baterii w modelach 4, 4S to „bułka z masłem”. Nawet nie posiadając kompletnie żadnej wiedzy o elektronice jesteście w stanie odkręcić 4 śrubki i wyjąć baterię. Dzięki temu „zepsuta bateria” to koszt ~40zł a nie ~100zł wraz z wymianą przez serwisanta w komisie na rogu. Wymiany wyświetlacza sam bym się nie podjął – brak mi cierpliwości a trzęsące się ręce zawsze mi dokuczały.

Sprzęt Apple nie należy do tanich. Zawsze trzeba brać pod uwagę, że w przypadku awarii będziemy zmuszeni na spore koszty. Można je jednak zmniejszyć a jednocześnie wybrać zamiennik naprawdę dobrej jakości. Wystarczy przestrzegać kilku wyżej wymienionych zasad, a przed oddaniem telefonu do serwisu sprawdzić czy nie możemy naprawić czegoś samemu w kilka minut.

Amazon prezentuje mikrokonsolę – FireTV

Wcześniejszy wpis

Weekendowy przegląd gier i aplikacji [4.04]

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Poradniki