1

Spośród ogromnej ilości tabletów dostępnych na rynku wyróżnić można trzy rodzaje. Do pierwszej kategorii zaliczyć można wysokiej jakości tablety, które jednocześnie mają mocne podzespoły i sporo kosztują. Drugi rodzaj stanowią tanie, i niezbyt dobrze wykonane urządzenia mało znanych firm. Do ostatniej klasy zaliczymy przeciętniaki – są to zazwyczaj low endy popularnych firm. To właśnie one są wciskane na siłę w każdej reklamie operatora jako gratis do słabego smartfona za złotówkę z (wysokim) abonamentem. W przypadku tabletu od Krüger&Matz, który testowałem, ciężko wyznaczyć mu przynależność do którejkolwiek z tych kategorii, bo przejawia niektóre cechy każdej z nich. Sądząc po specyfikacji i cenie, wydaje się, że idealnie sprawdzi się on jako urządzenie multimedialne do okazyjnego używania lub zabawy aplikacjami na większym ekranie. W praktyce jest jednak nieco inaczej.

Zawartość pudełka oraz dane techniczne

Wraz z tabletem w całkiem przyzwoicie wykonanym i eleganckim kartonie znajdziemy najbardziej standardowe wyposażenie prawie każdego urządzenia z Androidem. Jest to instrukcja, ładowarka i kabel USB. W tym wypadku ładowarka odbiega od norm, ponieważ jest zakończona zupełnie inną wtyczką, podobną do tych stosowanych w cienkich laptopach. Jest dla niej przeznaczone specjalne gniazdo, co oznacza, że nie podładujemy tabletu poza domem, jeżeli nie mamy do tego dedykowanej ładowarki, a najprawdopodobniej nie dostaniemy jej w okolicznym sklepie z elektroniką.

2014-03-21 19.22.18

Na tyle pudełka w czterech językach przedstawiono specyfikację tabletu, która kształtuje się następująco:

  • Ekran: 7″ 1024×600 px – IPS, Multitouch do 5 punktów dotyku
  • Procesor: Rockchip 3188 Cortex A9, 4×1,6 GHz
  • RAM: 1 GB
  • Pamięć: 8 GB wbudowanej + microSD
  • System: Android 4.2.2
  • Aparat: tylny 2 MPx, przedni 0,3 MPx
  • Bateria: 3000 mAh, 3,7V, ładowarka: 5V, 2A

Parametry urządzenia wydają się całkiem przyzwoite, ale żaden z nich nie jest blisko flagowym podzespołom. Przy ekranach standardem jest FullHD, w przypadku pamięci 1 GB RAMu to mało, na 8 GB pamięci wewnętrznej niewiele się zmieści. Rozdzielczość aparatu sugeruje, że gdy użytkownik tabletu chce wykonać zdjęcie, sięgnie po niego w ostateczności. W dalszej części recenzji omówimy każdy z tych aspektów.

Wygląd i jakość wykonania

Pod kątem unikalności designu urządzenie nie wyróżnia się z tłumu. Przód, wykonany ze szkła, posiada dosyć szerokie ramki wokół ekranu oraz kamerkę na górze. Front jest zabezpieczony przed zniszczeniem przez fabrycznie przyklejoną folię. Identyczną praktykę stosuje na przykład Sony w tabletach jednakże, w przeciwieństwie do Krüger&Matz, folie na Xperiach są ledwo zauważalne, a w testowanym tablecie wokół oka przedniej kamerki pod folią zbierało się powietrze.

DSCN9192

Plecy tabletu wykonane są z twardego plastiku. N środku nadrukowano eleganckie logo producenta, pod którym równie dobrze widoczne są informacje o modelu, zasilaniu, miejscu produkcji oraz liczne oznaczenia, które powinny być moim zdaniem ciemniejsze, bo psują wizualny wygląd tyłu. Na górze zobaczymy lekko wypukłą kamerkę, a z prawej strony otwory, pod którymi znajduje się głośnik.

DSCN9194

Na prawym boku urządzenia (patrząc od frontu) znajduje się jedynie gniazdo do podłączenia ładowarki oraz otwór, poprzez który zresetujemy tablet (wkładając do niego igłę/szpilkę/końcówkę spinacza itd.). Dużo ciekawsza natomiast jest lewa strona, na której zobaczymy włącznik, podwójny przycisk głośności i gniazda: słuchawkowe, mini-HDMI, microUSB i microSD. W taki zestaw gniazd powinien wyposażony być każdy tablet i tutaj duży plus dla Krüger&Matz, zwłaszcza za HDMI, którego większość tabletów nie posiada.

DSCN9196

W porównaniu z innymi tabletami za tę cenę, KM794 jest przyzwoicie wykonany. Niestety plastikowy tył łatwo porysować, w dodatku urządzenia nie da się zbyt pewnie trzymać w dłoni, ponieważ plastik nie stawia dużego oporu i tablet może łatwo wypaść z dłoni. Samo urządzenie nie jest duże i można je zmieścić w jednej dłoni (i obsługiwać drugą), ale jest dosyć ciężkie – waży 355 gram

Ekran

Krüger&Matz KM 794 wyposażono w 7″ ekran IPS o rozdzielczości 1024×600 px. W praktyce nie jest to dużo, przez co piksele są dobrze widoczne, a obraz nie zachwyca ostrością. Na szczęście matryca IPS może pochwalić się dosyć dobrymi kątami widzenia.

DSCN9202

To jednak nie koniec krytyki – tablet nie ma wbudowanego czujnika jasności, więc podświetlenie trzeba regulować ręcznie. W słoneczny dzień, a takich ostatnio coraz więcej, ustawienie jasności ekranu na maksimum nie wystarczy, żeby zawartość ekranu była widoczna. W dodatku dotyk nie działa tu idealnie, czasami ma problem z zauważeniem, że akurat dotknęliśmy ekranu, szczególnie podczas używania do tego dwóch lub więcej palców. Znacząco utrudnia to np. granie w zręcznościówki, ale potrafi irytować również w codziennych sprawach.

Bateria

Zastosowana w tablecie bateria o pojemności 3000 mAh wydaje się niewystarczająca, w praktyce jednak wystarczy na ponad 7 godzin zabawy, po czym naładowanie jej do pełna zajmuje 3 godziny. W trybie uśpienia urządzenie traci 12% baterii na dobę, co wydaje się być rozsądnym wynikiem. W praktyce tablet musiałem ładować średnio co 2/3 dni, a używałem go dosyć intensywnie.

Aparat

Główny aparat w tablecie nie posiada autofocusa i wykonuje zdjęcia o rozdzielczości 2 MPx. Są one niskiej jakości i sprawiają wrażenie, jakby były namalowane akwarelami. Tablet zdecydowanie nie nadaje się do wykonywania fotografii, nawet dokumenty mogą wyjść nieczytelnie, a wspomniany brak autofocusa uniemożliwi czytanie kodów QR.

Oprogramowanie

Tablet działa w oparciu Androida 4.2.2, który najnowszy nie jest, ale niczego mu nie brakuje w stosunku do 4.4. W stosunku do oryginalnego systemu producent nie wprowadził prawie żadnych modyfikacji poza dodatkowymi wirtualnymi przyciskami głośności oraz ustawieniami do HDMI i wykonywania zrzutów ekranu. System nie działa zbyt stabilnie, zwłaszcza przy uruchomionych kilku aplikacjach w tle. Zdarzały się restarty (średnio co 2 dni), a po tygodniu testowania urządzenie samoistnie zresetowało się do ustawień domyślnych. Jest to zjawisko zdecydowanie niepożądane, na szczęście wystąpiło tylko raz.

Screenshot_2014-03-18-21-36-01

Ogólnie system można uznać za niedopracowany, przejawia się to nie tylko wieszaniem urządzenia, ale również drobnostkami: na przykład w wyniku dodania dwóch przycisków głośności na dolnym pasku, przy działaniu aplikacji pełnoekranowych zamiast pięciu kropek ukrywających przyciski, wyświetlają się tylko 3 takie kropki. Ciekawy jest też poniższy screen.

Screenshot_2014-03-17-22-55-36

Wraz z systemem i usługami Google producent dodał kilka niewielkich aplikacji. ApkInstaller jest prostym menadżerem aplikacji, pozwalający zainstalować pliki .apk oraz wyeksportować zainstalowane już programy do postaci plików .apk;

EBook to aplikacja służąca do wyświetlania plików .txt i .pdf w postaci książki, z funckją dodawania plików do ulubionych oraz tworzenia zakładek na stronach wybranych plików. Można też wspomnieć o odtwarzaczu filmów, który jest funkcjonalny i wygodny oraz ma możliwość odtwarzania filmów w okienku, dzięki czemu możemy wykonywać na tablecie jednocześnie inne czynności.

Screenshot_2014-03-18-22-16-53

Łączność

W tej dziedzinie tablet zdecydowanie sobie nie radził. O ile przy włączonym ekranie Wi-fi działało w miarę dobrze, to niezależnie od ustawień w trybie uśpienia połączenie zawsze zostało zerwane. Po wybudzeniu natomiast nierzadko trzeba było wyłączyć i ponownie włączyć Wi-fi, żeby tablet zauważył zapisaną sieć i się z nią połączył.

Bluetooth stwarzał ogromne problemy. Żadne z kilku urządzeń nie było w stanie przesłać do testowanego tabletu jakiegokolwiek pliku. Równolegle z tabletem testowałem bezprzewodowy głośnik, ale po połączeniu się z nim tablet co jakiś czas (od kilkunastu sekund do kilku minut) zrywał połączenie, co uniemożliwiało wysłuchanie utworów do końca.

Screenshot_2014-03-21-21-52-18

Żadna z odmian tego tabletu nie posiada wbudowanego modułu 3G, jednak producent gwarantuje współpracę tego urządzenia z zewnętrznymi modemami.

Internet

Krüger&Matz zdecydował się na zainstalowanie w urządzeniu tylko jednej przeglądarki (znanej ze starych wersji Androida) o nazwie Internet. Jest to prosta, lecz funkcjonalna aplikacja, niestety dosyć często się bez powodu wyłączała czyniąc przeglądanie internetu trudnym. Na szczęście inne przeglądarki, takie jak Dolphin Browser, czy Opera Mini działały bez zarzutu.

Screenshot_2014-03-19-18-23-01

Multimedia

W przypadku multimediów z urządzenia byłem zadowolony. Co prawda rozdzielczość ekranu nie pozwala na cieszenie oka filmami FullHD, jednak 720p oglądało się przyjemnie. Na pochwałę zasługuje jakość dźwięku – Krüger&Matz zajmuje się również sprzętem muzycznym, więc swoją wiedzę z tej dziedziny wykorzystało podczas projektowania tabletu.

Producent dodał do swojego tabletu dwie aplikacje multimedialne. Jest to autorski odtwarzacz filmów oraz odtwarzacz muzyki, znany ze starych wersji Androida. Ten pierwszy zasługuje na pochwałę – jest funkcjonalny, obsługuje napisy, można nawet oglądać film w małym okienku i jednocześnie robić na tablecie inne rzeczy.

Screenshot_2014-03-30-13-11-53

Odtwarzacz muzyki w teorii posiada wszystko co potrzeba, w praktyce nie jest on jednak wygodny w użyciu, a jego interfejs nie został przystosowany do współczesnych wersji systemu. Warto więc zaopatrzyć się w jakiś dobry odtwarzacz z Google Play. Większość współczesnych playerów obsługuje kontrolki odtwarzania na ekranie blokady, co pokazano screenie z prawej strony.

Screenshot_2014-03-18-22-13-30

Wydajność oraz gry

Zastosowany w tablecie czterordzeniowy Rockchip zapewnia wystarczającą wydajność zarówno w codziennej pracy, jak i w grach. Ponad 20 tysięcy punktów w Antutu oznacza, że KM 794 jest wydajny i świetnie nadaje się do gier. W praktyce nie odczułem, żeby jakakolwiek z gier nie działała płynnie, czy był to F18 Carrier Landing (symulator lotów), czy też Dead Trigger. W tablecie zastosowano ekran HD 720p, co oznacza, że w porównaniu z urządzeniami FullHD model ten renderował obraz o 4x niższej rozdzielczości, co przełożyło się na większą wydajność.

bench

Podsumowanie

Krüger&Matz KM 794 jest ciekawym tabletem, który posiada dobry układ CPU, GPU oraz sporo wad. W większości dotyczą one oprogramowania, więc producent mógłby je wyeliminować aktualizacją. Niestety, nie należy się takiej spodziewać. Trudno będzie znaleźć samodzielnie jakiś alternatywny system, ponieważ ze względu na niewielką popularność tabletu, mało kto zainteresowałby się tworzeniem ROMów na to urządzenie. O dziwo najmniej problemów miałem z grami, mogę więc polecić ten tablet osobom, które właśnie w tym celu chcą go kupić. KM 794, ze względu na niestabilność systemu, niezbyt nadaje się do codziennych czynności związanych z przeglądaniem internetu i operowaniem na plikach, a już na pewno nie powinien być używany do pracy, bo niestety nie można na nim w pełni polegać.

Śmietnisko crowdfundingu – HaloTouch

Wcześniejszy wpis

Goclever Insignia 5

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Tablety