2

Podczas, gdy wielu entuzjastów czystego, wysokiej jakości dźwięku posiada skupia się na domowym sprzęcie audio, mobilne przetworniki wydają się zapomniane. Okazuje się, że firma BayanAudio, producent rozwiązań audio klasy premium, pomyślał o podróżujących (nawet jeśli trasa prowadzi z sypialni do salonu), którzy chcą mieć ulubioną muzykę zawsze przy sobie i wydał model Soundbook X3, wysokiej jakości przenośny głośnik, łączący się z urządzeniami bezprzewodowo przy wykorzystaniu technologii bluetooth i NFC.

Wygląd, jakość wykonania

Już opakowanie od nowego gadżetu pokazuje, że mamy do czynienia z porządnym sprzętem. Po otwarciu kartonu ukazuje nam się spory zestaw głośników zamkniętych w jednej obudowie. Poza nim, w zestawie znajduje się instrukcja w wielu językach (polskiego brak), ładowarka z kilkoma złączami zasilającymi, w tym amerykańska, brytyjska i oczywiście europejska (wielka Brytania jako jedyna w europie ma własną wtyczkę, podobnie jak ruch prawostronny). Dodatkowo w zestawie znajdziemy też wysokiej jakości kabel jack, pozwalający podłączyć do głośnika urządzenia nieposiadające interfejsu Bluetooth.

DSCN9180

Sam głośnik nawiązuje do książki zarówno kształtem, jak i sposobem otwierania. Dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych – miałem okazję testować wersję czarno-pomarańczową (jest też biało-niebieska) i muszę przyznać, że jest to strzał w dziesiątkę, ponieważ połączenie tych dwóch kolorów wygląda fantastycznie. Przód, dół oraz plecy gadżetu pokryte są nylonowym materiałem, który jest porządnie wykonany i prezentuje się fantastycznie. Na górze producent umieścił przyciski do sterowania urządzeniem. Są to kolejno: góra i dół (do sterowania częstotliwością odbierania fal radiowych), włącznik pod którym 13 diod prezentuje głośność, oraz dwa przyciski do regulacji wspomnianej głośności.

DSCN9190

Po otwarciu “okładki”, która okazuje się pomarańczowa, można ją zawinąć tak, żeby służyła za stabilną podstawę dla głośnika.

DSCN9187

Cały gadżet można uznać za świetne dzieło projektantów. Dobrze przemyślane, wysokiej jakości i o ciekawym kształcie. Całość dopełnia front, na którym umieszczono na środku dodatkowy okrąg i logo producenta.

Złącza

Na tyle głośnika znajdują się 4 złącza:

  • aux-in, które umożliwia podpięcie do urządzenia zewnętrznego źródła dźwięku, jeżeli nie obsługuje ono Bluetooth lub nie chcemy używać łączności bezprzewodowej.
  • aux-out, pozwalające na wyprowadzenie z urządzenia dźwięku przesyłanego bezprzewodowo w celu podłączenia do niego np. kina domowego. Dzięki temu można wykorzystać Soundbooka jako domowy odbiornik
  • zasilanie, otoczone diodami – świeci się na czerwono podczas ładowania lub na zielono, gdy naładowane
  • ładowanie USB – nie umożliwia ono transferu muzyki, ale dodaje do głośnika funkcję powerbanku, więc nie mając dostępu do gniazdka z prądem, możemy ładować odtwarzacz i jednocześnie słuchać na nim muzyki

DSCN9185

Jakość dźwięku

Za dźwięk odpowiedzialne są cztery 1,5 calowe głośniczki z neodymowymi membranami oraz jedna, 3 calowa membrana basowa. Użycie neodymowych magnesów znacząco przekłada się na głośność zestawu (moc to 20W) – bez problemu można zrobić dyskotekę w 20 metrowym salonie.

Na temat jakości dźwięku można się sporo rozpisać. Wszystkie produkty BayanAudio, które przesyłają audio bezprzewodowo, wykorzystują do tego celu kodek aptX, który w najnowszej swojej odmianie umożliwia transfer muzyki w audiofilskiej, bezstratnej jakości. Niestety mało które urządzenie ten sposób obsługuje, więc zacząłem testowanie od urządzeń bez aptX.

Wiadomo, że membrana bassowa o rozmiarze 3″ nie jest w stanie wytworzyć głębokiego, głośnego bassu. Producent zdaje się zauważył to i pierwsze, na co zwróciłem uwagę, to zdecydowanie zbyt głośny bass (ten powyżej 40 Hz, niższych częstotliwości nie słychać). Większość utworów brzmiała przez to gorzej, natomiast niektóre, dzięki zbyt mocnemu bassowi mogłem odkryć na nowo, okazywało się bowiem, że brzmią bardzo ciekawie. Po lekkim zredukowaniu bassu equalizerem mogłem rozkoszować się dźwiękiem bardzo wysokiej jakości. Jest niezwykle czysty (producent podaje zniekształcenie o wartości mniejszej niż 2%), zarówno średnie, jak i wysokie tony mają zachowane proporcje głośności i są bardzo przejrzyste. Najlepiej brzmią tu utwory z gitarą i wokalem. Niestety z racji niezbyt dużych odległości między lewą a prawą stroną, efekt przestrzeni i tła muzycznego nie został zachowany. Czasami ma się wrażenie, że niektóre barwy słychać “zewsząd”, jednak dotyczy to wyższych tonów, a te główne, znajdujące się najczęściej w średnim zakresie, można bez problemu zlokalizować.

Gdy jednak połączymy się z głośnikiem poprzez smartfon/tablet z obsługą aptX, problem nadmiernego bassu znika. Dźwięk jest po prostu fantastyczny, i poza wspomnianym brakiem przestrzeni nie mam pojęcia, do czego jeszcze mógłbym się tu przyczepić.

Nie każde urządzenie obsługuje łączność bezprzewodową. Mniej zaawansowane odtwarzacze mp3 mają jedynie wyjście jack, a za pomocą dołączonego przez BayanAudio do zestawu kabla, możemy podłączyć odtwarzacz do głośników. Problem bassu wybijającego się ponad inne tony znowu wraca, poza tym nie odczułem jednak żadnej różnicy w jakości odtwarzanego dźwięku w porównaniu z tym przesyłanym przez Bluetooth.

Można więc śmiało stwierdzić, że Soundbook X3 oferuje dźwięk bardzo wysokiej klasy, czego oczywiście oczekuje się od sprzętu za ponad 1200 zł. Podczas testów słuchano wielu utworów, w tym wszystkich z tej listy. Każdy plik został nagrany w jakości FLAC.

DSCN9171

Łączność i obsługa urządzenia

Przycisk włączenia ma w Soundbooku 3 funkcje: po przytrzymaniu go włącza lub wyłącza akcesorium, natomiast po krótkim naciśnięciu włączonego głośnika przełącza go w inny tryb pracy. Takie tryby są trzy:

  • Aux – najbardziej podstawowy tryb służy do nagłaśniania tego, co przekazywane jest do głośnika za pomocą kabla.
  • FM Radio – Tak, Soundbook obsługuje radio i właśnie do zmiany stacji służą przyciski góra/dół z lewej strony górnego panelu. Głośnik nie ma problemów ze znalezieniem stacji ani utrzymaniem zasięgu, natomiast transmisja jest odtwarzana w bardzo niskiej jakości.
  • Bluetooth – ostatni, realizujący główną ideę powstania Soundbooka. Dodatkowo jest wspierany przez NFC, dzięki czemu w celu sparowania głośnika z np. telefonem nie trzeba wchodzić w ustawienia Bluetooth i ręcznie nawiązywać połączenie – wystarczy zbliżyć smartfon do akcesorium, a parowanie będzie natychmiastowe. Warto wziąć pod uwagę, że nie każde urządzenie posiada NFC (na przykład iPhone’y nie go nie mają). Gdy już połączyliśmy się z Soundbookiem, łączność jest bardzo dobra. Odejście ze źródłem dźwięku na 10 metrów nie spowodowało u mnie żadnych zakłóceń czy przerw. W przypadku telefonu, niewłaściwe złapanie go w nieodpowiednim miejscu powodowało ciszę, która była natychmiast przywracana po puszczeniu smartfona. W przypadku laptopa, do takich sytuacji nie dochodziło. Gdy używałem tylko jednego urządzenia, łączyło się ono z głośnikiem natychmiast po włączeniu go. Problem pojawiał się, gdy chciałem przełączyć źródło dźwięku np. z laptopa na tablet. Głośnik nie chciał się połączyć z drugim urządzeniem, pomagało jedynie usunięcie w drugim urządzeniu parowania z Soundbookiem i sparowanie obu urządzeń ponownie.

DSCN9176

Mobilność

Głośnik ma rozmiary przeciętnej grubej książki (na około 600 stron), i waży tyle, co wspomniana książka. Jak na przeciętne akcesorium jest duży i ciężki, ale jak na przenośny głośnik, wciąż śmiało można opisywać go jako mobilny. Łatwe schowanie w plecaku i długi czas pracy na baterii tylko potwierdzają jego mobilność. Wadą dla niektórym może być brak jakiegokolwiek uchwytu: Soundbook jest po to, żeby stał. Noszenie go, gdy jest włączony, jest bardzo niewygodne. Jest to związane z przykrywką, która uaktywnia głośnik, gdy się ją z niego zdejmuje, oraz wyłącza go, gdy głośnik “zamkniemy”.

Czas pracy na baterii

Producent deklaruje, że na jednym ładowaniu, przy połowie skali głośności, będziemy mogli słuchać muzyki bezprzewodowo i bez przerw przez 10 godzin. W praktyce mocno zwątpiłem w to, gdy po jakichś 3 godzinach przepisowego słuchania głośnik zaczął komunikować, że ma słabą baterię. W takim przypadku na małym ekraniku irytująco migał napis “low”, i nie dało się ustawić regulacji głośności na wyżej, niż połowę. Okazało się, że słaba bateria po 3 godzinach to zupełna normalka, ale oglądając migający wyświetlacz można słuchać muzyki jeszcze przez około 5 godzin, co daje nam w sumie 8 godzin pracy na baterii (z czego większość czasu na max. połowie głośności). Jest to zdecydowanie zadowalająca długość, chociaż uważam, że komunikat o słabej baterii nie powinien się tak szybko pojawiać.

Podsumowanie 

Soundbook X3 jest przenośnym głośnikiem, powstał więc po to, żeby grupka ludzi (bo jedna osoba użyłaby słuchawek) mogła cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem. Na ile jest on jednak w praktyce przydatny? W każdym cywilizowanym miejscu są głośniki, czy jest to restauracja, dyskoteka, czy nawet nasz własny samochód (mało który nie ma wbudowanego sprzętu muzycznego). Gdy jednak idziemy na grzyby do lasu, zamiast puszczać głośno muzykę, wolimy delektować się dźwiękami przyrody. Do czego więc można go używać? Moim zdaniem przyda się on podróżującym, którzy nie lubią słuchawek a zależy im na brzmieniu wysokiej klasy. Będąc w hotelu, mogą postawić na szafce nocnej Soundbooka, uruchomić ulubiony album ze smartfona i zrelaksować się po całym dniu rozmów biznesowych, czy innych ważnych spraw.

BayanAudio Soundbook X3 to pozycja godna polecenia wszystkim tym, którzy cenią sobie czyste brzmienie poza domem. Wykonanie, czas pracy na baterii, prostota obsługi, łączność bezprzewodowa i oczywiście jakość dźwięku czynią z głośnika akcesorium wysokiej klasy. Równie wysoka jest cena, która wynosi około 1289 zł, ale nabywcy tego sprzętu z pewnością się nie zawiodą.

DSCN9183

Moje wnioski

Zazwyczaj każdy nowy rodzaj sprzętu, którego jeszcze nie testowałem, pozwala mi na wysnucie pewnych wniosków. W omawianym głośniku zastosowano bezprzewodowe przesyłanie dźwięku, co może i nowością nie jest, ale nie rozwinęło się na większą skalę. Na całym świecie rozwijane są kolejne technologie przesyłania danych i prądu bez użycia kabli i myślę, że świat jak najbardziej powinien iść w tę stronę. O ile transport energii jest jeszcze w powijakach i kompletnie nie widzę sensu używania tej technologii w przypadku, gdy zasięg ładowarki jest mniejszy niż pół metra, to bardzo chętnie zaopatrzę się w odbiornik dźwięku Bluetooth, więc już rozglądam się po sklepach w celu znalezienia najciekawszego.

Znamy ceny Samsunga Galaxy S5

Wcześniejszy wpis

“Zamienił stryjek siekierkę na kijek” – przesiadka z Androida na iOS cz.1

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Akcesoria