Smartfony z Ubuntu w sprzedaży przed końcem roku

Canonical – przedsiębiorstwo odpowiedzialne za najpopularniejszą dystrybucję Linuxa – dziś ogłosiło, że zawarło kilka umów mających doprowadzić do wypuszczenia pierwszych urządzeń z mobilną odsłoną Ubuntu na pokładzie jeszcze w tym roku.

Ich dostarczeniem na początku mają zająć się dwie firmy – hiszpańskie bq oraz chińskie Meizu. Obaj producenci mają stworzyć słuchawki w oparciu o najnowsze podzespoły, które mają zapewnić ich konkurencyjność wśród produktów działających na iOS, Windows Phone oraz Androidzie. Wsparciem w dziedzinie oprogramowania oraz usług telekomunikacyjnych mają być m.in. Vodafone, T-Mobile USA, Deutsche Telekom, Verizon, Telstra, Portugal Telecom, The Weather Channel, GrooveShark i Evernote.

Przypomnijmy, że pierwsze pogłoski o kolejnej (poza Androidem) wersji mobilnego Linuxa pojawiły się prawie 2 lata temu. W zeszłym roku wydano wersję deweloperską przeznaczoną dla Nexusów. W międzyczasie ogromna internetowa zbiórka pieniędzy na stworzenie pierwszego telefonu dedykowanego Ubuntu okazała się klapą. Do realizacji celu zabrakło aż 19 milionów dolarów.

Wszyscy według zapowiedzi są niezwykle podekscytowani nadchodzącym szturmem pingwinkowego systemu na sektor urządzeń mobilnych. Co z tego wyjdzie? Musimy zaczekać kilka miesięcy i wszystko stanie się jasne. Muszę jednak przyznać, że dodatkowa deklaracja stworzenia kompatybilnych z Ubuntu wersji 50 najpopularniejszych mobilnych aplikacji przed końcem 2014 brzmi mało realistycznie. I nieco zabawnie…

Źródło: The Verge, Canonical