Mozilla zapowiada mobilne nowości spod znaku Firefoxa

Przez ostatnich kilka dni można zaobserwować wzmożoną aktywność zespołu zajmującego się rozwojem Firefoxa.

Pierwszą z nowości jest wprowadzenie nowego systemu synchronizacji ustawień i zakładek pomiędzy urządzeniami wykorzystującymi przeglądarkę z liskiem. Od tej pory do korzystania z usługi Firefox Sync nie będzie konieczne przechowywanie skomplikowanego hasła. Hasła, którego utrata oznaczała bezpowrotną utratę danych (nie przewidziano możliwości jego odzyskania). Uproszczony zostanie również mechanizm parowania urządzeń. Za jakiś czas wszystko zostanie zastąpione logowaniem się za pomocą adresu e-mail oraz prostego hasła . Nowe rozwiązanie można już teraz sprawdzić ściągając wczesną wersję testową Firefoxa – Aurora. W późniejszym okresie tego roku powinno ono trafić do stabilnych wydań programu.

Jest to na pewno ukłon w stronę mniej zaawansowanych użytkowników, którzy mogli mieć problemy z dotychczasowym działaniem Firefox Sync. Niestety obawiam się, że takie uproszczenie negatywnie odbije się na bezpieczeństwie naszych danych.

Druga nowinka to Firefox Launcher zaprezentowany na konferencji InContext w San Francisco. Mozilla zapowiedziała stworzenie nowego rozwiązania dla Androida we współpracy ze startupem EverythingMe. Aplikacja ma bazować na rozwiązaniach niedawno zaprezentowanego programu EverythingMe Launcher takich jak Prediction Bar oraz Smart Folders. Automatycznie sortują one i dopasowują one aplikacje do naszych zainteresowań, potrzeb oraz pory dnia tak, aby to czego potrzebujemy w danej chwili było zawsze pod ręką. Do tej pory zaprezentowano jedynie pojedynczy oficjalny screen, który niewiele różni się od standardowego EverythingMe. Launcher charakteryzuje się minimalistycznym i eleganckim designem zbliżonym do tego, który Google wprowadziło w Androidzie od wersji 4.4.

Wkładem Mozilli do całego projektu ma być zintegrowanie treści internetowych z interfejsem użytkownika. Na bieżąco będą nam podsuwane interesujące nas newsy, precyzyjne wyniki wyszukiwań oraz aplikacje. Wszystko będzie można podzielić na szereg wygodnych kategorii.

Zapowiedziano betatesty nowej aplikacji, o których niezwłocznie Was poinformujemy kiedy tylko poznamy więcej szczegółów. Niestety EverythingMe Launcher w obecnej postaci aktualnie dostępny jest jedynie w USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Niemczech.

Oficjalny screen Firefox Launcher

Źródło: blog.mozilla.org

More Stories
Helio X30 Helio X35
Mediatek Helio X30 – potwór z 30 rdzeniami